Nieznośna lekkość bytu / The Unbearable Lightness of Being (1988)

Film

Czas trwania: 2 godz. 51 min.

Opis

W czasach praskiej wiosny 1968 roku, Tomasza, znanego lekarza i uwodziciela, niespodziewanie porywają polityczne i uczuciowe wydarzenia. W świecie pełnym pracy i kobiecych romansów, mężczyzna staje się świadkiem burzliwych przemian społecznych. Spotkanie z Teresą, kobietą dążącą do trwałego związku, rzuca nowe światło na dotychczasową lekkość bytu Tomasza.

Praga w roku 1968 to miejsce, gdzie rewolucje polityczne splatają się z życiem osobistym Tomasza, lekarza zafascynowanego pracą i kobietami. Jego swobodny tryb życia zostaje poddany próbie w atmosferze „praskiej wiosny”. Historia miłosna z Teresą stawia przed nim wybór między dotychczasową lekkością bytu a pragnieniem stabilności.

W okresie praskiej wiosny 1968 roku, Tomasz, lekarz i uwodziciel, wchodzi w wir politycznych zmagań i miłosnych perypetii. W świecie pełnym romansów i zobowiązań, jego życie poddane jest próbie w wyniku wydarzeń tamtego czasu. Teresę poznaje w momencie, gdy pragnie ona trwałego związku, co zmusza Tomasza do refleksji nad dotychczasową lekkością bytu.

W erze praskiej wiosny, Tomasz, znany lekarz i mężczyzna uwodziciel, zostaje wplątany w intensywne wydarzenia polityczne i emocjonalne. Jego życie, skoncentrowane na pracy i krótkotrwałych związkach, poddane zostaje próbie w trakcie dramatycznych przemian społecznych. Teresę poznaje w chwili, gdy pragnie ona stałego związku, co kwestionuje dotychczasowy sposób życia Tomasza.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Philip Kaufman
scenariusz Jean-Claude Carrière, Philip Kaufman
gatunek Dramat, Romans
produkcja USA
premiera 5 lutego 1988 (Światowa)
boxoffice $10 006 806 w USA
budżet $17 000 000
na podstawie Milan Kundera (powieść)
dystrybucja Warner Home Video
studio Norway Film Development / The Saul Zaentz Company
tytuł oryg. The Unbearable Lightness of Being

Film "Nieznośna lekkość bytu" (1988), w reżyserii Philipa Kaufmana, przenosi nas do Pragi w roku 1968, w okresie trwania tzw. praskiej wiosny. W tej malowniczej scenerii poznajemy Tomasza, czeskiego doktora, który żyje życiem pełnym namiętności i swobody seksualnej, z dala od polityki. Jednak los postanawia wystawić go na próbę, kiedy zakochuje się w Teresie, pragnącej stabilnego związku.

Tomasz, młody, przystojny i utalentowany neurochirurg, prowadzi życie pełne rozkoszy i swobody. Jego uwaga skupiona jest na pracy i kobietach, których spotyka wiele, lecz żadną nie traktuje poważnie. Szczególne uczucie darzy Sabinę, zdolną malarkę, lecz nawet ona nie jest w stanie zatrzymać go na dłużej. Jednak wszystko zmienia się, gdy poznaje Teresę, skromną kelnerkę z prowincji. Dla niej Tomasz zaczyna odczuwać nowe, dotąd nieznane uczucia.

W życiu Tomasza nie ma miejsca na stałe związki czy zaangażowanie emocjonalne. Pragnie on jedynie doświadczyć lekkości istnienia, unikając wszelkich zobowiązań. Nie interesują go polityczne wydarzenia, jakie mają miejsce wokół niego, aż do chwili, gdy jego drogi krzyżują się z prawdziwą miłością.

Film, będący adaptacją powieści Milana Kundery, przenosi nas w czasy Czechosłowacji pod rządami komunizmu, gdzie Tomasz, utalentowany chirurg i uwodziciel, nieoczekiwanie wpada w wir politycznych wydarzeń. Praskie Wiosna 1968 roku stawia go w sytuacji, w której musi zmierzyć się zarówno z własnymi demonami, jak i zewnętrznymi naciskami. Jednocześnie zmagając się z politycznymi realiami, Tomasz odkrywa w sobie uczucie do pozornie niepozornej Teresy, która staje się dla niego symbolem prawdziwej miłości.

W filmie "Nieznośna lekkość bytu" obserwujemy nie tylko zawiłości uczuć i związków międzyludzkich, lecz także głębsze przemyślenia nad naturą wolności i odpowiedzialności. Tomasz, chociaż dąży do wolności osobistej, musi stawić czoła konsekwencjom swoich wyborów oraz zmierzyć się z własnymi ograniczeniami emocjonalnymi. To opowieść o poszukiwaniu sensu życia w świecie pełnym paradoksów, gdzie lekkość istnienia może okazać się ciężarem nie do zniesienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *