Zaklęte rewiry (1975)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Zaklęte rewiry (1975) to film psychologiczny w reżyserii Janusza Majewskiego, oparty na powieści Henryka Worcella o tym samym tytule. Opowiada historię młodego chłopaka z prowincji, Romana Boryczki, który rozpoczyna pracę jako pomywacz w restauracji hotelu „Pacyfik”. Wraz z awansem na kolejne szczeble kariery, Roman musi zmierzyć się z wyzwaniami moralnymi i etycznymi, aby zachować swoją tożsamość i wartości.

Film rozpoczyna się przybyciem Romana do Krakowa w poszukiwaniu pracy. Chłopak pochodzi z biednej rodziny i musi samodzielnie zadbać o swoje utrzymanie. Zostaje zatrudniony w luksusowej restauracji hotelu „Pacyfik”. Dla Romana jest to zupełnie nowy świat, pełen dziwnych nakazów, zakazów i kar. Musi szybko przyswoić sobie nowe zasady, aby nie zostać wyrzuconym z pracy.

Początkowo Roman jest oszołomiony pędem wielkomiejskiego życia. Z czasem jednak zyskuje doświadczenie i pewność siebie. W obcym sobie środowisku musi nauczyć się zachowań, których nie zdołał posiąść na wsi. Roman zaczyna awansować, a wraz z nim rośnie jego ambicja.

Jednak sukcesy okupione są utratą niewinności. Roman musi zaakceptować amoralne i cynistyczne normy postępowania środowiska, w którym się znalazł. Chłopak zaczyna przypominać znienawidzonego Fornalskiego, brutalnego i złośliwego kelnera, który prześladuje go od samego początku.

Roman Boryczko to postać pełna sprzeczności. Z jednej strony jest to naiwny i wrażliwy chłopak, który pragnie zachować swoją tożsamość i wartości. Z drugiej strony jest to ambitny i sprytny młodzieniec, który dąży do sukcesu.

Konflikt wewnętrzny Romana jest jednym z głównych wątków filmu. Chłopak musi zdecydować, czy chce podporządkować się panującym w środowisku normom, czy też zachować swoje zasady.

Film Zaklęte rewiry to nie tylko opowieść o dojrzewaniu młodego człowieka. Jest to także obraz polskiego społeczeństwa w latach 30. XX wieku. Film ukazuje kulisy życia ówczesnej burżuazji polskiej, a zarazem stanowi doskonały dokument ukazujący kapitalistyczne stosunki społeczne.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został zrealizowany w koprodukcji polsko-czechosłowackiej.
  • Główne role w filmie zagrali Marek Kondrat (Roman Boryczko), Roman Wilhelmi (Fornalski), Roman Skamene (Fryc) i Čestmír Řanda (Pancer).
  • Film zdobył trzy nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1975 roku: za pierwszoplanową rolę męską (Marek Kondrat), za drugoplanową rolę męską (Roman Wilhelmi) i za zdjęcia (Jerzy Lipman).

Podsumowując, film Zaklęte rewiry to poruszająca i uniwersalna opowieść o dojrzewaniu, walce o wartości i wyzwaniach moralnych, jakie stawia przed nami życie.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Janusz Majewski
scenariusz Pavel Hajný
gatunek Dramat, Obyczajowy
produkcja Polska, Czechosłowacja
premiera 27 listopada 1975 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Henryk Worcell (powieść)
studio Studio Filmowe Tor
tytuł oryg. Zaklęte rewiry
inne tytuły Hotel Pacific Miedzynarodowe Behind the Scenes at the Pacific Hotel Wielka Brytania

Zaklęte rewiry (1975) to film psychologiczny w reżyserii Janusza Majewskiego, oparty na powieści Henryka Worcella pod tym samym tytułem. Opowiada historię młodego chłopaka z prowincji, Romana Boryczki (Marek Kondrat), który przyjeżdża do Krakowa w poszukiwaniu pracy. Zostaje zatrudniony jako pomywacz w luksusowej restauracji hotelu "Pacyfik", gdzie szybko awansuje, ale jednocześnie staje się ofiarą mobbingu ze strony starszych kolegów.

Film rozpoczyna się od przyjazdu Romana do Krakowa. Chłopak jest wystraszony i zagubiony w wielkim mieście. Nie ma pieniędzy, ani znajomych, a jego jedyną nadzieją na utrzymanie jest znalezienie pracy. Dzięki wstawiennictwu ciotki, Roman zostaje zatrudniony w restauracji hotelu "Pacyfik".

Praca w restauracji to dla Romana zupełnie nowy świat. Musi przystosować się do panujących w niej zasad, nauczyć się obsługiwać klientów i znosić upokorzenia ze strony starszych kolegów. Roman szybko okazuje się być dobrym pracownikiem, ale nie potrafi się odnaleźć w środowisku, w którym liczy się tylko pieniądz i władza.

Największym problemem Romana jest Fornalski (Roman Wilhelmi), brutalny i złośliwy kelner, który od początku prześladuje chłopaka. Fornalski jest dla Romana symbolem wszystkiego, co brzydkie i złe w świecie restauracji. Roman nie potrafi się mu przeciwstawić, więc stopniowo zaczyna akceptować jego zasady postępowania.

Awans Romana pociąga za sobą coraz większe zmiany w jego charakterze. Chłopak staje się bardziej cyniczny i bezwzględny. Zaczyna dbać o swój wygląd i sławę, a w relacjach z ludźmi kieruje się wyłącznie własnym interesem.

W końcu Roman osiąga najwyższy szczebel kariery i zostaje szefem sali. Jednak nie jest to dla niego prawdziwy sukces. Roman czuje się pusty i samotny. Zdaje sobie sprawę, że stracił swoją niewinność i stał się częścią systemu, który nienawidzi.

Zaklęte rewiry to film o dojrzewaniu i o tym, jak łatwo można utracić swoje wartości w świecie, w którym liczy się tylko sukces. Film jest także doskonałym dokumentem ukazującym kapitalistyczne stosunki społeczne w Polsce lat 30. XX wieku.

Oto kilka szczegółowych uwag dotyczących opisywanego filmu:

  • Postać Romana Boryczki jest skomplikowana i pełna kontrastów. Z jednej strony jest on naiwny i uczuciowy, z drugiej zaś bystry i ambitny.
  • Postać Fornalskiego jest wyrazem ciemnej strony ludzkiej natury. Jest on symbolem cynizmu, bezwzględności i zła.
  • Film ukazuje świat restauracji jako miejsce pełne hipokryzji i gier politycznych.
  • Film jest utrzymany w realistycznym stylu. Reżyser nie idealizuje rzeczywistości, ale przedstawia ją taką, jaka jest.

Zaklęte rewiry to film, który porusza ważne tematy i pozostawia po sobie niezapomniane wrażenie. Jest to dzieło, które warto zobaczyć, aby lepiej zrozumieć polską kulturę i historię.

Aktor Postać
Roman Boryczko
Robert Fornalski
Fryc
Pancer
Albin
Henek
Hela
Paulina
Zośka
Redaktor
Baron Humaniewski
Kelner Staszek
Kelner Grela
Kelner
Kelner
Rotmistrz Zarębski
Gość w restauracji
Prostytutka
Kelner
Gość
Kelner
Szef komisji
Liftboy
Kelner
Kelner
Kucharka
Gość
Gość
Kucharz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *