Głowa do wycierania / Eraserhead (1977)

Film

Czas trwania: 1 godz. 29 min.

Opis

„Głowa do wycierania” (1977) to hipnotyczna podróż w mroczne zakamarki umysłu Davida Lyncha, zaskakującego reżysera, który debiutował tym surrealistycznym arcydziełem. W tym pełnometrażowym filmie, Henry Spencer, główny bohater, zostaje wrzucony do absurdalnego koszmaru, gdy dowiaduje się, że zostanie ojcem. Jednak radość z przyszłego rodzicielstwa zamienia się w groteskową i przygnębiającą rzeczywistość, gdy narodzi się dziwaczne stworzenie, które ma niewiele wspólnego z tradycyjnym pojęciem dziecka.

Historia rozpoczyna się od zaproszenia Henry’ego na kolację do domu rodziców swojej dziewczyny Mary. Już to spotkanie odznacza się surrealistycznym tonem, a widz jest wprowadzony w zindustrializowany i postapokaliptyczny świat, w którym maszyny dominują krajobraz. To miejsce staje się tłem dla koszmaru, który szybko ogarnia życie głównego bohatera.

Niespodziewana wieść o ojcostwie stawia Henry’ego w centrum dziwnych i przerażających wydarzeń. Jego dziewczyna Mary urodziła dziecko, jednak to, co wyłania się z łona matki, jest dalekie od tradycyjnej radości narodzin. Zmutowany i płaczący niemowlak staje się symbolem zniekształconego macierzyństwa i absurdalnej rzeczywistości, w której bohater musi się odnaleźć.

Mary szybko opuszcza Henry’ego, pozostawiając go samotnego z niezwykłym potomkiem. Bohater, zrozpaczony i zdezorientowany, musi zmierzyć się z trudnościami opieki nad stworzeniem, które zdaje się definiować granice ludzkiego pojęcia o normalności.

Świat przedstawiony przez Lyncha jest pełen surrealistycznych obrazów i dziwacznych postaci. Fabuła filmu prowadzi widza przez labirynt koszmarów, gdzie granice między rzeczywistością a halucynacją zacierają się, a czasem wręcz zanikają. Henry, zagrany przez Jacka Nance’a, staje się uwięziony w szaleństwie swojego życia, a jego dziecko stanowi zarówno wyzwanie opiekuńcze, jak i symbol jego upadku psychicznego.

„Głowa do wycierania” nie jest typowym filmem o rodzicielstwie czy miłości. To bardziej poetycka opowieść o alienacji, obcości i nihilistycznym podejściu do ludzkiej egzystencji. Lynch używa surrealistycznych obrazów, dzwięków i symbolicznych motywów, aby przedstawić psychodeliczną podróż w głąb ludzkiego umysłu, gdzie marzenia i koszmary splatają się w surrealistyczną symfonię. Film ten pozostaje jednym z najbardziej oryginalnych i kontrowersyjnych dzieł w historii kina, eksplorując granice sztuki filmowej i prowokując widza do refleksji nad naturą rzeczywistości i ludzkiej egzystencji.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria David Lynch
scenariusz David Lynch
gatunek Surrealistyczny
produkcja USA
premiera 19 marca 1977 (Światowa) 31 grudnia 1978 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $7 000 000 w USA
budżet $20 000
studio American Film Institute (AFI) / Libra Films
tytuł oryg. Eraserhead
inne tytuły Gardenback (tytuł roboczy) USA Eraserhead 2000 USA

Głowa do wycierania to debiutancki film fabularny amerykańskiego reżysera Davida Lyncha, wydany w 1977 roku. Film opowiada o Henrym Spencerze, samotnym, zakompleksionym mężczyźnie, który mieszka w ponurym, industrialnym świecie. Henry jest drukarzem w fabryce ołówków, ale praca ta nie daje mu satysfakcji. Jego życie osobiste również nie układa się najlepiej. Jest zaręczony z Mary, ale ich związek jest pełen napięć.

Pewnego dnia Henry dowiaduje się, że Mary urodziła mu dziecko. Przyjeżdża do jej rodziców, aby zobaczyć malca. Okazuje się, że dziecko jest zdeformowane i nienaturalnie duże. Henry jest zszokowany i przerażony. Mary, nie mogąc znieść widoku dziecka, opuszcza Henry'ego.

Henry zostaje sam z dzieckiem. Nie potrafi się z nim opiekować. Dziecko jest głośne i płaczliwe. Henry nie może spać ani odpoczywać. Zaczynają go nękać koszmary.

W filmie Lyncha świat przedstawiony jest w sposób groteskowy i oniryczny. Miasto, w którym mieszka Henry, jest brudne i zaniedbane. Ludzie są smutni i wyalienowani. Atmosfera filmu jest gęsta i duszna.

Interpretacje

Głowa do wycierania jest filmem wieloznacznym, który można interpretować na wiele sposobów. Niektórzy widzowie widzą w nim metaforę ludzkiej egzystencji, pełnej cierpienia i bólu. Inni uważają, że film jest opowieścią o samotności i alienacji. Jeszcze inni widzą w nim psychoanalizę bohatera.

Ocena

Głowa do wycierania to film wyjątkowy i niepokojący. Jest to dzieło, które zapada w pamięć i długo nie daje o sobie zapomnieć. Film jest doceniany przez krytyków i widzów na całym świecie. W 2006 roku został wpisany do National Film Registry Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych jako film o znaczeniu kulturowym, historycznym lub estetycznym.

Poniżej przedstawione są niektóre z możliwych interpretacji filmu:

  • Kosmiczny koszmar

Głowa do wycierania można interpretować jako kosmiczny koszmar. Henry jest człowiekiem, który został wyrwany ze swojej normalnej rzeczywistości i wrzucony do dziwnego i niebezpiecznego świata. Dziecko, które urodziła jego ukochana, jest symbolem zła i destrukcji.

  • Metafora ludzkiej egzystencji

Głowa do wycierania można interpretować jako metaforę ludzkiej egzystencji. Henry jest człowiekiem, który jest zmagany z problemami takimi jak samotność, alienacja i poczucie winy. Dziecko, które urodziła jego ukochana, jest symbolem tych problemów.

  • Psychoanaliza bohatera

Głowa do wycierania można interpretować jako psychoanalizę bohatera. Henry jest człowiekiem, który ma problemy z własną tożsamością. Dziecko, które urodziła jego ukochana, jest symbolem jego nieświadomości.

Oczywiście, te interpretacje są tylko propozycjami. Każdy widz może interpretować film na swój własny sposób.

Aktor Postać
Henry Spencer
Mary X
Pan X
Pani X
Piękna dziewczyna po drugiej stronie holu
Kobieta w kaloryferze
Właścicielka domu
Mężczyzna wewnątrz planety
Babcia
Chłopiec
Menel
Paul
Szef
Operator maszyny do ołówków
Dziewczynka
Mały chłopiec
Osoba kopiąca w uliczce
Osoba kopiąca w uliczce
Mężczyzna z cygarem
Walczący mężczyzna
Pan Roundheels

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *