Zmierzch bogów / La caduta degli dei (Götterdämmerung) (1969)
Film
Czas trwania: 2 godz. 35 min.
Opis
Zmierzch bogów to film Luchino Viscontiego z 1969 roku, który opowiada historię upadku rodziny von Essenbecków, niemieckiej dynastii potentatów przemysłu stalowego. Akcja rozgrywa się w latach 1933-1934, w okresie poprzedzającym dojście Hitlera do władzy i następnie objęcie władzy przez nazistów.
Rozkład i upadek
Film rozpoczyna się od zabójstwa barona Konstantina von Essenbecka, seniora rodu. Jego śmierć otwiera drogę do walki o władzę i wpływy w rodzinie. W walce tej biorą udział:
- Gunther von Essenbeck, syn Konstantina, który kieruje rodzinną hutą stali;
- Martin von Essenbeck, młodszy syn Konstantina, który jest zdegenerowanym i zdesperowanym człowiekiem;
- Aschenbach, kuzyn von Essenbecków, który jest związany z SS.
Aschenbach jest zdolnym i bezwzględnym człowiekiem. Umiejętnie podsycając ambicję, grając na resentymentach i aranżując bieg wypadków, doprowadza do tego, że władzę w rodzinie przejmuje Martin.
Nazistowska machina
W tle walki o władzę w rodzinie rozgrywa się szersza walka polityczna. W Niemczech dochodzi do przejęcia władzy przez nazistów. SA, organizacja paramilitarna nazistów, staje się coraz bardziej potężna. Jej przywódca, Ernst Röhm, ma ambicje przejęcia całkowitej władzy w Niemczech.
Aschenbach jest zwolennikiem Röhma. Wspólnie z nim przygotowują zamach stanu, który ma doprowadzić do obalenia Hitlera i ustanowienia dyktatury SA.
Noc długich noży
Zamach stanu nie dochodzi do skutku. Hitler, obawiając się rosnącej potęgi SA, rozkazuje jej likwidację. W nocy z 30 na 31 lipca 1934 roku SA-owców morduje SS.
Wśród ofiar znajduje się Ernst Röhm, a także wielu innych członków SA. Wśród nich jest też Aschenbach, który zostaje zamordowany przez SS-manów na rozkaz Hitlera.
Koniec dynastii
Po śmierci Aschenbacha władzę w rodzinie przejmuje Martin. Jest on jednak tylko bezwolnym narzędziem w rękach SS. Pod wpływem nacisków z zewnątrz, Martin sprzedaje rodzinną hutę stali.
Tak więc rodzina von Essenbecków, która była symbolem potęgi i bogactwa, upada. Jej upadek jest symbolem upadku niemieckiego reżimu monarchicznego i narodzin nazizmu.
Analiza
Zmierzch bogów to film, który można interpretować na wielu poziomach. Na poziomie dosłownym jest to historia upadku jednej rodziny. Na poziomie metaforycznym jest to historia upadku całej epoki.
Film Viscontiego pokazuje, jak nazizm zniszczył tradycyjne wartości i instytucje. W filmie widać, jak SA, organizacja, która miała być obrońcą porządku i tradycji, stała się narzędziem terroru i przemocy.
Film Viscontiego jest również dziełem o sile moralnej. Pokazuje, jak łatwo można ulec pokusie władzy i jak łatwo można zniszczyć wszystko, co wartościowe.
Zmierzch bogów to film, który należy do najważniejszych dzieł kina XX wieku. Jest to film, który wciąż jest aktualny i który wciąż zmusza do refleksji.
Oto kilka dodatkowych informacji, które można wykorzystać w opisie filmu:
- Film został nakręcony w stylu neorealizmu. Charakteryzuje się on realistycznym przedstawieniem rzeczywistości i psychologicznym portretem bohaterów.
- W filmie wystąpiła znakomita obsada aktorska, w tym Dirk Bogarde, Ingrid Thulin, Helmut Griem i Helmut Berger.
- Film zdobył wiele nagród, w tym nominację do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny.
**Podsumowując, Zmierzch bogów to film, który warto zobaczyć. Jest to film, który porusza ważne tematy i który pozostawia w widzu trwałe wrażenie.