Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem (2003)
Film
Czas trwania: 1 godz. 47 min.
Opis
Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem to polski film historyczny z 2003 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana. Ekranizacja powieści pod tym samym tytułem z 1876 roku autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego. Akcja filmu rozgrywa się w IX wieku, w nadgoplańskim kraju.
Książę Popiel to okrutny władca, który aby zapewnić sukcesję synowi, morduje wszystkich, którzy mogliby mu w tym przeszkodzić. Jego zbrodnie wywołują bunt kmieci.
Ziemowit, młody myśliwy i wojownik, zakochuje się w pięknej Dziwie, córce kmiecia Wisza. Dziewczyna została jednak przeznaczona bogom i ma zostać kapłanką w świątyni.
Piastun, były dowódca wojsk księcia Popiela, ucieka z dworu, gdy ten morduje jego przyjaciela. Wkrótce spotyka Ziemowita i Dziwę.
Wspólnie postanawiają walczyć przeciwko Popielowi. Przyłączają się do kmieci, którzy pod wodzą Wiza, ojca Dziwy, przygotowują bunt.
Popiel jest świadomy, że jego dni są policzone. Przepowiednia mówi, że ma zginąć z rąk myszy. Książę próbuje się przed tym uchronić, ale nie może się oprzeć swojej żądzy władzy.
Bunt kmieci wybucha. Ziemowit, Dziwa i Piastun dowodzą wojskami powstańców. W bitwie pod Kruszwicą pokonują wojska Popiela.
Książę Popiel zostaje zabity przez myszy. Jego śmierć oznacza koniec okrutnego władcy i początek nowego rozdziału w historii nadgoplańskiego kraju.
Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:
- Akcja filmu rozgrywa się w pięknych plenerach Polski, w tym w Puszczy Zielonej i w okolicach Kruszwicy.
- Film jest bogato zdobiony strojami i rekwizytami, które oddają klimat epoki.
- Muzyka Krzesimira Dębskiego, która towarzyszy filmowi, jest pełna emocji i podkreśla jego epicki charakter.
Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem to film, który łączy w sobie elementy historii, baśni i legendy. Jest to opowieść o miłości, walce o wolność i zwycięstwie dobra nad złem.