Zero (2009)
Film
Czas trwania: 1 godz. 50 min.
Opis
Zero (2009) to wielowątkowy dramat obyczajowy w reżyserii Pawła Borowskiego, który opowiada o losach kilku osób, których życie krzyżuje się w ciągu jednego dnia. Film rozpoczyna się od telefonu od prywatnego detektywa do prezesa międzynarodowej korporacji. Detektyw informuje prezesa, że jego żona, Anna, spotyka się z innym mężczyzną. Prezes, zszokowany tą informacją, zleca detektywowi śledzenie Anny.
Anna jest atrakcyjną, młodą kobietą, która prowadzi pozornie idealne życie. Jest żoną wpływowego biznesmena, ma dwoje dzieci i piękny dom. Jednak pod pozorną szczęśliwością kryje się uczucie pustki i osamotnienia. Anna czuje się niespełniona w małżeństwie i szuka emocji poza nim.
Detektyw, który śledzi Annę, to niepozorny mężczyzna o imieniu Zenon. Jest samotny i nieudacznik. Jego życie to ciągła seria porażek. Zenon marzy o tym, żeby wreszcie coś się w nim zmieniło i żeby odnieść sukces.
Pierwszy związek, jaki zostaje przedstawiony w filmie, to romans Anny z młodym mężczyzną o imieniu Paweł. Paweł jest studentem prawa, który marzy o karierze w polityce. Jest inteligentny i ambitny, ale też zarozumiały i egoistyczny. Paweł wykorzystuje Annę do swoich celów, a kiedy zdobywa to, czego chce, odrzuca ją.
Drugi związek, który pojawia się w filmie, to romans Zenona z prostytutką o imieniu Ewa. Ewa jest samotną kobietą, która próbuje odnaleźć w życiu szczęście. Jest miła i sympatyczna, ale też niepewna siebie. Zenon widzi w Ewie szansę na zmianę swojego życia. Uważa, że Ewa może mu pomóc odnaleźć miłość i szczęście.
W ciągu jednego dnia życie wszystkich bohaterów filmu ulega diametralnej zmianie. Anna zostaje porzucona przez Pawła i zdaje sobie sprawę, że jej małżeństwo z prezesem jest fikcją. Zenon zakochuje się w Ewie i odkrywa, że jest w stanie kochać i być kochanym.
Film „Zero” to poruszająca i refleksyjna opowieść o ludzkich uczuciach, namiętnościach i złudzeniach. To także film o tym, jak łatwo jedna niewłaściwa decyzja może zmienić nasze życie.
Oprócz wątków miłosnych, w filmie pojawiają się także wątki społeczne i polityczne. Prezes, którego podejrzliwość o zdradę Anny prowadzi do całej serii wydarzeń, jest symbolem władzy i bogactwa. Anna, która czuje się niespełniona w małżeństwie, jest symbolem kobiety, która szuka miłości i spełnienia. Paweł, który wykorzystuje Annę do swoich celów, jest symbolem manipulacji i cynizmu. Zenon, który zakochuje się w Ewie, jest symbolem nadziei i możliwości zmiany.
Film „Zero” to dzieło o złożonej i wielowątkowej fabule. Jest to film, który porusza i skłania do refleksji. To film, który warto zobaczyć.
Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:
- Film został zrealizowany w Łodzi i Warszawie.
- W rolach głównych wystąpili: Robert Więckiewicz, Bogdan Koca, Zbigniew Konopka, Andrzej Mastalerz, Cezary Kosiński, Marian Dziędziel i Agnieszka Podsiadlik.
- Film otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2009 roku.
Ocena filmu:
Film „Zero” to dobre kino obyczajowe, które porusza ważne tematy. Film jest dobrze zrealizowany, z dobrymi aktorskimi kreacjami. Historia jest wciągająca i skłania do refleksji. Polecam ten film wszystkim, którzy lubią kino obyczajowe.