Kret / El Topo (1970)

Film

Czas trwania: 2 godz. 5 min.

Opis

Kret: podróż duchowa w głąb siebie

Wstęp

Film „Kret” (1970) w reżyserii Alejandro Jodorowsky’ego to kultowy western, który wywołał wiele kontrowersji. Obraz jest pełny surrealistycznych i bluźnierczych scen, które wywołały oburzenie zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Mimo to, „Kret” szybko zyskał status filmu kultowego, a jego wpływ na kulturę popularną jest wciąż odczuwalny.

Fabuła

Film opowiada historię El Topo (Alejandro Jodorowsky), bezimiennego włóczęgi i rewolwerowca. Mężczyzna wędruje przez pustynię wraz ze swoim synkiem, docierając w końcu do wsi, której mieszkańcy zostali wymordowani. W ramach zemsty pokonuje okrutnych i perwersyjnych bandytów terroryzujących okolicę. Ratuje z ich rąk kobietę, z którą wyrusza na misję pokonania czterech mistrzów rewolweru. By zasłużyć na jej miłość przechodzi pomyślnie serię prób. W efekcie zostaje jednak z niczym, wszystko o co walczył – ulotniło się. Znaleziony na pustyni przez klan kalek i karłów po wielu latach śpiączki odradza się jako święty głupiec…

Analizując fabułę filmu, można dostrzec w niej wiele symboli i metafor.

  • Pustynia symbolizuje pustkę duchową, w której znajduje się El Topo na początku filmu.
  • Bandyci symbolizują zło i ciemność, które panują w świecie.
  • Kobieta symbolizuje miłość i duchowość.
  • Cztery mistrzowie rewolweru symbolizują kolejne etapy duchowego rozwoju.

Bohaterowie

  • El Topo jest postacią złożoną i wieloznaczną. Jest to zarówno bohater, jak i antybohater. Jest to człowiek, który poszukuje prawdy i sensu życia, ale jednocześnie jest zdolny do okrucieństwa.
  • Kobieta jest postacią pozytywną, symbolizującą miłość i duchowość.
  • Bandyci są postaciami negatywnymi, symbolizującymi zło i ciemność.
  • Klan kalek i karłów jest postacią pozytywną, symbolizującą nadzieję i nowe życie.

Motywacja bohatera

El Topo jest motywowany chęcią zemsty na bandytach, którzy wymordowali mieszkańców wioski. Jest to jednak tylko pozorna motywacja. W rzeczywistości El Topo poszukuje prawdy i sensu życia. Pragnie odkryć, czym jest miłość i jak osiągnąć oświecenie.

Podróż duchowa

Film można interpretować jako podróż duchową El Topo. Bohater przechodzi przez kolejne etapy rozwoju, od zemsty i przemocy, po miłość i duchowość. Na końcu filmu El Topo osiąga oświecenie i odradza się jako święty głupiec.

Kontrowersje

Film „Kret” wywołał wiele kontrowersji z powodu swoich surrealistycznych i bluźnierczych scen. Niektórzy krytycy zarzucali filmowi, że jest pornograficzny i obraża religię. Mimo to, film szybko zyskał status filmu kultowego, a jego wpływ na kulturę popularną jest wciąż odczuwalny.

Wpływ na kulturę popularną

Film „Kret” wywarł duży wpływ na kulturę popularną. Obraz inspirował wielu artystów, w tym muzyków, pisarzy i filmowców. Na przykład, zespół rockowy Pink Floyd wykorzystał motyw kreta w swojej piosence „The Wall”. Film był również inspiracją dla filmu „Pulp Fiction” Quentina Tarantino.

Podsumowanie

Film „Kret” to dzieło pełne symboli i metafor. Obraz jest zarówno trudny, jak i fascynujący. Film wywołuje wiele pytań i refleksji, które skłaniają do myślenia o sensie życia.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Alejandro Jodorowsky
scenariusz Alejandro Jodorowsky
gatunek Surrealistyczny, Western
produkcja Meksyk
premiera 18 grudnia 1970 (Światowa) 6 czerwca 2008 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Manana
studio Producciones Panicas
tytuł oryg. El Topo
inne tytuły El topo Miedzynarodowe The Gopher The Mole

El Topo: podróż ku duchowemu oświeceniu

Wstęp

Film "Kret" (1970) w reżyserii Alejandro Jodorowsky'ego to surrealistyczny western, który wzbudza wiele kontrowersji. Opowiada historię bezimiennego włóczęgi i rewolwerowca, który wędruje przez pustynię, walcząc ze złem i poszukując duchowego oświecenia. Film jest pełen symboliki i metafor, które interpretowane są na wiele różnych sposobów.

Fabuła

Akcja filmu rozpoczyna się na pustyni, gdzie samotny włóczęga, El Topo, wędruje wraz ze swoim synkiem. Docierają do wsi, której mieszkańcy zostali wymordowani przez bandytów. W ramach zemsty El Topo pokonuje bandytów i ratuje z ich rąk młodą kobietę o imieniu Mara.

El Topo i Mara wyruszają w podróż, aby pokonać czterech mistrzów rewolweru. Każdy z mistrzów reprezentuje inną przeszkodę, którą El Topo musi pokonać na swojej drodze do duchowego oświecenia.

Pierwszy mistrz

Pierwszy mistrz, którego spotyka El Topo, jest okrutnym i perwersyjnym sadystą. El Topo pokonuje go w pojedynku, ale zostaje ranny. Mara ratuje go i opatruje jego rany.

Drugi mistrz

Drugi mistrz, którego spotyka El Topo, jest pustelnikiem, który żyje w jaskini. El Topo musi udać się do jaskini i pokonać próby, które przed nim postawi pustelnik.

Trzeci mistrz

Trzeci mistrz, którego spotyka El Topo, jest kobietą, która mieszka w domu pełnym luster. El Topo musi zmierzyć się ze swoim własnym odbiciem, aby móc pokona ją.

Czwarty mistrz

Czwarty mistrz, którego spotyka El Topo, jest dzieckiem. El Topo musi skonfrontować się ze swoją własną niewinnością, aby móc pokona go.

Koniec

Po pokonaniu czterech mistrzów El Topo zdaje sobie sprawę, że nie osiągnął duchowego oświecenia. Wszystko o co walczył, ulotniło się. W końcu zostaje znaleziony na pustyni przez klan kalek i karłów. Po wielu latach śpiączki odradza się jako święty głupiec.

Interpretacje

Film "Kret" można interpretować na wiele różnych sposobów. Niektórzy widzowie widzą w nim alegorię duchowej podróży, w której El Topo reprezentuje ludzką duszę. Inni widzą w nim metaforę męskiej seksualności. Jeszcze inni widzą w nim po prostu surrealistyczną wizję świata.

Kret a inne filmy

"Kret" jest często porównywany do innych surrealistycznych filmów, takich jak "Psy andaluzyjskie" Luisa Buñuela czy "2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka. Oba te filmy, podobnie jak "Kret", charakteryzują się dziwnymi i niepokojącymi obrazami, które mają wywołać u widza refleksję.

Wpływ na kulturę

"Kret" jest uważany za jeden z najważniejszych filmów w historii kina. Wywarł on duży wpływ na rozwój kina eksperymentalnego i surrealistycznego. Film został doceniony przez wielu krytyków i artystów, w tym przez Johna Lennona, który nazwał go swoim ulubionym filmem.

Podsumowanie

"Kret" to film trudny i wymagający od widza zaangażowania. Jest to jednak film, który zostaje na długo w pamięci. Jest to film, który skłania do refleksji i stawia pytania o sens życia.

Aktor Postać
Kret
Chłopiec, syn Kreta
Umierający człowiek
Bandyta
Bandyta
Bandyta
Bandyta
Bandyta
Bandyta
Bandyta
Bandyta
Mnich
Mnich
Mnich
Mnich
Mara
Pułkownik
Bezręki mężczyzna
Beznogi mężczyzna
Mistrz #1
Kobieta w czerni
Cyganka, matka Mistrza #2
Mistrz #2
Mistrz #3
Mistrz #4
Mała kobieta
Oprawca
Oprawca
Niewolnik
Kobieta
Kobieta
Kobieta
Kobieta
Kobieta
Więzień
Więzień
Więzień
Więzień
Więzień
Więzień
Szeryf
Zastępca
Dzieciak
Bokser
Bokser
Mężczyzna, syn Kreta
Ksiądz
Mężczyzna w kościele
Handlujący
Mężczyzna z marchewką

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *