Do widzenia, do jutra… (1960)

Film

Czas trwania: 1 godz. 20 min.

Opis

Do widzenia, do jutra… (1960) to polski film fabularny w reżyserii Janusza Morgensterna. Jest to debiut reżyserski Morgensterna, a także pierwszy film, w którym wystąpił Zbigniew Cybulski. Film opowiada historię Jacka, studenta z Gdańska, który poznaje Margueritte, córkę francuskiego konsula.

Akcja filmu rozgrywa się w Gdańsku w drugiej połowie lat 50. Jacek jest studentem Akademii Sztuk Pięknych. Jest zapalonym artystą, ale również ma skłonności do buntu i nonkonformizmu. Margueritte jest córką francuskiego konsula, który przebywa w Polsce z rodziną. Jest młodą, atrakcyjną dziewczyną, która mówi łamaną polszczyzną.

Jacek i Margueritte poznają się przypadkowo na plaży. Od razu zakochują się w sobie. Jacek zaczyna oprowadzać Margueritte po Gdańsku, pokazując jej miasto i jego mieszkańców. Młodzi spędzają ze sobą wiele czasu, spacerując po starówce, pływając w Bałtyku i uczęszczając na przedstawienia teatrzyku studenckiego Bim-Bom, w którym Jacek gra.

Margueritte musi jednak wkrótce wrócić do Francji. Jacek jest zrozpaczony. Wie, że ich miłość jest skazana na zagładę. W ostatniej scenie filmu Jacek i Margueritte żegnają się na dworcu kolejowym. Jacek obiecuje, że będzie o niej myślał, a Margueritte mówi, że nigdy go nie zapomni.

Film Do widzenia, do jutra… jest opowieścią o miłości, która jest skazana na niepowodzenie. Jest to również film o młodości, o tęsknocie za wolnością i o poszukiwaniu własnej drogi w życiu.

Film został nakręcony w autentycznych plenerach Gdańska i Sopotu. Sceny przedstawiające przedstawienia teatrzyku Bim-Bom zostały nakręcone w prawdziwych piwnicach studenckich. Dzięki temu film zyskał autentyczny charakter i oddał klimat tamtych czasów.

Do widzenia, do jutra… jest uważany za jeden z najważniejszych filmów polskich z lat 60. Film zdobył wiele nagród, w tym nagrodę główną na Festiwalu Filmowym w Locarno.**

Postać Jacka jest z pewnością jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w historii polskiego kina. Jacek jest buntownikiem, który nie chce się podporządkować obowiązującym zasadom. Jest artystą, który szuka własnej drogi w życiu. Postać Jacka została świetnie zagrana przez Zbigniewa Cybulskiego, który stał się symbolem młodości i buntu.

Film Do widzenia, do jutra… jest wciąż aktualny i poruszający. Jest to film, który warto obejrzeć, aby poznać jedno z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Scenariusz filmu został napisany przez Zbigniewa Cybulskiego, Bogumiła Kobielę i Wilhelma Macha.
  • Film został nakręcony w ciągu 35 dni.
  • Premiera filmu odbyła się 25 maja 1960 roku.
  • Film zdobył wiele nagród, w tym nagrodę główną na Festiwalu Filmowym w Locarno.

Podsumowując, Do widzenia, do jutra… to film, który warto obejrzeć. Jest to film poruszający, pełen miłości i tęsknoty. Film jest również świetnie zrealizowany i aktorsko zagrany.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Janusz Morgenstern
scenariusz Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela
gatunek Obyczajowy, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 25 maja 1960 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Zespół Filmowy "Kadr"
tytuł oryg. Do widzenia, do jutra...
inne tytuły Good Bye, Till Tomorrow Miedzynarodowe See You Tomorrow Miedzynarodowe

Do widzenia, do jutra… (1960) to debiut reżyserski Janusza Morgensterna, oparty na scenariuszu napisanym wspólnie ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą i Wilhelmem Machem. Film opowiada historię miłości Jacka, studenta z Gdańska, i Margueritte, córki francuskiego konsula.

Akcja filmu rozgrywa się w Gdańsku w latach 50. XX wieku. Jacek jest członkiem i reżyserem gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom. Pewnego dnia poznaje Margueritte, która przyjechała do Polski na wakacje. Dziewczyna jest piękna i inteligentna, a Jacek od razu się w niej zakochuje.

Młodzi spędzają ze sobą coraz więcej czasu. Jacek oprowadza Margueritte po Gdańsku, a ona poznaje jego świat, pełen sztuki, muzyki i teatru. Ich uczucie rośnie, ale wiedzą, że jest ono skazane na zagładę. Margueritte musi wrócić do Francji, a Jacek nie może jej zatrzymać.

Do widzenia, do jutra… to film o miłości, która jest piękna, ale jednocześnie niespełniona. To także film o młodości, która jest pełna nadziei i marzeń, ale także o świadomości, że czas płynie nieubłaganie.

Film został nakręcony w autentycznych miejscach w Gdańsku i Sopocie. W scenach przedstawień Bim-Bom wystąpili prawdziwi aktorzy kabaretu. Reżyserowi udało się oddać atmosferę tamtych czasów, pewną swobodę i buntowniczość młodej inteligencji.

Do widzenia, do jutra… to jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Film zdobył wiele nagród, w tym Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1960 roku.

Ocena filmu

Do widzenia, do jutra… to film piękny i wzruszający. To historia o miłości, która jest nietrwała, ale jednocześnie niezapomniana. Film został nakręcony z dużym talentem i wrażliwością. Zbigniew Cybulski stworzył w nim jedną z swoich najlepszych kreacji.

Główne wątki filmu

  • Miłość - Jacek i Margueritte zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Ich uczucie jest silne i namiętne, ale jednocześnie niespełnione.
  • Młodość - Jacek i Margueritte są młodzi i pełni marzeń. Chcą żyć w świecie pełnym miłości i wolności, ale muszą zmierzyć się z rzeczywistością, która jest często brutalna i niesprawiedliwa.
  • Gdańsk lat 50. - Film rozgrywa się w Gdańsku w latach 50. XX wieku. Miasto jest wtedy pełne życia i energii. Młodzi ludzie szukają nowych form ekspresji, a kabarety studenckie są jednym z przejawów tego buntu.

Ocena aktorska

  • Zbigniew Cybulski w roli Jacka stworzył jedną z swoich najlepszych kreacji. Jego postać jest pełna pasji, ale także niepokoju i melancholii. Cybulski doskonale oddał złożoność uczuć, jakie targają jego bohaterem.
  • Teresa Tuszyńska w roli Margueritte jest piękna i subtelna. Jej postać jest pełna wdzięku i tajemniczości. Tuszyńska stworzyła postać, która zapada w pamięć.

Wnioski

Do widzenia, do jutra… to film, który warto zobaczyć. To historia o miłości, która jest piękna, ale jednocześnie niespełniona. To także film o młodości, która jest pełna nadziei i marzeń, ale także o świadomości, że czas płynie nieubłaganie.

Aktor Postać
Jacek
Margueritte
Joasia
Dziewczyna z baru
Znajomy Jacka, adorator Margueritte
Jurek
Romek
Margueritte
Aktor "Tik Taka"
Zygmunt, aktor teatrzyku, plastyk dekorujący wystawę sklepu
Gość na wystawie w Sopocie
Chłopak przy hali wystawowej
Joasia
Tadek, aktor "Tik Taka"
Widz w teatrze "Tik Tak"
Cwaniak sprzedający horoskopy
Pianista w klubie
Kobieta w kościele
Kobieta w kościele

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *