A teraz coś z zupełnie innej beczki / And Now for Something Completely Different (1971)

Film

Czas trwania: 1 godz. 28 min.

Opis

A teraz coś z zupełnie innej beczki to pierwszy pełnometrażowy film grupy Monty Pythona, wydany w 1971 roku. Film składa się z serii skeczy, które zostały wcześniej wyemitowane w kultowym serialu telewizyjnym Latający Cyrk Monty Pythona.

Film rozpoczyna się od sceny, w której Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin i Terry Gilliam przedstawiają się widzom i wyjaśniają, że film będzie składał się z kilku skeczy, które nie mają ze sobą nic wspólnego.

Skecze w filmie poruszają różnorodne tematy, od absurdalnych sytuacji codziennych po żarty o charakterze politycznym czy religijnym. Wśród najpopularniejszych skeczy w filmie znajdują się:

  • Babunie Piekieł – gang staruszek atakujących młodych mężczyzn

  • Zabójczy dowcip – dowcip tak śmieszny, że zabija każdego, kto go usłyszy

  • Kurs obrony przed napastnikiem uzbrojonym w świeże owoce – kurs, który uczy, jak uniknąć obrażeń od owoców rzucanych przez napastnika

  • Zawody idiotów – zawody, w których uczestniczą najgłupsi ludzie na świecie

  • Martwa papuga – maniakalny właściciel papugi, który nie może pogodzić się z jej śmiercią

Film A teraz coś z zupełnie innej beczki to szczyt absurdalnego humoru grupy Monty Pythona. Film jest pełen absurdalnych sytuacji, żartów słownych i niespodziewanych zwrotów akcji. Film jest również niezwykle inteligentny i celny w swoich żartach.

Film został ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność. Film okazał się być sukcesem kasowym i przyczynił się do popularyzacji grupy Monty Pythona w Stanach Zjednoczonych.

Charakterystyka humoru grupy Monty Pythona

Humor grupy Monty Pythona jest często opisywany jako absurdalny, groteskowy i nonsensowny. Grupa często łamie konwencje i tabu, aby wywołać uśmiech na twarzach widzów.

Humor grupy Monty Pythona często opiera się na:

  • Absurdzie – grupy często przedstawiają sytuacje, które są tak absurdalne, że wydają się śmieszne. Na przykład w skeczu „Babunie Piekieł” gang staruszek atakuje młodych mężczyzn, rzucając w nich krzesłami i stołami.

  • Grotesce – grupy często przedstawiają sytuacje, które są tak groteskowe, że wydają się śmieszne. Na przykład w skeczu „Zabójczy dowcip” dowcip jest tak śmieszny, że zabija każdego, kto go usłyszy.

  • Nonsensie – grupy często przedstawiają sytuacje, które są tak absurdalne, że nie mają sensu. Na przykład w skeczu „Kurs obrony przed napastnikiem uzbrojonym w świeże owoce” kurs uczy, jak uniknąć obrażeń od owoców rzucanych przez napastnika.

Humor grupy Monty Pythona jest często kontrowersyjny. Niektórzy widzowie uważają, że humor grupy jest zbyt absurdalny lub niesmaczny. Jednak inni widzowie uważają, że humor grupy jest świeży i oryginalny.

Wpływ grupy Monty Pythona na kulturę popularną

Grupa Monty Pythona miała znaczący wpływ na kulturę popularną. Grupa wywarła wpływ na takie gatunki filmowe jak komedia absurdalna, komedia czarna i komedia surrealistyczna.

Grupa Monty Pythona również wywarła wpływ na takie gatunki muzyczne jak rock progresywny i heavy metal. Grupa często używała surrealistycznych i absurdalnych tekstów w swoich piosenkach.

Grupa Monty Pythona jest jedną z najbardziej wpływowych grup komediowych wszechczasów. Humor grupy nadal inspiruje i bawi widzów na całym świecie.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ian MacNaughton
scenariusz John Cleese, Graham Chapman
gatunek Komedia
produkcja Wielka Brytania
premiera 28 września 1971 (Światowa)
studio Playboy Productions (przedstawia) / Columbia Pictures Corporation / Kettledrum / Lownes Productions /
tytuł oryg. And Now for Something Completely Different
inne tytuły Monty Python's And Now for Something Completely Different (pełny tytuł) Wielka Brytania

A teraz coś z zupełnie innej beczki to kultowy film komediowy z 1971 roku, w reżyserii Iana MacNaughtona i Terry'ego Gilliama. Jest to kompilacja najlepszych skeczy z serialu telewizyjnego Latający Cyrk Monty Pythona, który emitowany był w latach 1969-1974.

Film otwiera się słynną sceną, w której Graham Chapman przedstawia się jako "Graham Chapman, aktor, pisarz, kompozytor, piosenkarz, filozof, podróżnik, odkrywca, rycerz, dżentelmen, sportowiec i dżokej". Następnie widzowie są zapoznani z członkami grupy Monty Pythona: Johnem Cleese'em, Ericiem Idle'em, Terrym Jonesem, Michaelem Palinem i Terrym Gilliamem.

Kolejne sceny to seria absurdalnych i prześmiewczych skeczy, które nawiązują do różnych tematów, takich jak:

  • Polityka: W skeczu "Babunie Piekieł" grupa starszych kobiet przebiera się za diabły i terroryzuje młodych mężczyzn. W skeczu "Zawody idiotów" rywalizują ze sobą najgłupsi ludzie w kraju.

  • Religia: W skeczu "Kościół Anglii" ksiądz wyjaśnia, że Bóg stworzył świat w ciągu siedmiu dni, a w poniedziałek wziął sobie wolne. W skeczu "Święty Graal" grupa rycerzy wyrusza na poszukiwania legendarnego artefaktu, ale napotyka na wiele przeszkód, w tym na Lancelota, który walczy z samym sobą.

  • Współczesność: W skeczu "Kurs samoobrony" uczestnikom kursu naucza się, jak bronić się przed napastnikiem uzbrojonym w świeże owoce. W skeczu "Film instruktażowy" mężczyzna wyjaśnia, jak być niewidzialnym.

[Image of Skecz Film instruktażowy z filmu A teraz coś z zupełnie innej beczki]

Film A teraz coś z zupełnie innej beczki to prawdziwa gratka dla fanów absurdalnego humoru. Skecze grupy Monty Pythona są pełne absurdu, groteski i niespodzianek. Nieustannie zaskakują widzów i sprawiają, że nie mogą oderwać od ekranu.

Film był sukcesem zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych. Otworzył drogę dla kolejnych filmów grupy Monty Pythona, takich jak Monty Python i Święty Graal (1975), Monty Python i Żółty Rycerz (1975) czy Monty Python: Życie Briana (1979).

**Oto kilka charakterystycznych cech humoru grupy Monty Pythona, które można znaleźć w filmie A teraz coś z zupełnie innej beczki:

  • Absurd: Skecze grupy Monty Pythona często opierają się na absurdalnych założeniach i nielogicznych sytuacjach. Na przykład w skeczu "Martwa papuga" mężczyzna próbuje sprzedać martwą papugę, a w skeczu "Jak być niewidzialnym" mężczyzna wyjaśnia, że aby stać się niewidzialnym, wystarczy stać się transparentnym.
  • Groteska: Skecze grupy Monty Pythona często są groteskowe i przerysowane. Na przykład w skeczu "Kościół Anglii" ksiądz ma głowę w kształcie jabłka, a w skeczu "Zawody idiotów" jeden z uczestników zapisuje się na zawody, bo nie ma nic innego do roboty.
  • Brak logiki: Skecze grupy Monty Pythona często łamią logikę i nie przestrzegają konwencji. Na przykład w skeczu "Kurs samoobrony" uczestnikom kursu naucza się, jak bronić się przed napastnikiem uzbrojonym w świeże owoce, a w skeczu "Film instruktażowy" mężczyzna wyjaśnia, jak być niewidzialnym.

**Humor grupy Monty Pythona

Aktor Postać
Spiker / Węgier / Nauczyciel samoobrony / Sir George Head / Policjant / Przeprowadzający wywiad / Pan Praline / Generał / Krzysztof Kolumb / Kucharz Mungo / Rabuś / Księgowy, który wypadł przez okno / Doradca zawodowy / Vivian Smith Smythe Smith / Członek Królewskiej Policji Konnej / Kobieta z miejskiego stowarzyszenia
Brat / Policjant / Obrońca / Brytyjski przechodzień / Pan Harrison (Morela) / Pułkownik / Policjant mówiący o gangu staruszek / Jimmy Blankensop / Sir Edward Ross / Klient w restauracji / Piszący list / Oliver St. John Mollusk / Członek Królewskiej Policji Konnej / Kobieta z miejskiego stowarzyszenia
Prokurator / Doradca małżeński / Arthur Nudge / Uczeń na lekcji samoobrony zainteresowany zaostrzonymi patykami / Analityk mówiący o gangu staruszek / Arthur Wilson / Drugi Arthur Wilson / Mistrz ceremonii w klubie nocnym / Prezenter / Generał / Kierownik restauracji / Właściciel sklepu z bielizną / Wróżka chrzestna / Rita Fairbanks / Simon Zinc Trumpet Harris / Członek Królewskiej Policji Konnej / Kobieta z książką kucharską
Inspicjent / Właściciel sklepu tytoniowego / Węgier / Giermek / Uczeń na lekcji samoobrony / Lokator / Ekshibicjonista / Ken Ewing, grający na mysich organach / Gruby żołnierz / Kelner / Nagi organista / Brian / Nigel lnkubator Jones
Patafian / Mężczyzna z magnetofonem / Autor rozmówek angielsko-węgierskich / Arthur Pewtey / Uczeń na lekcji samoobrony / Lokator / Mężczyzna, który zgubił portfel / Spiker mówiący o paliwie Shrill / Mleczarz / Ernest Pismak / Bevis, właściciel sklepu ze zwierzętami / Drwal / Kelner Gilberto / Herbert Sardela / Prezenter w programie Szantaż / Gervais Brookhamster / Kobieta z miejskiego stowarzyszenia
Zakonnica w skeczu o samoobronie / Ekshibicjonista / Wujek Sam / Gąsienica / Facet trzymający znak / Konrad Puchatek
Dierdre Pewtey / Autorka opowiadania / Zbierająca mleczarzy / Klientka w restauracji / Elsbeth
Zakonnica w skeczu o samoobronie / Dziewczyna
Strapiona matka
Mężczyzna w restauracji
Dźwiękowiec
Mężczyzna w barze
Żebrak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *