Więzienny eksperyment / The Stanford Prison Experiment (2015)

Film

Czas trwania: 2 godz.

Opis

W roku 1971 na kampusie Stanford University zawiązała się psychologiczna intryga, która wstrząsnęła światem. Film „Więzienny eksperyment” w reżyserii Kyle’a Patricka Alvareza przenosi widza w sam środek tego szokującego eksperymentu, który miał odsłonić źródła agresji w systemie więziennym. Alvareza, bazując na autentycznych wydarzeniach, ukazuje historię 24 studentów, przypadkowo wybranych do roli więźniów i strażników, w których psychologiczny portret ulega nagłej przemianie już w ciągu jednego dnia.

W centralnej roli profesora Philipa Zimbardo, wykładowcy Uniwersytetu Stanforda, pojawia się utalentowany aktor Billy Crudup. To właśnie on postanowił przeprowadzić ten kontrowersyjny eksperyment, mający na celu zgłębienie korzeni nadużyć w systemie penitencjarnym. Zimbardo dzieli grupę ochotników na więźniów i strażników, zamykając ich w sztucznie stworzonym więzieniu. Co wydawało się być niewinnym projektem badawczym, szybko przekształca się w gęsty thriller psychologiczny, odsłaniający mroczne oblicze władzy i przygniatające konsekwencje utraty wolności.

W toku eksperymentu, którego przebieg zaskoczył świat, studenci drugiego roku przemieniają się w sadystów i bezbronne ofiary. Mocą psychologicznych mechanizmów więziennego środowiska, uczestnicy przekształcają się w coś zupełnie nieprzewidywalnego. Kiedy więźniowie decydują się na bunt, eksperyment zostaje przerwany, ale jego ślad pozostaje na zawsze. Film zdobył uznanie na festiwalu Sundance, gdzie zdobył dwie nagrody, w tym za najlepszy scenariusz.

Pod kierunkiem Alvareza, „Więzienny eksperyment” nie tylko przywołuje autentyczne wydarzenia z lat 70., ale również wstrząsa widzem, ukazując ciemną stronę władzy i destrukcyjne skutki uwięzienia. Głęboko zakorzeniony w rzeczywistości, obraz ten staje się przerażającym thrillerm, który wgniata widza w fotel, odkrywając zaskakujące oblicze ludzkiej psychiki.

Profesor Zimbardo, wcielony przez Crudupa, staje się architektem tego szokującego eksperymentu, który bada granice ludzkiej psychiki i moralności. Jego postać w filmie stanowi kluczowy element, przynosząc głębię i autentyczność opowieści. Zimbardo, choć początkowo zdeterminowany, aby zgłębić tajniki systemu więziennego, sam staje się świadkiem eskalacji przemocy i dehumanizacji, której jest współtwórcą.

Film „Więzienny eksperyment” nie tylko przedstawia dramatyczne wydarzenia z lat 70., ale również rzuca refleksyjne spojrzenie na naturę władzy i jej wpływ na jednostki. Alvareza udaje się ukazać subtelne niuanse psychologii społecznej, pokazując, jak szybko ludzie mogą ulec destrukcyjnym wpływom otoczenia. To nie tylko thriller, to głęboka analiza ludzkiej psychiki, która pozostawia widza zastanawiającego się nad granicami moralności i etyki.

Eksperyment Zimbarda, choć zamknięty w murach uniwersytetu, nie pozostał bez wpływu na rzeczywisty świat. Film zaskakuje swoją aktualnością i przewagią, zdając sobie sprawę z potencjalnych skutków psychologicznych, jakie niesie ze sobą deprywacja wolności. To nie tylko retrospekcja, to ostrzeżenie przed zakłócaniem delikatnej równowagi ludzkiej psychiki.

Billy Crudup w roli profesora Zimbarda wciela się w postać, która nie tylko rozpoczyna eksperyment, ale również staje się jego integralną częścią. Jego aktorska gra przekonująco ukazuje ewolucję postaci, której intencje badawcze przekształcają się w moralny dylemat. Crudup oddaje subtelności psychiki profesora, zdolnego do odkrywania granic ludzkiej natury, ale jednocześnie podatnego na własne demony.

„Więzienny eksperyment” to nie tylko film, to podróż przez zakamarki ludzkiej psychiki, rzucająca światło na mroczne obszary władzy i kontroli. Scenariusz filmu, uhonorowany nagrodą na festiwalu Sundance, jest nie tylko wiernym odwzorowaniem wydarzeń sprzed lat, ale również aktualnym przypomnieniem o sile psychologii społecznej.

Podsumowując, „Więzienny eksperyment” to nie tylko film o szokującym eksperymencie z przeszłości, ale również opowieść o uniwersalnych aspektach ludzkiej psychiki. Reżyseria Alvareza, świetna gra aktorska Crudupa oraz autentyczność opowieści sprawiają, że ten thriller psychologiczny wchodzi głęboko pod skórę widza, pozostawiając go z pytaniami dotyczącymi natury władzy, moralności i granic ludzkiej psychiki.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Kyle Patrick Alvarez
scenariusz Tim Talbott
gatunek Dramat, Thriller
produkcja USA
premiera 26 stycznia 2015 (Światowa)
na podstawie Philip Zimbardo (książka)
studio Abandon Pictures (finansowanie) (produkcja) / Sandbar Pictures (finansowanie) (produkcja)
tytuł oryg. The Stanford Prison Experiment
W lecie 1971 roku na Stanford University został przeprowadzony eksperyment. Studenci przybrali role więziennych strażników i więźniów. Już w ciągu jednego dnia profil psychologiczny studentów uległ przemianie. W stosunkach pomiędzy strażnikami i osadzonymi pojawiła się przemoc. Kiedy więźniowie rozpoczęli bunt eksperyment został zakończony. Pozostawił jednak po sobie pewne skutki...
Ten eksperyment psychologiczny na amerykańskiej uczelni zaszokował cały świat! Gęsty thriller psychologiczny oparty został na niezwykłej – prawdziwej! – historii. Billy Crudup wciela się w wykładowcę Uniwersytetu Stanforda, profesora Philipa Zimbardo, który w 1971 roku podzielił grupę wybranych wśród studentów 24 ochotników na więźniów i strażników i zamknął ich w sztucznym więzieniu, by sprawdzić źródła agresji w systemie więziennym. Rezultaty wprawiły świat w zdumienie: zaledwie w ciągu kilku dni studenci II roku zamienili się w upojonych władzą sadystów i ich bezwolne ofiary. Pokazany na festiwalu Sundance, gdzie zdobył dwie nagrody (w tym za scenariusz), zrealizowany w bliskiej współpracy z profesorem Zimbardo, film okazuje się budzącym dreszcz, wbijającym w fotel thrillerem, ukazującym mroczną stronę władzy i przygnębiające skutki uwięzienia.
Profesor Uniwersytetu Stanforda, dr Philip Zimbardo w 1971 roku prosi o pomoc 24 studentów-ochotników. Mają oni odegrać role więźniów i strażników w symulowanym więzieniu, a celem eksperymentu jest zbadanie źródeł nadużyć w systemie więziennym. Wyniki zadziwiają świat, ponieważ uczestnicy badania w ciągu zaledwie kilku dni przeobrażają się ze spokojnych ludzi w sadystów i uległe ofiary. Wyróżniony dwiema nagrodami na Festiwalu Filmowym Sundance, w tym za najlepszy scenariusz, i stworzony przy bliskim udziale samego Zimbardo obraz to mrożący krew w żyłach thriller prezentujący ciemną stronę władzy i skutki ograniczenia wolności. Produkcja przywołuje kontrowersyjny eksperyment akademicki z lat siedemdziesiątych, który niespodziewanie wymknął się spod kontroli.
Aktor Postać
Christopher Archer
Dr Philip Zimbardo
Daniel Culp / Więzień 8612
Jim Randall / Więzień 4325
Hubbie Whitlow / Więzień 7258
Paul Beattie / Więzień 5704
Andrew Ceros
Pani Mitchell
Warren
Pan Mitchell
Jared
Dr Christina Maslach
Gavin Lee / Więzień 3401
Anthony Carroll
Henry Ward
Peter Mitchell / Więzień 819
Jeff Jansen / Więzień 1037
Jesse Fletcher
Więzień 416
Mike Penny
Matthew Townshend
Karl Vandy
Tom Thompson / Więzień 2093
Kyle Parker
Jerry Sherman / Więzień 5486
Jacob Harding
Kandydat
Miles
Ojciec MacAllister
Kandydat
Profesor James Cook
Mary Ann
Paul Vogel
John Lovett
Marshall Lovett
Kandydat
Gliniarz
Gliniarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *