Quo vadis (2001)

Film

Czas trwania: 2 godz. 40 min.

Opis

„Quo Vadis” (2001) to filmowa adaptacja jednej z najwybitniejszych powieści Henryka Sienkiewicza, w reżyserii utalentowanego Jerzego Kawalerowicza. Akcja produkcji rozgrywa się w starożytnym Rzymie, w okresie panowania despotycznego cesarza Nerona, a główny wątek skupia się na losach Marka Winicjusza, rzymskiego żołnierza, który zakochuje się w pięknej Ligii, będącej chrześcijanką.

W czasie, gdy Rzymem wstrząsają fale prześladowań chrześcijan, Marek Winicjusz staje się świadkiem niezwykłego zjawiska miłości. Jego serce zdobywa Ligia, a to uczucie staje się siłą, która zaczyna odmieniać jego przekonania. Marek, początkowo będący przeciwnikiem nowej religii, zaczyna otwierać się na nauki apostołów, którzy podążają po ziemi i nauczają o Chrystusie. Jednak los sprawia, że w chwili, gdy Winicjusz zaczyna przekonywać się do chrześcijaństwa, Rzym ogarnia pożar, a wyznawcy tej nowej wiary są oskarżeni o podpalenie miasta.

W trakcie wydarzeń filmowych, do Petroniusza, stryja Marka, przybywa sam Winicjusz, który zakochany po uszy w Ligii, prosi o pomoc w zdobyciu serca tej wyjątkowej kobiety. Petroniusz, sprytny intrygant i przyjaciel Nerona, opracowuje misterny plan porwania Ligii, która trafiła do domu Aulusa Plaucjusza jako zakładniczka. To jednak tylko preludium do głównego konfliktu, który wybuchnie w sercu Rzymu.

Fabuła filmu przenosi nas do lat 60. po Chrystusie, do Imperium Rzymskiego rządzonego przez despotycznego Nerona. Marek Winicjusz, będący jednym z pretorianów cesarza, zakochuje się w niewolnicy Ligii. Na początku próbuje uczynić ją swoją nałożnicą, ale przyjaciel Ligii, potężny Ursus, staje w obronie dziewczyny. Nieustraszony Winicjusz, przy wsparciu stryja Petroniusza i wiernego sługi Greka Chilona, postanawia zdobyć Ligię za wszelką cenę.

W trakcie poszukiwań Ligii, Chilon zdradza Winicjuszowi jej chrześcijańskie pochodzenie. To odkrycie stawia bohatera przed nowymi wyborami i konfrontuje go z narastającym konfliktem między tradycyjnymi wierzeniami a nową religią. Nocna wyprawa do Rzymu, w towarzystwie gladiatora Krotona, staje się punktem kulminacyjnym, który przynosi tragiczne skutki dla wszystkich bohaterów.

Ursus, broniąc Ligii, zabija Krotona, a sam Winicjusz zostaje ciężko ranny. Ligia, oddając się miłości do swojego krzywdziciela, postanawia go wyleczyć, a w tej chwili miłość między nimi rozkwita w pełni. To przełomowe wydarzenie skłania Marka do przyjęcia chrześcijaństwa i postanowienia stać się mężem Ligii.

Jednak równocześnie w Rzymie wybucha pożar, a Neron, podążając za radą swojego dowódcy Tygellina i kochanki Poppei Sabiny, obarcza chrześcijan winą za tę katastrofę. Rozp

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Kawalerowicz
scenariusz Jerzy Kawalerowicz
gatunek Historyczny
produkcja Polska
premiera 30 sierpnia 2001 (Światowa) 14 września 2001 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Henryk Sienkiewicz (powieść)
dystrybucja Syrena EG
studio Agencja Produkcji Filmowej (finansowanie) / Chronos Films / HBO Polska (koprodukcja) /
tytuł oryg. Quo vadis

Quo vadis (2001) to film historyczny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w Rzymie za panowania Nerona, w czasach prześladowań chrześcijan.

Głównym bohaterem filmu jest Marek Winicjusz, rzymski arystokrata i pretorianin. Jest on przystojny, bogaty i przyzwyczajony do władzy. Pewnego dnia poznaje Ligię, piękną chrześcijankę, w której się zakochuje. Jednakże ich miłość jest zakazana, gdyż Ligia jest wyznawczynią Chrystusa, a Winicjusz jest poganinem.

Aby zdobyć Ligię, Winicjusz podejmuje szereg kroków. Z pomocą swojego stryja Petroniusza, najlepszego przyjaciela Nerona, udaje mu się dowiedzieć, gdzie mieszka Ligia. Następnie, wraz z gladiatorem Krotonem, uprowadza ją z domu jej opiekunów. Jednakże Ligia nie zgadza się na bycie kochanką Winicjusza. W obronie własnej zabija Krotona i ciężko rani Winicjusza.

Winicjusz, który odkrywa, że Ligia jest chrześcijanką, zaczyna się zmieniać. Pod wpływem jej miłości i wiary zaczyna przekonywać się do nowej religii. Jednakże ich szczęście nie trwa długo. Neron, który podpalił Rzym, oskarża chrześcijan o podpalenie miasta. Rozpoczynają się prześladowania, w których giną tysiące ludzi.

Winicjusz i Ligia również są więzieni. Jednakże dzięki pomocy św. Piotra udaje im się uciec. W końcu, po wielu perypetiach, znajdują schronienie u Ursusa, przyjaciela Ligii.

Film kończy się triumfem miłości i dobra nad złem. Winicjusz i Ligia zostają małżeństwem, a Neron zostaje obalony.

Opis filmu

Film rozpoczyna się sceną, w której Marek Winicjusz poznaje Ligię. Dziewczyna jest piękna i mądra, a Winicjusz od razu się w niej zakochuje. Jednakże ich miłość jest zakazana, gdyż Ligia jest chrześcijanką, a Winicjusz jest poganinem.

Winicjusz, aby zdobyć Ligię, podejmuje szereg kroków. Z pomocą swojego stryja Petroniusza, udaje mu się dowiedzieć, gdzie mieszka Ligia. Następnie, wraz z gladiatorem Krotonem, uprowadza ją z domu jej opiekunów. Jednakże Ligia nie zgadza się na bycie kochanką Winicjusza. W obronie własnej zabija Krotona i ciężko rani Winicjusza.

Winicjusz, który odkrywa, że Ligia jest chrześcijanką, zaczyna się zmieniać. Pod wpływem jej miłości i wiary zaczyna przekonywać się do nowej religii. Jednakże ich szczęście nie trwa długo. Neron, który podpalił Rzym, oskarża chrześcijan o podpalenie miasta. Rozpoczynają się prześladowania, w których giną tysiące ludzi.

Winicjusz i Ligia również są więzieni. Jednakże dzięki pomocy św. Piotra udaje im się uciec. W końcu, po wielu perypetiach, znajdują schronienie u Ursusa, przyjaciela Ligii.

Główne wątki filmu

  • Miłość

Głównym wątkiem filmu jest miłość Marka Winicjusza i Ligii. Ich miłość jest zakazana, ale jest to miłość prawdziwa i silna. Wbrew przeciwnościom losu, Winicjusz i Ligia znajdują szczęście w swoim towarzystwie.

  • Wiara

Film porusza również temat wiary. Marek Winicjusz początkowo jest poganinem, ale pod wpływem Ligii zaczyna przekonywać się do chrześcijaństwa. W końcu, po wielu doświadczeniach, staje się wierzącym człowiekiem.

  • Przesłanie filmu

Film "Quo vadis" to poruszająca historia o miłości, wierze i zwycięstwie dobra nad złem. Film ukazuje, że miłość jest silniejsza niż wszelkie przeciwności, a wiara może dać nadzieję nawet w najciemniejszych chwilach.

Ocena filmu

Film "Quo vadis" to znakomita ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Film jest zrealizowany z rozmachem i dbałością o szczegóły. Aktorzy grają przekonująco, a scenografia i kostiumy są zachwycające.

Aktor Postać
Marek Winicjusz
Ligia Kallina
Petroniusz
Pomponia Grecyna, opiekunka Ligii
Święty Piotr
Tygellinus, dowódca pretorianów Nerona
Poppea Sabina, żona Nerona
Chilon Chilonides
Neron
Ursus, sługa Ligii
Kalwia Kryspinilla
Chrześcijanin Kryspus
Senator Afer
Pretorianin Kasjusz
Prefekt Rzymu
Terezjasz, sługa Petroniusza
Seneka Młodszy
Eunice, niewolnica Petroniusza
Paweł z Tarsu
Lukan
Sportus, sługa Nerona
Sporus, właściciel winiarni
Niewolnik
Faon
Mężczyzna
Niger, dowódca straży więziennej
Odźwierny
Dozorca
Augusta, córeczka Nerona i Poppei
Strażnik
Charon
Uczestnik uczty u Petroniusza
Posłaniec
Linus
Chrześcijanin
Pitagoras
Lekarz Glaukos, chrześcijanin
Stróż cyrku
Parys, tancerz na uczcie Nerona
Dyspensator w pałacu Winicjusza
Nigidia
Gladiator Kroton
Senator Witeliusz
Przeciwnik Krotona podczas uczty u Nerona
Chrześcijanin Fossor
Chrześcijanka Miriam
Konsul Lekaniusz
Hasta, dowódca oddziału zabierającego Ligię z domu Aulusa do pałacu Nerona
Plaucjusz Aulus, mąż Pomponii Grecyny
Diodor, harfista Nerona
Epafrodyt, sługa Nerona
Akte, niewolnica Nerona
Chryzotemis, kochanka Petroniusza
Nazariusz, chłopiec towarzyszący św. Piotrowi, syn Miriam
Wróżbita rozmawiający z Winicjuszem
Lekarz podcinajacy żyły Petroniuszowi i Eunice
Płaczka opłakująca śmierć Augusty
Chrześcijanin proszący św. Piotra o ucieczkę z Rzymu
Senecjo
Terpnos
Senator rzymski
Niewolnica Petroniusza
Chrześcijanin
Sługa Petroniusza
Chrześcijanka na arenie cyrku
Niewolnik Winicjusza
Pijany gladiator
Patrycjusz na uczcie Petroniusza
Niewolnica Winicjusza
Patrycjuszka
Niewolnik
Niewolnica Winicjusza
Rzymianka
Senatorowa
Chrześcijanka na arenie
Gulo, wysłannik Winicjusza mający przewieźć Ligię z pałacu Nerona
Syra, kobieta w winiarni Sporusa
Chrześcijanin - ojciec na arenie
Aulus, syn Pomponii Grecyny i Plaucjusza Aulusa
Setnik - chrześcijanin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *