Ofiarowanie / Offret Sacrificatio (1986)

Film

Czas trwania: 2 godz. 29 min.

Opis

Ofiarowanie (1986) to ostatni film Andrieja Tarkowskiego, który zmarł wkrótce po jego ukończeniu. Film jest często interpretowany jako jego duchowy testament twórczy.

Akcja filmu rozgrywa się w Szwecji, w nadmorskiej posiadłości Aleksandra, pięćdziesięcioletniego niedoszłego aktora, pisarza i ateisty. Mężczyzna żyje tam z żoną, nastoletnią córką i synem.

Pewnego dnia, podczas przyjęcia, zostaje ogłoszony alarm ostrzegający przed atakiem nuklearnym. Aleksander, przerażony wizją zagłady, zwraca się do Boga z prośbą o pomoc. Obiecuje Bogu, że poświęci samego siebie, jeśli ten powstrzyma apokalipsę.

Aleksander zaczyna realizować swoją obietnicę. Rozdaje cały swój majątek, wyrzuca z domu telewizor i radio, a także niszczy wszystkie swoje dzieła artystyczne. Po pewnym czasie mężczyzna zaczyna prowadzić ascetyczny tryb życia, oddając się modlitwie i medytacji.

Wraz z upływem czasu, Aleksander coraz bardziej upodabnia się do Jezusa Chrystusa. Podobnie jak Chrystus, jest gotów poświęcić swoje życie dla innych.

Ostatecznie, atak nuklearny nie dochodzi do skutku. Nie wiadomo jednak, czy to zasługa ofiary Aleksandra, czy też po prostu atak został odwołany.

Ofiarowanie to film o wieleznacznej wymowie. Można go interpretować jako opowieść o sile miłości, o poświęceniu i o poszukiwaniu sensu życia. Film porusza także tematykę zagrożenia nuklearnego i wojny.

Film jest zrealizowany w poetyckim stylu, z wykorzystaniem charakterystycznych dla Tarkowskiego motywów i symboli. Obraz jest pełen pięknych ujęć natury, które kontrastują z grozą wojny.

Ofiarowanie to film, który zapada w pamięć na długo. To dzieło o uniwersalnym przesłaniu, które porusza i skłania do refleksji.

Więcej szczegółów dotyczących fabuły filmu:

  • Alarm o ataku nuklearnym zostaje ogłoszony w czasie, gdy Aleksander i jego rodzina przygotowują się do przyjęcia przyjaciół.
  • Aleksander początkowo nie wierzy w realność zagrożenia. Dopiero gdy widzi w telewizji obrazy zniszczeń po wybuchu nuklearnym, zaczyna rozumieć, że jest to poważny problem.
  • Aleksander postanawia ofiarować się Bogu, aby ocalić swoich bliskich. Jego decyzja jest spontaniczna i nieprzemyślana.
  • Aleksander zaczyna realizować swoją obietnicę stopniowo. Najpierw rozdaje swój majątek, a następnie wyrzuca telewizor i radio. Po pewnym czasie zaczyna prowadzić ascetyczny tryb życia.
  • Wraz z upływem czasu, Aleksander coraz bardziej upodabnia się do Jezusa Chrystusa. Podobnie jak Chrystus, jest gotów poświęcić swoje życie dla innych.
  • Ostatecznie, atak nuklearny nie dochodzi do skutku. Nie wiadomo jednak, czy to zasługa ofiary Aleksandra, czy też po prostu atak został odwołany.

Możliwe interpretacje filmu:

  • Ofiarowanie jako opowieść o sile miłości. Aleksander poświęca siebie dla swoich bliskich, co jest aktem najwyższej miłości.
  • Ofiarowanie jako opowieść o poświęceniu. Aleksander jest gotów oddać swoje życie, aby uratować innych.
  • Ofiarowanie jako opowieść o poszukiwaniu sensu życia. Aleksander, ateista, odnajduje sens życia w miłości i poświęceniu.
  • Ofiarowanie jako opowieść o zagrożeniu nuklearnym i wojnie. Film porusza tematykę groźby nuklearnej i wojny, które są realnym zagrożeniem dla ludzkości.

Ocena filmu:

Ofiarowanie to film wybitny, który porusza i skłania do refleksji. Jest to dzieło o uniwersalnym przesłaniu, które zapada w pamięć na długo.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andriej Tarkowski
scenariusz Andriej Tarkowski
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Francja, Szwecja, Wielka Brytania
premiera 9 maja 1986 (Światowa)
studio Argos Films / Film Four International / Josephson & Nykvist HB /
tytuł oryg. Offret Sacrificatio
inne tytuły Offret Sacrificiatio (pełny tytuł) Miedzynarodowe The Sacrifice Miedzynarodowe The Sacrifice USA

Ofiarowanie (1986)

Andriej Tarkowski, jeden z najważniejszych reżyserów światowego kina, w swoim ostatnim filmie, Ofiarowaniu, podejmuje temat zagrożenia nuklearnego i kryzysu duchowego współczesnego człowieka. Film jest metaforyczną opowieścią o poszukiwaniu sensu życia i miłości do Boga.

Akcja filmu rozgrywa się w nadmorskiej posiadłości na odludziu. Aleksander, pięćdziesięcioletni niedoszły aktor, pisarz i ateista, żyje tam z żoną, nastoletnią córką oraz synem. Pewnego dnia, gdy rodzina jest w domu, zostaje ogłoszony alarm ostrzegający przed atakiem atomowym. Aleksander, który zawsze był sceptyczny wobec religii, w obliczu zagrożenia zaczyna wątpić w swoje dotychczasowe przekonania.

W desperacji zwraca się do Boga z prośbą o pomoc. Oferuje siebie w zamian za ocalenie rodziny i świata. Na początku jego żona i dzieci nie rozumieją jego decyzji. Jednak z czasem zaczynają dostrzegać, że Aleksander jest gotów na wszystko, aby ich chronić.

Aleksander spala swój dom, niszcząc wszelkie ślady swojego dotychczasowego życia. Następnie wyrusza na spacer po lesie, gdzie spotyka tajemniczego mężczyznę. Mężczyzna ten prowadzi go do starożytnego drzewa, które symbolizuje życie i śmierć.

Aleksander kładzie się pod drzewem i czeka na śmierć. W tym czasie jego rodzina zostaje ocalona. Jednak Aleksander nie umiera. Budzi się w domu, który jest odbudowany i pełen życia.

Ofiarowanie to film o głębokim przesłaniu. Tarkowski pokazuje, że w obliczu zagrożenia człowiek może odnaleźć sens życia i miłość do Boga. Film jest również metaforą wewnętrznej podróży, jaką każdy z nas musi odbyć, aby znaleźć swoje miejsce w świecie.

Film Tarkowskiego jest pełen symboli. Dom, który Aleksander spala, symbolizuje jego dotychczasowe życie, pełne materializmu i egoizmu. Spalenie domu oznacza, że Aleksander jest gotów na nowy początek. Starożytne drzewo, pod którym Aleksander kładzie się do snu, symbolizuje życie i śmierć. Aleksander, który kładzie się pod drzewem, akceptuje swoją śmierć, ale jednocześnie otwiera się na nowe życie.

Ofiarowanie to film piękny i poruszający. Jest to dzieło, które na długo pozostaje w pamięci widza.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został zrealizowany w Szwecji, a jego zdjęcia kręcono w okolicach miasta Ystad.
  • Muzykę do filmu skomponował Johann Sebastian Bach.
  • Film został nagrodzony m.in. nagrodą FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Ofiarowanie to film, który warto obejrzeć. Jest to dzieło, które skłania do refleksji i inspiruje do poszukiwania sensu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *