Pociąg życia / Train de vie (1998)

Film

Czas trwania: 1 godz. 41 min.

Opis

Pociąg życia to film komediowy z 1998 roku w reżyserii Radu Mihăileanu. Akcja filmu toczy się w 1941 roku w małej żydowskiej wiosce w Europie Wschodniej.

Pewnego dnia do wioski przybywa Shlomo (Lionel Abelanski), miejscowy szaleniec. Przynosi on złą wiadomość: hitlerowcy mordują i wywożą w nieznane wszystkich Żydów mieszkających w sąsiednich wioskach. Wkrótce ich sztetl prawdopodobnie podzieli los sąsiednich osad.

Rabin (Clément Harari) zwołuje Radę, aby znaleźć sposób na ocalenie mieszkańców miasteczka. Po długich naradach i sporach, na dobry pomysł wpada Szlomo: aby uciec przed Niemcami zorganizują własny pociąg deportacyjny! Będą zarazem deportowanymi, maszynistami, oficerami i żołnierzami niemieckimi. W ten sposób, przedzierając się przez linie niemieckie, dotrą przez Rosję, do Ziemi Obiecanej, do Jerozolimy.

W pełnym pośpiechu cała wioska przygotowuje się do wielkiej wyprawy. Uczą się mówić po niemiecku bez akcentu jidisz, szyją nazistowskie mundury, za pośrednictwem kuzyna komunisty załatwiają fałszywe dokumenty, gromadzą żywność i wagon po wagonie składają pociąg.

Pewnej nocy, niczym Arka Noego, pociąg odjeżdża, pozostawiając za sobą opuszczoną wioskę.

Nie wszystko jednak przewidziano podczas narady. Oprócz zwykłego strachu przed prawdziwymi Niemcami, powstają konflikty wewnątrz pociągu, zarówno komiczne jak i gwałtowne. Fałszywi faszyści zaczynają grać swą rolę na poważnie, korzystając z autorytetu jaki daje im ich nowa szata. Deportowani, wściekli, stają się komunistami i buntują się przeciwko faszystom. W tym samym czasie młodzi odkrywają miłość, czasem niemożliwą do spełnienia. Zaś dzieci rozrabiają jak zawsze.

**Film Pociąg życia to niezwykłe połączenie komedii i dramatu. Jest to opowieść o ludzkim sprycie, determinacji i sile przetrwania. Film porusza również ważne tematy, takie jak wojna, rasizm i nietolerancja.

Jednym z głównych wątków filmu jest motyw ocalenia. Mieszkańcy wioski są świadomi, że ich życie jest zagrożone, ale nie poddają się. Postanawiają walczyć o przetrwanie, nawet jeśli oznacza to konieczność podjęcia ryzykownej decyzji. Ich determinacja i spryt pozwalają im przechytrzyć Niemców i dotrzeć do Palestyny.

Innym ważnym wątkiem filmu jest motyw buntu. Deportowani, którzy początkowo są bierni i posłuszni, z czasem zaczynają się buntować przeciwko fałszywym nazistom. Ich bunt jest wyrazem sprzeciwu wobec niesprawiedliwości i ucisku.

Film Pociąg życia to poruszająca i pełna humoru opowieść o ludzkim triumfie nad złem. Jest to film, który warto obejrzeć, aby przypomnieć sobie o sile ludzkiego ducha i o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach warto walczyć o swoje marzenia.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nagrodzony m.in. Nagrodą Jury na festiwalu filmowym w Cannes w 1998 roku.
  • Film był nominowany do nagrody Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
  • Film został nakręcony w Rumunii.

Jeśli szukasz filmu, który jest jednocześnie zabawny i poruszający, to Pociąg życia jest świetnym wyborem.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Radu Mihaileanu
scenariusz Radu Mihaileanu
gatunek Dramat, Komedia, Wojenny
produkcja Francja, Belgia, Holandia, Izrael, Rumunia
premiera 5 września 1998 (Światowa) 4 lutego 2000 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $3 311 162 na świecie$98 687 w USA$3 212 475 poza USA
dystrybucja TANTRA
studio Belfilms / Canal+ / Centre du Cinéma et de lAudiovisuel de la Communauté Française de Belgique /
tytuł oryg. Train de vie
inne tytuły Train of Life Miedzynarodowe Train of Life USA

Pociąg życia to film komediowy z 1998 roku w reżyserii Radu Mihaileanu, opowiadający o grupie żydowskich mieszkańców małej wioski w Europie Wschodniej, którzy w czasie II wojny światowej postanawiają zorganizować udawaną deportację, aby przechytrzyć hitlerowców i dostać się do Palestyny.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1941 roku. Do wsi przybywa Shlomo (Lionel Abelanski), miejscowy szaleniec, który ostrzega mieszkańców, że Niemcy mordują i wywożą w nieznane wszystkich Żydów mieszkających w sąsiednich miejscowościach. Rabin (Clément Harari) zwołuje Radę, aby znaleźć sposób na ocalenie mieszkańców. Po długich naradach i sporach, na dobry pomysł wpada Szlomo: aby uciec przed Niemcami, zorganizują własny pociąg deportacyjny!

Wioska w pośpiechu przygotowuje się do wielkiej wyprawy. Uczą się mówić po niemiecku bez akcentu jidysz, szyją nazistowskie mundury, załatwiają fałszywe dokumenty, gromadzą żywność i wagon po wagonie składają pociąg. Pewnej nocy, niczym Arka Noego, pociąg odjeżdża, pozostawiając za sobą opuszczoną wioskę.

Nie wszystko jednak przewidziano podczas narady. Oprócz zwykłego strachu przed prawdziwymi Niemcami, powstają konflikty wewnątrz pociągu, zarówno komiczne jak i gwałtowne. Fałszywi faszyści zaczynają grać swą rolę na poważnie, korzystając z autorytetu jaki daje im ich nowa szata. Deportowani, wściekli, stają się komunistami i buntują się przeciwko faszystom. W tym samym czasie młodzi odkrywają miłość, czasem niemożliwą do spełnienia. Zaś dzieci rozrabiają jak zawsze.

**Film Pociąg życia to oryginalna i zabawna opowieść o ludzkiej determinacji i sile marzeń. Jest to także poruszający obraz tragizmu Holokaustu, który pokazuje, jak absurdalne i okrutne było to wydarzenie.

Główne wątki filmu:

  • Ucieczka przed zagładą: Mieszkańcy wioski podejmują desperacką próbę ocalenia siebie i swoich bliskich przed nazistami.
  • Komizm i tragizm: Film łączy w sobie elementy komediowe i dramatyczne. Humor łagodzi tragizm sytuacji, ale nie zaciera jej grozy.
  • Miłość i bunt: W obliczu zagrożenia miłości i bunt są tym, co daje ludziom nadzieję.

Charakterystyka postaci:

  • Shlomo: Lokalny szaleniec, który przynosi mieszkańcom wioski złe wieści o deportacji. To on wpada na pomysł z udawaną deportacją.
  • Rabin: Przywódca wioski, który podejmuje decyzję o zorganizowaniu udanej deportacji.
  • Yankele: Młody mężczyzna, który zakochuje się w Esther, córce rabina.
  • Esther: Córka rabina, która odwzajemnia miłość Yankele.
  • Szmecht: Niemiecki oficer, który dołącza do pociągu.

Oceny i nagrody:

  • Film został doceniony przez krytyków i widzów. Zdobył liczne nagrody, w tym:
    • Nagrodę Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1998 roku
    • Nagrodę za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu w 1998 roku
    • Nagrodę za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1998 roku
  • Film został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1999 roku.

Podsumowanie:

Pociąg życia to film, który warto zobaczyć. Jest to oryginalna i zabawna opowieść o ludzkiej determinacji i sile marzeń, która porusza i skłania do refleksji.

Aktor Postać
Shlomo
Mordechai
Rabbin
Sura
Esther
Yankele
Yossi
Szmecht
Grossman
Itzik
Rivka
Joshua
Von Glück
Mendel
Moitl
Sami
Cygański pułkownik
Lilenfeld
Mere de Yossi
Golda
Schtroul
Manzatou
Członek ruchu oporu
Burmistrz
Izaak
Człowiek w synagodze
Cygan
Cygan
Cygan
Człowiek w synagodze
Członek ruchu oporu
Cygan
Członek ruchu oporu
Dawid
Miriam
Sasza
Zachariasz
Kucharz
Kobieta przy deportacji
Kobieta przy deportacji
Sheine
Ben
Kobieta w wagonie
Mędrzec
Szef szturmowy w S.S.
Chames

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *