Duże zwierzę (2000)

Film

Czas trwania: 1 godz. 13 min.

Opis

Duże zwierzę (2000) to czarno-biały film obyczajowy w reżyserii Jerzego Stuhra, według scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego, inspirowanego opowiadaniem Kazimierza Orłosia Wielbłąd. Film opowiada o małżeństwie Sawickich, które opiekuje się znalezionym wielbłądem. Ich decyzja nie podoba się lokalnej społeczności, która robi wszystko, by pozbyć się zwierzęcia.

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej górskiej miejscowości. Zygmunt Sawicki, szanowany pracownik banku, i jego żona Maria pewnego dnia znajdują na drodze wielbłąda. Zwierzę jest wygłodzone i zmęczone. Sawicki postanawia zabrać je do domu i zaopiekować się nim.

Początkowo sąsiedzi Sawickich nie zwracają uwagi na wielbłąda. Jednak z czasem zwierzę zaczyna budzić coraz większe zainteresowanie. Ludzie zaczynają się gromadzić przed domem Sawickich, aby zobaczyć niezwykłego przybysza.

Nie wszystkim podoba się obecność wielbłąda w miasteczku. Pewna grupa mieszkańców, pod wodzą burmistrza, postanawia pozbyć się zwierzęcia za wszelką cenę. Rozpoczynają się pikiety przed domem Sawickich. Urzędnicy domagają się specjalnych opłat i podatków za posiadanie wielbłąda.

Sawiccy nie ulegają presji społeczeństwa. Są przekonani, że wielbłąd jest ich przyjacielem i nie chcą go oddać. Maria, która początkowo była sceptycznie nastawiona do zwierzęcia, zaczyna się z nim coraz bardziej związywać.

Konflikt między Sawickimi a lokalną społecznością narasta. Dochodzi do bójek i demonstracji. W końcu burmistrz postanawia sprowadzić do miasteczka myśliwego, który ma zabić wielbłąda.

W ostatniej chwili Maria ratuje zwierzę przed śmiercią. Wiele osób z miasteczka zaczyna inaczej patrzeć na wielbłąda. Zwierzę staje się symbolem tolerancji i otwartości.

Film Duże zwierzę to poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni i tolerancji. Jest to także film o tym, jak łatwo ludzie mogą stać się agresywni i nietolerancyjni, gdy czują się zagrożeni.

Ważniejsze wątki i motywy filmowe:

  • Miłość i przyjaźń: Film opowiada o miłości i przyjaźni między Zygmuntem i Marią Sawickimi oraz między nimi a wielbłądem.
  • Tolerancja i otwartość: Film porusza temat tolerancji i otwartości na innych, nawet tych, którzy są inni od nas.
  • Konflikt między jednostką a społeczeństwem: Film przedstawia konflikt między jednostką, która chce żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami, a społeczeństwem, które próbuje ją dostosować do swoich norm.

Motywy wizualne:

  • Czarno-biała szata graficzna: Film jest utrzymany w czarno-białej szacie graficznej, która nadaje mu melancholijny i nostalgiczny nastrój.
  • Użycie symboliki: Film wykorzystuje symbolikę, aby wyrazić swoje przesłanie. Na przykład wielbłąd może być symbolem wolności, tolerancji i inności.

Ocena filmu:

Duże zwierzę to film dobrze zrealizowany, z poruszającą historią i ważnymi przesłaniami. Jest to film, który warto zobaczyć.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Stuhr
scenariusz Jerzy Stuhr, Krzysztof Kieślowski
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 8 lipca 2000 (Światowa) 25 sierpnia 2000 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Kazimierz Orłoś (opowiadanie)
dystrybucja Centrum Filmowe Graffiti
studio Studio Filmowe Perspektywa (produkcja wykonawcza) / Agencja Filmowa Telewizji Polskiej
tytuł oryg. Duże zwierzę
inne tytuły Big Animal USA

Duże zwierzę (2000)

Reżyseria: Jerzy Stuhr

Scenariusz: Krzysztof Kieślowski, na podstawie opowiadania Kazimierza Orłosia "Wielbłąd"

Obsada: * Jerzy Stuhr - Zygmunt Sawicki * Anna Dymna - Maria Sawicka * Krzysztof Kowalewski - burmistrz * Jan Peszek - sekretarz gminy * Zbigniew Zamachowski - strażak * Jerzy Trela - nauczyciel

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej górskiej miejscowości. Zygmunt i Maria Sawiccy, szanowani obywatele, pewnego dnia znajdują na drodze wielbłąda. Zwierzę jest wygłodzone i przerażone, więc Sawiccy postanawiają się nim zaopiekować.

Ich decyzja nie podoba się jednak lokalnej społeczności. Ludzie są zaniepokojeni, że wielbłąd zakłóci spokój w miasteczku. Zaczęły się plotki, że zwierzę jest niebezpieczne i może zaatakować mieszkańców.

Presja społeczeństwa rośnie. Przed domem Sawickich rozpoczynają się pikiety, a urzędnicy domagają się specjalnych opłat i podatków za posiadanie wielbłąda.

Sawiccy są zaskoczeni reakcją ludzi. Nie rozumieją, dlaczego ich dobroczynna uczynka wywołała taką burzę.

Zygmunt jest zdeterminowany, aby zatrzymać wielbłąda. Wierzy, że zwierzę jest łagodne i nie stanowi zagrożenia. Maria jest bardziej sceptyczna. Obawia się, że presja ze strony społeczeństwa może być zbyt duża.

Wkrótce Sawiccy stają się ofiarami ostracyzmu. Ludzie unikają ich, a dzieci prześladują ich syna.

Zygmunt nie chce się poddać. Zorganizuje zebranie mieszkańców, aby wyjaśnić sytuację. Chce przekonać ich, że wielbłąd nie jest zagrożeniem.

Na zebraniu dochodzi do ostrej wymiany zdań. Ludzie nie chcą słuchać argumentów Sawickich. Są przekonani, że wielbłąd musi zostać usunięty z miasteczka.

W końcu burmistrz ogłasza, że wielbłąd zostanie wywieziony do zoo. Sawiccy są załamani.

W ostatniej chwili pojawia się jednak niespodziewany pomocnik. Jest nim nauczyciel, który mieszka w miasteczku. Człowiek ten jest samotny i nie ma nikogo bliskiego. W wielbłądzie widzi szansę na znalezienie przyjaciela.

Nauczyciel oferuje Sawickim, że zaopiekuje się wielbłądem. Sawiccy są wdzięczni za pomoc. Wiedzą, że wielbłąd znalazł nowy dom.

Film "Duże zwierzę" to poetycka opowieść o miłości, solidarności i tolerancji. Jest to także refleksja na temat ludzkiej natury.

Film został zrealizowany w czarno-białej technice. Dzięki temu zyskał na wyrazistości i symbolice. Obrazy filmu są pełne melancholii i nostalgii.

W rolach głównych wystąpili Jerzy Stuhr i Anna Dymna. Oboje aktorzy stworzyli znakomite kreacje. Stuhr jest wcieleniem determinacji i odwagi, Dymna zaś symbolizuje rozterki i wątpliwości.

Film "Duże zwierzę" to poruszająca i refleksyjna opowieść, która zapada w pamięć na długo.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2000 roku.
  • Film został nominowany do siedmiu nagród Polskiej Akademii Filmowej, w tym do nagrody za najlepszy film, reżyserię i scenariusz.
  • Film jest inspirowany opowiadaniem Kazimierza Orłosia "Wielbłąd".

Oto kilka wątków, które można poruszyć podczas dyskusji o filmie:

  • Stosunek człowieka do zwierząt.
  • Tolerancja i otwartość na innych.
  • Skutki ostracyzmu.
  • Wpływ społeczeństwa na jednostkę.
  • Miłość i solidarność.
Aktor Postać
Zygmunt Sawicki
Maria Sawicka
Urzędniczka banku
Urzędnik banku
Urzędnik wydziału finansowego
Pijak
Fotograf Bolek Cofalik
Reżyser reklamy
Komendant straży
Strażak
Strażak
Pani z Rady Osiedla
Pani z Rady Osiedla
Pani z Rady Osiedla
Majster
Stefaniak
Burmistrz
Dziewczynka
Posterunkowy
Posterunkowy
Dyrygent orkiestry
Asystentka reżysera reklamy
Kobieta robiąca sobie zdjęcie na festynie
Członek orkiestry
Sekretarz burmistrza
Urzędnik banku
Mężczyzna na targu
Dyrektor gimnazjum
Mężczyzna na targu
Mężczyzna na targu
Mężczyzna na ulicy
Mężczyzna na festynie
Mężczyzna na targu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *