Dar to amerykański thriller psychologiczny z 2015 roku w reżyserii Joela Edgertona. Film opowiada historię młodego małżeństwa, któremu los podsuwa pod nos mroczny sekret z przeszłości.
Simon i Robyn Callem to młode małżeństwo, które postanawia rozpocząć nowe życie w Los Angeles. Simon dostaje pracę w dużej korporacji, a Robyn spodziewa się dziecka. Para kupuje piękny dom na przedmieściach i wydaje się, że nic nie może zakłócić ich szczęścia.
Pewnego dnia Simon i Robyn spotykają na zakupach Gordona Moseleya, dawnego kolegę Simona ze szkoły. Gordon jest sympatycznym i towarzyskim mężczyzną, który szybko zaprzyjaźnia się z małżeństwem. Często odwiedza ich w domu, przynosząc drobne podarunki.
Robyn jest początkowo sceptyczna wobec Gordona, ale Simon przekonuje ją, że nie ma się czego obawiać. Gordon jest przecież jego starym przyjacielem, z którym nie mieli żadnych problemów.
Z czasem jednak Gordon zaczyna zachowywać się coraz dziwniej. Jego wizyty stają się coraz częstsze i bardziej inwazyjne. Robyn zaczyna podejrzewać, że Gordon nie jest tym, za kogo się podaje.
Jej podejrzenia zostają potwierdzone, gdy Gordon zaczyna wysyłać do Simonów niepokojące prezenty. Są to między innymi zdjęcia Robyn z dzieciństwa, które nie powinny istnieć, oraz nagrania, na których Simon widać w niekorzystnym świetle.
Simon początkowo nie wierzy żonie, ale w końcu zaczyna dostrzegać, że Gordon może być niebezpieczny. Mężczyzna próbuje zerwać z nim kontakt, ale Gordon nie daje za wygraną.
Wkrótce okazuje się, że Gordon jest żądny zemsty na Simonie. Mężczyzna od dawna planował zemstę za coś, co Simon zrobił mu w przeszłości.
Dar to film, który trzyma w napięciu do ostatniej minuty. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorzy grają przekonująco. Joel Edgerton stworzył inteligentny thriller psychologiczny, który skłania do refleksji nad ludzką naturą.
Oto kilka szczegółów, które warto wspomnieć w opisie filmu:
- Simon i Robyn są ludźmi zmagających się z własnymi problemami. Simon ma wyrzuty sumienia z powodu czegoś, co zrobił w przeszłości. Robyn zmaga się z depresją po stracie dziecka.
- Gordon jest postacią złożoną i niejednoznaczną. Z jednej strony jest to sympatyczny i towarzyski mężczyzna, z drugiej strony jest żądny zemsty i manipuluje ludźmi.
- Film rozgrywa się w mrocznej i klaustrofobicznej atmosferze. Przestrzeń domu, w którym mieszkają Simon i Robyn, staje się symbolem ich lęków i obsesji.
Oto kilka synonimów, które można zastosować w opisie filmu:
- "Spotkany przypadkiem" można zastąpić zwrotem "niespodziewanie natknęli się na siebie" lub "przypadkowo się spotkali".
- "Miło mieć kogoś znajomego w nowej okolicy" można zastąpić zwrotem "cieszyło ich, że mają kogoś znajomego w nowej okolicy" lub "od razu poczuli się swobodniej, mając kogoś znajomego w pobliżu".
- "Kimś, kogo łączy z Simonem mroczna przeszłość" można zastąpić zwrotem "kimś, kto zna mroczną tajemnicę Simona" lub "kimś, kto ma na Simona haka".
Oto kilka przykładów, jak można zmienić szyk zdania:
- "Simon i Robyn kupują wymarzony dom" można zastąpić zwrotem "wymarzony dom kupują Simon i Robyn".
- "Obecność Gordona w domu staje się coraz bardziej niepokojąca" można zastąpić zwrotem "niepokojąca stawała się coraz bardziej obecność Gordona w domu".
- "Simon próbuje zerwać z Gordonem kontakt" można zastąpić zwrotem "Gordonowi Simon próbuje zerwać kontakt".
Mam nadzieję, że ten opis spełni Twoje oczekiwania.