Potop (1974)

Film

Czas trwania: 4 godz. 48 min.

Opis

Potop (1974) to epicki film historyczny w reżyserii Jerzego Hoffmana, oparty na powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1655-1660, podczas potopu szwedzkiego, który był okresem wielkiego kryzysu dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Głównym bohaterem filmu jest Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski), młody chorąży orszański, który jest zaręczony z Oleńką Billewiczówną (Małgorzata Braunek). Kmicic jest awanturnikiem i ma za sobą wiele skandali, w tym podpalenie wsi Wołmontowicze. Oleńka uważa go za zdrajcę i odrzuca jego zaloty.

Podczas wojny polsko-szwedzkiej Kmicic wstępuje do służby Janusza Radziwiłła (Władysław Hańcza), wielkiego hetmana litewskiego. Radziwiłł jest faktycznym przywódcą konfederatów litewskich, którzy współpracują ze Szwedami. Kmicic wierzy, że Radziwiłł jest patriotą, który chce ratować Rzeczpospolitą przed upadkiem.

Jednak wkrótce Kmicic przekonuje się, że Radziwiłł jest jedynie oportunistą, który myśli tylko o własnym interesie. Kmicic postanawia porwać Bogusława Radziwiłła (Leszek Teleszyński), młodszego brata Janusza, aby odzyskać honor i zwrócić na siebie uwagę Oleńki.

Porwanie Bogusława Radziwiłła jest sukcesem, ale Kmicic zostaje ciężko ranny w pojedynku z nim. Po wyzdrowieniu Kmicic postanawia ukryć się pod przybranym nazwiskiem Babinicza. Pod tym pseudonimem walczy w obronie Jasnej Góry, gdzie zostaje bohaterem narodowym.

Kmicic odzyskuje miłość Oleńki i zostaje z nią ostatecznie szczęśliwie. Jednak jego przemiana z awanturnika w bohatera narodowego jest symbolem odradzania się Rzeczypospolitej po potopie szwedzkim.

Motywy i tematy

Film „Potop” porusza wiele istotnych tematów, w tym:

  • Miłość i zdrada

Miłość Kmicica i Oleńki jest jednym z najważniejszych wątków filmu. Ich relacja jest pełna wzlotów i upadków, a ich miłość musi przetrwać wiele prób. Kmicic musi zmazać swoje winy, aby odzyskać miłość Oleńki.

  • Patriotyzm i zdrada

Film przedstawia również konflikt między patriotyzmem a zdradą. Kmicic początkowo wstępuje do służby Radziwiłła, wierząc, że jest on patriotą. Jednak wkrótce przekonuje się, że Radziwiłł jest jedynie oportunistą, który myśli tylko o własnym interesie. Kmicic staje się symbolem patrioty, który jest gotów poświęcić wszystko dla ojczyzny.

  • Odrodzenie Rzeczypospolitej

Film „Potop” można również interpretować jako alegorię odrodzenia Rzeczypospolitej po potopie szwedzkim. Kmicic, który z awanturnika staje się bohaterem narodowym, jest symbolem odradzającego się państwa polskiego.

Ocena

„Potop” to jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii. Jest to epicka produkcja, która przedstawia ważne wydarzenia z polskiej historii. Film jest również znakomitym przykładem polskiego kina narodowego.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem i imponującymi efektami specjalnymi. Hoffmanowi udało się wiernie oddać atmosferę XVII-wiecznej Rzeczypospolitej.

Obsada filmu jest również znakomita. Daniel Olbrychski w roli Kmicica stworzył jedną z najwybitniejszych kreacji w historii polskiego kina. Małgorzata Braunek jako Oleńka Billewiczówna jest piękna i pełna wdzięku.

„Potop” to film, który warto obejrzeć nie tylko ze względu na jego walory historyczne i artystyczne, ale również dlatego, że jest to wzruszająca historia miłości i poświęcenia.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Hoffman
scenariusz Jerzy Hoffman, Adam Kersten
gatunek Historyczny
produkcja Polska, ZSRR
premiera 2 września 1974 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Henryk Sienkiewicz (powieść)
studio A.P. Dovzenko Filmstudio / Belarusfilm / Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe"
tytuł oryg. Potop
inne tytuły The Deluge USA

Potop (1974) to jeden z najwybitniejszych polskich filmów historycznych. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem opowiada o wydarzeniach z okresu potopu szwedzkiego, a głównym bohaterem jest młody chorąży Andrzej Kmicic.

Akcja filmu rozpoczyna się na Żmudzi, gdzie Kmicic wraca z wyprawy wojennej. Zgodnie z wolą zmarłego pana Billewicza ma poślubić jego córkę, Oleńkę. Jednak Kmicic jest awanturnikiem i ma za sobą już wiele występków. Pewnego dnia jego kompania inicjuje bójkę w karczmie, za co zostaje spacyfikowana przez okoliczną szlachtę. W odwecie Kmicic atakuje i podpala Wołmontowicze, w których mieszka Oleńka.

Po tym wydarzeniu Kmicic jest uznawany za zdrajcę. Oleńka zerwała z nim zaręczyny, a szlachta odwraca się od niego. Kmicic wstępuje do służby Janusza Radziwiłła, wielkiego hetmana litewskiego, który współpracuje ze Szwedami. Kmicic wierzy, że w ten sposób będzie mógł odzyskać miłość Oleńki i odpokutować winy.

Jednak Radziwiłł zdradza polskiego króla i poddaje się Szwedom. Kmicic, zniesmaczony postępowaniem Radziwiłła, postanawia zmienić front. Porywa księcia Bogusława Radziwiłła, aby wydać go królowi. W pojedynku z księciem Kmicic zostaje ciężko ranny, ale ostatecznie udaje mu się dokonać zemsty.

Doszedłszy do zdrowia, Kmicic pod przybranym nazwiskiem Babinicza przyłącza się do oddziału lisowczyków. Walczy z wrogami ojczyzny, wsławiając się licznymi brawurowymi czynami. Z nieodpowiedzialnego watażki Kmicic staje się bohaterem narodowym.

Postacie

  • Andrzej Kmicic to główny bohater filmu. Jest to młody, porywczy mężczyzna, który popełnia wiele błędów. Jednak pod wpływem miłości do Oleńki i wydarzeń historycznych dokonuje przemiany i staje się bohaterem narodowym. [Image of Andrzej Kmicic, bohater filmu "Potop"]

  • Olenka Billewiczówna to piękna i inteligentna kobieta, która kocha Kmicica. Jest jednak rozczarowana jego postępowaniem i zerwała z nim zaręczyny. Jednak po przemianie Kmicica Oleńka odzyskuje do niego miłość.

  • Janusz Radziwiłł to wielki hetman litewski, który współpracuje ze Szwedami. Jest to człowiek bezwzględny i ambitny, który myśli tylko o własnych korzyściach. [Image of Janusz Radziwiłł, bohater filmu "Potop"]

  • Michał Wołodyjowski to pułkownik wojsk koronnych, który jest przyjacielem Kmicica. Jest to sławny rycerz, który zasłynął w bitwie pod Chocimiem. [Image of Michał Wołodyjowski, bohater filmu "Potop"]

Motywy

Film "Potop" porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Miłość - miłość Kmicica do Oleńki jest siłą napędową jego przemiany.
  • Przemoc - film pokazuje, jak przemoc niszczy ludzi i powoduje cierpienie.
  • Naród - film podkreśla znaczenie patriotyzmu i walki o ojczyznę.

Wartość artystyczna

"Potop" to film o wybitnych walorach artystycznych. Ekranizacja powieści Sienkiewicza jest wierna literackiej pierwowzorowi i wiernie oddaje atmosferę tamtych czasów. Film jest bogaty w barwne sceny batalistyczne, które zachwycają widzów.

"Potop" to film, który warto zobaczyć. To dzieło, które porusza i wzbudza emocje. To film, który ukazuje piękno i tragedię ludzkiej duszy, a także znaczenie patriotyzmu i walki o ojczyznę.

Potop (1974) - epos o miłości, honorze i ojczyźnie

Film "Potop" Jerzego Hoffmana to ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Akcja filmu toczy się w latach 1655-1660, w czasie potopu szwedzkiego. Głównym bohaterem filmu jest Andrzej Kmicic, chorąży orszański, który przeżywa dramatyczną przemianę wewnętrzną.

Początkowo Kmicic jest awanturnikiem i rzezimieszcem. Podpala Wołmontowicze, porywa Oleńkę Billewiczównę, z którą jest zaręczony, i walczy po stronie Szwecji. Z czasem jednak zaczyna rozumieć, że postępuje źle. Zdaje sobie sprawę, że Radziwiłłowie, których wspiera, są zdrajcami ojczyzny.

Aby odkupić winy, Kmicic porywa księcia Bogusława Radziwiłła. Zostaje jednak ciężko ranny w pojedynku z nim i traci przytomność. Kiedy dochodzi do siebie, przyjmuje imię Babinicza i pod tym pseudonimem zaczyna walczyć w obronie Rzeczypospolitej.

Kmicic staje się jednym z bohaterów obrony Jasnej Góry. Dzięki jego brawurowym akcjom klasztor zostaje uratowany przed szwedzkim najeźdźcą. Kmicic odzyskuje honor i miłość Oleńki.

Opowieść o miłości

Film "Potop" to także opowieść o miłości. Miłości między Kmicicem i Oleńką, która jest niezwykle trudna i pełna przeszkód. Oleńka początkowo nienawidzi Kmicica za to, że porwał ją i podpalił Wołmontowicze. Z czasem jednak zaczyna rozumieć, że Kmicic nie jest zły. W końcu kochankowie do siebie wracają.

Opowieść o honorze

Film "Potop" to także opowieść o honorze. Kmicic to bohater, który przechodzi wewnętrzną przemianę. Z awanturnika i rzezimieszka staje się bohaterem narodowym. Odkupuje swoje winy i odzyskuje honor.

Opowieść o ojczyźnie

Film "Potop" to także opowieść o ojczyźnie. Kmicic to patriota, który walczy o niepodległość Rzeczypospolitej. Jego postawa jest przykładem dla innych.

Film "Potop" to arcydzieło polskiego kina. Jest to film epicki, pełen akcji, romansu i dramatu. Film jest wierną adaptacją powieści Henryka Sienkiewicza.

Oto niektóre z najważniejszych scen filmu:

  • Pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim - scena ta jest punktem zwrotnym w życiu Kmicica. Wołodyjowski rani Kmicica, ale także uczy go pokory i honoru.
  • Porwanie Oleńki przez Kmicica - scena ta jest dramatyczna i pełna emocji. Oleńka jest przerażona i nie rozumie, dlaczego Kmicic czyni jej takie zło.
  • Porwanie księcia Bogusława Radziwiłła przez Kmicica - scena ta jest pełna akcji i suspense'u. Kmicic ryzykuje życie, aby odkupić winy i zrehabilitować się.
  • Obrona Jasnej Góry - scena ta jest epicka i pełna heroizmu. Kmicic staje się bohaterem narodowym, ratując Jasną Górę przed szwedzkim najeźdźcą.

Film "Potop" to dzieło, które warto zobaczyć. Jest to film, który porusza serca i umysły. Jest to film, który na długo pozostaje w pamięci.

Potop (1974) to epicki film historyczny w reżyserii Jerzego Hoffmana, będący trzecią ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Film opowiada o wydarzeniach potopu szwedzkiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a jego głównym bohaterem jest awanturniczy chorąży Andrzej Kmicic, który zostaje okryty hańbą wskutek podpalenia wsi oraz kolaboracji ze środowiskami proszwedzkimi. W wyniku tego zmienia swe nazwisko, pod którym próbuje naprawić swe krzywdy i przeżywa zmianę swej osobowości.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1655 roku, kiedy na Rzeczpospolitą Obojga Narodów wkracza armia szwedzka. Kmicic, będący zaręczonym z Oleńką Billewiczówną, zostaje wysłany przez księcia Janusza Radziwiłła na misję dyplomatyczną do Szwedów. W czasie misji Kmicic podpala wieś, w wyniku czego zostaje osądzony przez sąd wojenny i skazany na śmierć. Oleńka, dowiedziawszy się o tym, zrywa z nim zaręczyny.

Kmicic ucieka z więzienia i zmienia nazwisko na Babinicz. Pod tym nazwiskiem staje na czele oddziału partyzanckiego, który walczy z najeźdźcami. W czasie walki Kmicic wykazuje się odwagą i męstwem, co zdobywa mu szacunek i uznanie innych.

W międzyczasie Oleńka, która nie może zapomnieć o Kmicicu, zostaje porwana przez Szwedów. Kmicic wyrusza na jej ratunek i w końcu udaje mu się ją odzyskać. Oleńka, widząc zmianę, jaka zaszła w Kmicicu, godzi się na ślub z nim.

W finale filmu Szwedzi zostają wyparci z Rzeczypospolitej, a Kmicic i Oleńka żyją długo i szczęśliwie.

Film "Potop" jest jednym z najwybitniejszych dzieł polskiego kina. Został zrealizowany z ogromnym rozmachem i pietyzmem, a jego obsada aktorska jest znakomita. Film zachwyca nie tylko pięknymi zdjęciami, ale także znakomitym scenariuszem i reżyserią.

Jedna z najmocniejszych stron filmu to jego bohaterowie. Andrzej Kmicic jest postacią złożoną i wielowymiarową. Jest to człowiek impulsywny i porywczy, ale także odważny i szlachetny. Jego zmiana osobowości, która dokonuje się w czasie filmu, jest bardzo przekonująca.

Olenka Billewiczówna to z kolei postać silna i niezależna. Jest to kobieta, która wie, czego chce i nie boi się walczyć o swoje szczęście. Jej miłość do Kmicica jest wielka i bezwarunkowa.

Oprócz Kmicica i Oleńki, w filmie pojawiają się także inne ważne postacie, takie jak:

  • Pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski - odważny i doświadczony dowódca wojskowy, który staje się mentorem Kmicica.
  • Jan Onufry Zagłoba - sprytny i przebiegły szlachcic, który jest wiernym przyjacielem Kmicica.
  • Książę Janusz Radziwiłł - magnat, który współpracuje ze Szwedami.

Film "Potop" jest arcydziełem polskiego kina, które warto obejrzeć przynajmniej raz w życiu. Jest to film, który zachwyca zarówno pięknymi zdjęciami, jak i znakomitym scenariuszem i reżyserią.

Oto kilka ciekawostek związanych z filmem "Potop":

  • Film był realizowany przez dwa lata, w latach 1972-1974.
  • Do jego realizacji wykorzystano około 30 tysięcy statystów.
  • Budżet filmu wyniósł około 100 milionów złotych.
  • Film był bardzo popularny w Polsce i za granicą. Został nagrodzony m.in. Złotym Globem za najlepszy film zagraniczny.

Film "Potop" jest obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika polskiego kina. To film, który warto obejrzeć przynajmniej raz w życiu.

Aktor Postać
Andrzej Kmicic
Oleńka Billewiczówna
Pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski
Jan Onufry Zagłoba
Książę Janusz Radziwiłł
Wachmistrz Soroka
Bogusław Radziwiłł
Ciotka Kulwiecówna
Stary Kiemlicz
Król Jan II Kazimierz
Karol X Gustaw, król Szwecji
Zonia Gosztowtówna-Paculanka
Józwa Butrym
Roch Kowalski
Marynia Gasztowtówna-Paculanka
Braun
Aga
Kosma Kiemlicz
Damian Kiemlicz
Terka Gasztowtówna-Paculanka
Oskierko
Tyzenhauz
Jan Sakowicz
Jaromir Kokosiński
Rekuć Leliwa
Ranicki
Sosnowski
Prymas
Pułkownik Kuklinowski
Pułkownik Mirski
Charłamp
Tomasz
Butrym
Ganchoff
Bartek
Zbyszko
Uhlik
Kasjan Butrym
Krzepisz
Bergman
Miller
Stankiewicz
Zend
Ksiądz
Poseł cesarski
Kanclerz
Augustyn Kordecki
Stefan Czarniecki
Miecznik sieradzki Stefan Zamoyski
Kanclerz Oxenstierna
Wrzeszczowicz
Kulwiec-Hippocentaurus
Stankiewicz
Oficer księcia Bogusława
Augustyn Kordecki
Trębacz
Biskup
Szwedzki oficer
Szwedzki oficer
Szlachcic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *