Być jak Kazimierz Deyna (2012)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Być jak Kazimierz Deyna (2012)

Film Być jak Kazimierz Deyna to komedia obyczajowa opowiadająca o dojrzewaniu Kazika, chłopca, który urodził się w tym samym dniu, w którym Kazimierz Deyna strzelił gola w meczu z Portugalią. Wbrew nadziejom rodziny, Kazik nie wykazuje talentu do piłki nożnej.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1977 roku, w PRL-u. Kazimierz Deyna, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy w historii, strzela gola w meczu z Portugalią, dając tym samym awans reprezentacji Polski do finałów Mistrzostw Świata. Tego samego dnia rodzi się Kazik, syn Stefana, który jest wielkim fanem Deyny.

Stefan postanawia, że jego syn pójdzie w ślady Kazimierza Deyny i zostanie sławnym piłkarzem. Od najmłodszych lat trenuje Kazika, który jednak nie wykazuje się wielkim talentem. Mimo to Stefan nie poddaje się i oddaje syna pod opiekę profesjonalnego trenera.

Mimo starań, Kazik nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Dorastający chłopak zaczyna rozumieć, że musi znaleźć w życiu własną drogę. Wkrótce poznaje miłość swojego życia, Zosię, i wraz z nią zakłada rodzinę.

Postać Kazimierza Deyny jest w filmie mitem, pretekstem do opowiedzenia o dojrzewaniu głównego bohatera. Kazik, mimo że nie został piłkarzem, czerpiąc inspirację z Deyny, odnajduje w życiu swoje powołanie.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Reżyserką filmu jest Anna Wieczur-Bluszcz, która jest również autorką scenariusza.
  • W rolach głównych występują Przemysław Bluszcz (ojciec Kazika), Marcin Korcz (Kazik), Gabriela Muskała (Zosia) i Jerzy Trela (dziadek Kazika).
  • Film został nagrodzony na 38. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni Złotym Lwem za najlepszy film polski.

Analiza filmu

Film Być jak Kazimierz Deyna to ciepła i wzruszająca opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej drogi w życiu. Film porusza również tematykę takich wartości jak pasja, wytrwałość i samorealizacja.

Postać Kazimierza Deyny jest w filmie symbolem marzeń i ambicji. Kazik, mimo że nie może spełnić oczekiwań ojca, nie poddaje się i odnajduje w życiu swoje powołanie.

Film Być jak Kazimierz Deyna to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów kina obyczajowego.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Anna Wieczur
scenariusz Radosław Paczocha, Anna Wieczur
gatunek Komedia obycz.
produkcja Polska
premiera 30 kwietnia 2012 (Światowa) 1 marca 2013 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Next Film
studio Polski Instytut Sztuki Filmowej / Skorpion Art Film / Studio Orka (koprodukcja) /
tytuł oryg. Być jak Kazimierz Deyna

Być jak Kazimierz Deyna (2012)

W 1977 roku, w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią, w polskiej rodzinie rodzi się chłopiec. Jego ojciec, Stefan, bierze to za znak od losu i postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza.

Od najmłodszych lat Kazik jest poddawany intensywnym treningom piłkarskim. Jego ojciec nie oszczędza go i wymaga od niego coraz więcej. Kazik stara się sprostać oczekiwaniom ojca, ale szybko okazuje się, że nie ma talentu do piłki nożnej.

Mimo to Stefan nie daje za wygraną. Oddaje syna pod opiekę profesjonalnego trenera, ale i ten nie jest w stanie wydobyć z Kazika piłkarskiego geniuszu.

Kazik dorasta i coraz bardziej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę. Wbrew woli ojca zaczyna interesować się muzyką. Zaczyna grać na gitarze i komponować własne utwory.

Wkrótce Kazik poznaje dziewczynę imieniem Zosia, która podziela jego pasję do muzyki. Razem tworzą zespół i zaczynają występować na lokalnych koncertach.

Kazik coraz bardziej odchodzi od świata piłki nożnej. W końcu decyduje się zakończyć karierę piłkarską i skupić się na muzyce.

Stefan nie może pogodzić się z wyborem syna. Jest rozczarowany i wściekły. Uważa, że Kazik zmarnował swój talent.

Kazik jednak nie zamierza się poddawać. Jest zdeterminowany, aby spełnić swoje marzenia.

Film Być jak Kazimierz Deyna to historia o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej drogi. To także opowieść o przyjaźni, miłości i rodzinie.

Postać Kazimierza Deyny jest w filmie mitem, symbolem sukcesu i determinacji. Deyna był dla Kazika wzorem do naśladowania. Jego postawa i niezłomność pomogły młodemu chłopcu odnaleźć swoją drogę w życiu.

Film Być jak Kazimierz Deyna został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nominowany do kilku nagród filmowych, w tym do Złotej Kaczki dla najlepszego filmu komediowego.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został wyreżyserowany przez Annę Wieczur-Bluszcz, która jest żoną aktora Przemysława Bluszcza, grającego rolę Stefana, ojca Kazika.
  • W filmie wystąpiła także znana polska aktorka Gabriela Muskała, grająca rolę matki Kazika.
  • Film kręcono w Czerwińsku nad Wisłą oraz w Dobryszycach.

Ocena filmu:

Być jak Kazimierz Deyna to dobry film, który porusza ważne tematy. Jest to historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi i o tym, jak ważne jest, aby spełniać swoje marzenia. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko zagrany.

Aktor Postać
Kazik
Stefan
Zosia
Dziadek Kazika
Kazik 9-10-letni
"Banan"
Nauczycielka
"Rudy"
Kujonka
"Banan" 9-letni
"Rudy" 9-letni
Magda
Trener Zbyszek
Wydawca
Dyrektor wydawnictwa
Kierowca Andrzej
"Travolta"
Ksiądz
Niunia
Niunia w dzieciństwie
Niunia 12-letnia
Mechanik Maniek
Kierownik warsztatu
Lekarz przy porodzie
Pielęgniarz przy porodzie
Pielęgniarka
Pielęgniarka
Katia Pawłowna "Caryca"
Wykładowca
Wykładowca
Trener drużyny przeciwnej
Wenerolog
Teściowa
Teść
Sędzia
"Gruba Kaśka"
Karolina
Dziewczyna "Travolty"
Zakapior Iwan
Zakapior Sasza
"Kark"
Murzynka
Menager obiektu
Szef Arab
Ministrant
Ministrant
Flecistka
Kazik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *