I twoją matkę też / Y tu mamá también (2001)
Film
Czas trwania: 1 godz. 45 min.
Opis
„I twoją matkę też” (2001), reżyserii Alfonso Cuaróna, to film, który przekracza granice przyjaźni, seksualności i dojrzewania, rzucając bohaterów w wir namiętności i odkrywania samego siebie. To opowieść o dwóch nieokiełznanych nastolatkach, Julio (Gael García Bernal) i Tenochu (Diego Luna), których życie zostaje wywrócone do góry nogami po spotkaniu z piękną i tajemniczą Luisą (Maribel Verdú).
Akcja filmu rozpoczyna się w gorące meksykańskie wakacje, gdy dziewczyny głównych bohaterów wyjeżdżają w podróż, pozostawiając chłopców samych sobie. Skłonni do przygód i nowych doświadczeń, Julio i Tenoch poznają Luisę na jednym z przyjęć. To spotkanie staje się punktem zwrotnym, gdy dwaj przyjaciele, w żartobliwy sposób, zapraszają Luisę w podróż do wyimaginowanej plaży o nazwie „Usta Niebios”. Co z początku wydaje się jedynie żartem, szybko przeradza się w rzeczywistość, gdy Luisa decyduje się przyjąć ich zaproszenie.
Podróż ta, pozornie skierowana ku plaży nieistniejącej w rzeczywistości, staje się metaforą podróży życiowej bohaterów. Każdy z nich, z innych powodów, poszukuje czegoś nowego, czegoś, co odmieni ich rutynowe życie. Dla Luisy to ucieczka od monotonii i nudy, dla chłopców to szansa na przeżycie przygody, której nigdy dotąd nie doświadczyli.
Cuarón mistrzowsko oddaje ducha meksykańskich wakacji, pełnych słońca, upałów i emocji. Widzowie są zanurzeni w atmosferę wolności i nonszalancji, które towarzyszą bohaterom podczas ich podróży. Scenerie różnorodnych miejsc, które odwiedzają, stanowią tło dla ich odkryć i doświadczeń.
Film porusza tematy dojrzewania, seksualności i poszukiwania własnej tożsamości. Julio, Tenoch i Luisa, każdy z nich reprezentuje inny etap życia, inne spojrzenie na świat i inne oczekiwania. Mimo to, los splata ich drogi na wspólnej trasie, prowadząc do momentów intensywnych emocji, intymności i refleksji.
„I twoją matkę też” nie unika trudnych pytań o życie, miłość i sens istnienia. Film Alfonso Cuaróna stawia przed widzem lustra, w których odbijają się ich własne pragnienia, lęki i marzenia. To kino, które w równym stopniu bawi, wzrusza i skłania do głębokich przemyśleń.