Pola śmierci / The Killing Fields (1984)

Film

Czas trwania: 2 godz. 21 min.

Opis

„Pola Śmierci / The Killing Fields (1984)” to poruszający dramat wojenny, którego akcja rozgrywa się w Kambodży podczas okresu wojny domowej i rządów Czerwonych Khmerów. Reżyser Roland Joffé zabiera widzów w podróż przez krwawe wydarzenia lat 70. XX wieku, ukazując nie tylko brutalność konfliktu, ale również prawdziwą historię przyjaźni i heroizmu.

Film rozpoczyna się w 1972 roku, kiedy do Kambodży zostaje wysłany amerykański dziennikarz Sydney Schanberg, grający go z wrażeniem Sam Waterston. Jego zadaniem jest relacjonowanie zaostrzającego się konfliktu pomiędzy rządem a Czerwonymi Khmerami. W tej niepewnej sytuacji Schanberg może polegać na wsparciu swojego kambodżańskiego przyjaciela i tłumacza, Ditha Prana, którego postać odtwarza Haing S. Ngor. Dith Pran staje się nie tylko niezastąpionym tłumaczem i mediatorem, ale także bliskim przyjacielem Schanberga.

W kwietniu 1975 roku, gdy Czerwoni Khmerzy zdobywają władzę nad Phnom Penh, życie przyjaciół ulega dramatycznej przemianie. Dith Pran, wychodząc z roli tłumacza, trafia do brutalnego obozu pracy, gdzie warunki są skrajnie trudne, a walka o przetrwanie staje się codzienną rzeczywistością. W tym punkcie film ukazuje autentyczną historię doktora Ditha Prana, który został uwięziony w obozach reedukacyjnych Czerwonych Khmerów.

Sydney Schanberg, mimo możliwości ratowania Prana podczas ewakuacji obywateli kambodżańskich przez armię amerykańską, decyduje się pozostawić go w kraju, aby nadal przesyłał mu doniesienia z pierwszej ręki. To wybór, który pozostawi trwałe piętno na życiu obu mężczyzn.

Film wiernie oddaje tragiczne wydarzenia tamtego okresu, ukazując, jak życie Schanberga i Prana rozwija się w zupełnie różnych kierunkach. Schanberg odbierając nagrodę Pulitzera za swoje relacje z Kambodży, uroczyście obiecuje przyjacielowi pomoc w opuszczeniu kraju pod rządami Czerwonych Khmerów.

Historia Ditha Prana to opowieść o desperackiej walce o przetrwanie w warunkach, gdzie ludzkie życie traciło swoją wartość. Pran doświadczał okrucieństwa i próbował uciec na własną rękę, nie tracąc jednak wiary w możliwość wyjścia z tego piekła jako samotny człowiek.

„Pola Śmierci” nie tylko porusza temat wojny i okrucieństw, ale również ukazuje kontrast między dwoma światami: komfortem, w jakim żyje Schanberg, a brutalnymi realiami życia Prana w obozach reedukacyjnych. To film, który wstrząsa emocjonalnie, skłaniając do refleksji nad wartością ludzkiego życia, przyjaźni i wyborami, jakie podejmujemy w ekstremalnych sytuacjach.

Reżyser Roland Joffé zgrabnie połączył autentyczne relacje z elementami fikcji filmowej, tworząc dzieło nie tylko pełne dramaturgii, ale także silnego przekazu moralnego. „Pola Śmierci” to hołd dla tych, którzy przeżyli okropieństwa tamtych lat i jednocześnie przestrogę przed bezmyślnością wojny i totalitaryzmu.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Roland Joffé
scenariusz Bruce Robinson
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Wielka Brytania
premiera 2 listopada 1984 (Światowa)
boxoffice $34 700 291 w USA
studio Enigma Productions / Goldcrest Films International / International Film Investors
tytuł oryg. The Killing Fields
Rok 1972. Sydney Schanberg (Sam Waterston) zostaje wysłany do Kambodży jako korespondent New York Timesa. Jego zadaniem jest relacjonowanie nasilających się zamieszek pomiędzy Czerwonymi Khmerami a rządem. Asystent Sydneya - Dith Pran (Haing S. Ngor) to mieszkaniec Kambodży, dobrze zorientowany w sytuacji politycznej kraju. Dith jest niezastąpiony jako tłumacz, mediator, ale także jako przyjaciel. Kiedy w kwietniu 1975 roku zwycięskie wojska Czerwonych Khmerów przejmują władzę nad stolicą Phnom Penh, życie przyjaciół ulega nieodwracalnej zmianie, a Pran trafia do obozu pracy.
Adaptacja prawdziwej historii doktora Ditha Prana, opublikowanej w New York Times przez korespondenta Sidneya Schanberga, opisującego wycofanie się wojsk amerykańskich z Wietnamu w 1975 roku. Schanberg był naocznym świadkiem ówczesnych wydarzeń. Sydney Schanberg (Sam Waterston) korzysta z pomocy swojego kambodżańskiego przyjaciela i tłumacza Ditha Prana (Haing S. Ngor) przy zdobywaniu wewnętrznych informacji. Schanberg ma możliwość uratowania Prana, gdy armia amerykańska ewakuuje wszystkich kambodżańskich obywateli. Zamiast tego, reporter zmusza swojego przyjaciela, aby został i nadal przesyłał mu wiadomości z ostatniej chwili. Mimo że jego rodzina zostaje wywieziona helikopterem z Sajgonu, Dith Pran zostaje z Schanbergiem, aby zaaranżować ucieczkę Prana, ale Kambodżanin zostaje pojmany przez ekstremistyczne ugrupowanie lokalnych komunistów. Walczy desperacko o przetrwanie w barbarzyńskich warunkach, jakie panują w obozach reedukacyjnych Czerwonych Khmerów. Jego sytuacja ironicznie kontrastuje z komfortem, w jakim żyje jego przyjaciel, który go zostawił. Tymczasem Schanberg odbiera nagrodę Pulitzera za swój reportaż z Kambodży. Uroczyście przyrzeka Dithowi, że go uwolni i wywiezie z państwa Khmerów. Pran desperacko walczy o przetrwanie, doświadczając wielu okrucieństw i próbując uciec na własną rękę. Nie opuszcza go naiwna wiara w to, że samotny człowiek może wyjść cało z tego piekła.
Film oparty na autentycznych wydarzeniach. Rok 1972. Sydney Schanberg (Sam Waterston), korespondent "New York Timesa", zostaje wysłany do Kambodży, skąd ma przekazywać relacje o walkach armii rządowej z partyzantką Czerwonych Khmerów. Jego tłumaczem zostaje Dith Pran (Haing S. Ngor), mieszkaniec Kambodży, doskonale zorientowany w sytuacji politycznej kraju. Gdy w kwietniu 1975 roku wojska Czerwonych Khmerów przejmują władzę nad stolicą kraju - Phnom Penh, Amerykanie ewakuują się. Pozostaje jedynie garstka dziennikarzy. Dith Pran dostaje się do obozu pracy, w którym panują skrajnie trudne warunki. Desperacko walczy o przetrwanie. Schanberg po powrocie do USA odbiera za swoje reportaże nagrodę Pulitzera. Chce pomoc przyjacielowi i wydostać go z Kambodży. 
Kambodża. W kwietniu 1975 roku wojska Czerwonych Khmerów przejmują władzę nad stolicą Phnom Penh. Reporter Sydney Schanberg (Sam Waterston) namawia swojego tłumacza Ditha Prana (Haing S. Ngor), aby został w mieście i przesłał mu najnowsze wiadomości. Pran trafia jednak do obozu koncentracyjnego. Tymczasem Schanberg po powrocie do Stanów Zjednoczonych otrzymuje nagrodę Pulitzera.
Aktor Postać
Al Rockoff
Sydney Schanberg
Dith Pran
Jon Swain
Attache wojskowy
Amerykański konsul
Dr MacEntire
Dr Sundesval
Dougal
Ser Moeum, żona Prana
Rosa
Sahn
Czerwony Khmer w pierwszej wiosce
Oficer
Pani Noaks
Ambasador Wade
Syn Phata
Titony, syn Dith Prana
France
Beth
Morgan
Ojciec Sydneya Schanberga
Siostra Sydneya Schanberga
Sarun, kierowca Sydneya
Sirik Matak
Dziennikarka przeprowadzająca wywiad telewizyjny
Phat, dowódca Czerwonych Khmerów w drugiej wiosce
Amerykański doradca wojskowy
Noaks
Kierowca jeepa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *