Eksperyment / Das Experiment (2001)

Film

Czas trwania: 1 godz. 59 min.

Opis

Eksperyment (2001) to niemiecki thriller psychologiczny w reżyserii Olivera Hirschbiegela, oparty na prawdziwej historii eksperymentu więziennego przeprowadzonego w 1971 roku na Uniwersytecie Stanforda. Film opowiada o grupie dwudziestu mężczyzn, którzy dobrowolnie zgłaszają się do eksperymentu, w którym mają odgrywać role więźniów lub strażników. Eksperyment ma trwać dwa tygodnie, ale zostaje przerwany po zaledwie sześciu dniach, z powodu coraz bardziej niepokojących zachowań uczestników.

Akcja filmu rozpoczyna się w Niemczech, w czasach współczesnych. Tarek, młody taksówkarz, znajduje w gazecie ogłoszenie dotyczące tajemniczego eksperymentu. Za udział w nim można otrzymać kilka tysięcy euro. Tarek zgłasza się na ochotnika, a wraz z nim jeszcze dziewiętnaście osób.

Uczestnicy eksperymentu zostają podzieleni na dwie grupy: więźniów i strażników. Więźniowie są umieszczeni w specjalnie przygotowanym więzieniu, pozbawieni wolności i wszelkich praw. Strażnicy otrzymują od naukowców instrukcje, aby wykonywać swoje obowiązki zgodnie z regulaminem więziennym, z zastrzeżeniem, że nie mogą stosować przemocy.

Początkowo eksperyment przebiega zgodnie z planem. Więźniowie i strażnicy odgrywają swoje role, a naukowcy obserwują ich zachowanie. Jednak z czasem sytuacja zaczyna się zmieniać. Więźniowie zaczynają buntować się przeciwko strażnikom, a ci z kolei zaczynają nadużywać swojej władzy.

Jednym z więźniów jest Stefan, który od początku eksperymentu prowokuje strażników. Stefan jest inteligentny i sprytny, a jego zachowanie sprawia, że strażnicy zaczynają tracić kontrolę.

Dochodzi do coraz bardziej brutalnych scen. Strażnicy poniżają i torturują więźniów, a ci z kolei coraz bardziej tracą poczucie własnej wartości. Eksperyment wymyka się spod kontroli naukowców, a sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna.

Ostatecznie eksperyment zostaje przerwany po zaledwie sześciu dniach. Wszyscy uczestnicy są w złym stanie psychicznym, a niektórzy z nich wymagają leczenia.

Eksperyment to film, który porusza ważne i aktualne kwestie. Film pokazuje, jak łatwo ludzie poddają się naciskom społecznym i jak łatwo mogą stać się narzędziami w rękach autorytarnych rządów. Film jest również ostrzeżeniem przed tym, jak łatwo można stracić kontrolę nad własnym życiem.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem i z dbałością o szczegóły. Reżyser Oliver Hirschbiegel stworzył mroczną i klaustrofobiczną atmosferę, która potęguje wrażenie zagrożenia. Obsada filmu również wypadła bardzo dobrze. Tobias Moretti w roli Stefana stworzył wyrazisty i przerażający portret człowieka, który traci człowieczeństwo w wyniku eksperymentu.

Eksperyment to film, który zapada w pamięć. To film, który warto obejrzeć, aby zrozumieć, jak łatwo ludzie mogą stać się ofiarami własnych uprzedzeń i jak łatwo można stracić kontrolę nad własnym życiem.

Oto kilka dodatkowych informacji na temat filmu:

  • Film został wyprodukowany przez Volkera Schlöndorffa, który był również reżyserem filmu „Czas apokalipsy” (1979).
  • Film był nominowany do nagrody Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2001 roku.
  • Film był również nominowany do nagrody European Film Award dla najlepszego filmu.

Polecam ten film wszystkim, którzy interesują się psychologią, historią i filmem.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Oliver Hirschbiegel
scenariusz Oliver Hirschbiegel, Don Bohlinger
gatunek Dramat, Thriller, Psychologiczny
produkcja Niemcy
premiera 7 marca 2001 (Światowa) 17 stycznia 2003 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $11 599 775 na świecie$144 634 w USA$11 455 141 poza USA
na podstawie Mario Giordano (powieść)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Fanes Film / Senator Film Produktion / Seven Pictures (koprodukcja) /
tytuł oryg. Das Experiment
inne tytuły The Experiment Miedzynarodowe The Experiment USA

Eksperyment to niemiecki film z 2001 roku, w reżyserii Olivera Hirschbiegla. Oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, a mianowicie na eksperymencie więziennym przeprowadzonym w 1971 roku przez Philipa Zimbardo na Uniwersytecie Stanforda.

Akcja filmu rozgrywa się w Niemczech, w współczesnych czasach. Pewien młody taksówkarz, Tarek, znajduje w gazecie ogłoszenie o tajemniczym eksperymencie, za udział w którym można otrzymać kilka tysięcy euro. Decyduje się zgłosić, a do eksperymentu zostaje wybranych jeszcze 19 mężczyzn. Uczestnicy zostają podzieleni na dwie grupy: strażników i więźniów. Mają oni przez 14 dni pełnić powierzone im role, zachowując się tak, jak gdyby znajdowali się w prawdziwym więzieniu.

Początkowo wszystko przebiega zgodnie z planem. Strażnicy są surowi, ale nie stosują przemocy. Więźniowie natomiast są przygnębieni i zniecierpliwieni. Jednak z czasem sytuacja zaczyna się zmieniać. Jeden z więźniów, Thomas, zaczyna prowokować strażników, co prowadzi do eskalacji przemocy. Strażnicy stają się coraz bardziej brutalni, a więźniowie coraz bardziej zastraszeni.

Eksperyment wymyka się spod kontroli naukowców. Dochodzi do rękoczynów, a nawet prób samobójczych. W końcu naukowcy są zmuszeni przerwać eksperyment po zaledwie sześciu dniach.

Film jest wstrząsającym obrazem tego, jak łatwo ludzie mogą stać się ofiarami systemu. Pod wpływem zewnętrznych czynników, takich jak role społeczne, łatwo ulegamy pokusie stosowania przemocy i poniżania innych.

Film jest również ostrzeżeniem przed nadużyciami władzy. Strażnicy w eksperymencie początkowo nie mieli zamiaru stosować przemocy. Jednak z czasem, pod wpływem autorytetu, którego zostali obdarzeni, zaczęli wykorzystywać swoją władzę do zastraszania i krzywdzenia więźniów.

Eksperyment to film poruszający i skłaniający do refleksji. Jest to produkcja, która na długo zapada w pamięć.**

Oto kilka szczegółowych opisów poszczególnych scen filmu:

Początek eksperymentu

Tarek jest jednym z pierwszych, którzy zgłaszają się do eksperymentu. Jest młodym, niezamożnym mężczyzną, który szuka łatwych pieniędzy. Kiedy dowiaduje się, że będzie musiał odgrywać rolę więźnia, jest przerażony. Jednak pociesza go myśl o tym, że może wyjść z eksperymentu w każdej chwili.

Inni uczestnicy eksperymentu to również zróżnicowana grupa ludzi. Są wśród nich studenci, pracownicy korporacji, a nawet jeden z dziennikarzy. Każdy z nich ma swoje powody, dla których zdecydował się wziąć udział w eksperymencie.

Strażnicy i więźniowie

Strażnicy są wyposażeni w mundury i pałki. Mają oni za zadanie kontrolować więźniów i utrzymywać porządek w więzieniu. Na początku strażnicy są niepewni swoich obowiązków. Jednak z czasem zaczynają wykorzystywać swoją władzę do zastraszania więźniów.

Więźniowie są pozbawieni wolności i pozbawieni godności. Mają oni zakazy mówienia, śmiania się i nawet poruszania się bez pozwolenia. Więźniowie są coraz bardziej przygnębieni i zniecierpliwieni.

Eskalacja przemocy

Jednym z więźniów jest Thomas. Jest on osobą inteligentną i charyzmatyczną. Thomas zaczyna prowokować strażników, co prowadzi do eskalacji przemocy. Strażnicy stają się coraz bardziej brutalni, a więźniowie coraz bardziej zastraszeni.

Dochodzi do rękoczynów, a nawet prób samobójczych. W końcu naukowcy są zmuszeni przerwać eksperyment po zaledwie sześciu dniach.

Wnioski

Eksperyment to wstrząsający obraz tego, jak łatwo ludzie mogą stać się ofiarami systemu. Pod wpływem zewnętrznych czynników, takich jak role społeczne, łatwo ulegamy pokusie stosowania przemocy i poniżania innych.

Film jest również ostrzeżeniem przed nadużyciami

Eksperyment (2001) to niemiecki thriller oparty na prawdziwych wydarzeniach. Film opowiada o niechlubnym eksperymencie psychologicznym przeprowadzonym w 1971 roku w Stanach Zjednoczonych. W eksperymencie tym grupa 20 zdrowych mężczyzn została podzielona na dwie grupy: strażników i więźniów. Strażnicy zostali poinstruowani, aby zachowywać się autorytarnie i surowo wobec więźniów, którzy z kolei mieli się podporządkować ich rozkazom.

Akcja filmu rozpoczyna się w Berlinie. Pewnego dnia młody taksówkarz o imieniu Tarek znajduje w gazecie ogłoszenie o tajemniczym eksperymencie, za udział w którym można otrzymać kilka tysięcy euro. Tarek postanawia spróbować swoich sił i zgłasza się do eksperymentu. Oprócz niego do eksperymentu zgłasza się jeszcze 19 mężczyzn.

Uczestnicy eksperymentu zostają podzieleni na dwie grupy: strażników i więźniów. Strażnikami zostają wybrani mężczyźni o silnej osobowości i autorytarnym usposobieniu. Więźniami natomiast zostają wybrani mężczyźni o łagodnym usposobieniu i bez skłonności do przemocy.

Początkowo eksperyment przebiega zgodnie z planem. Strażnicy starają się wypełniać swoje obowiązki w sposób profesjonalny, a więźniowie starają się podporządkować ich rozkazom. Jednak z czasem sytuacja zaczyna się zmieniać. Strażnicy zaczynają wykorzystywać swoją władzę i poniżać więźniów. Dochodzi do rękoczynów i przemocy.

Eksperyment wymyka się spod kontroli naukowców. W pewnym momencie jeden ze strażników, Steinhoff, zaczyna przejmować władzę nad innymi strażnikami. Steinhoff jest sadystą i sprawia, że sytuacja w więzieniu staje się jeszcze bardziej napięta.

Więźniowie zaczynają tracić nadzieję na rychłe zakończenie eksperymentu. Zaczynają popadać w depresję i stany lękowe. Niektórzy z nich nawet próbują popełnić samobójstwo.

Naukowcy, widząc, że sytuacja wymyka się spod kontroli, decydują się przerwać eksperyment po zaledwie sześciu dniach. Eksperyment miał trwać dwa tygodnie, ale naukowcy uznali, że dalsze jego prowadzenie mogłoby mieć tragiczne konsekwencje.

Eksperyment z Stanfordu jest wstrząsającym dowodem na to, jak łatwo ludzie mogą przejawiać agresję i sadyzm, gdy są umieszczeni w odpowiedniej sytuacji. Eksperyment pokazał, że nawet zdrowi psychicznie ludzie mogą poddać się wpływom grupy i zacząć postępować w sposób, który jest sprzeczny z ich naturą.

Analiza filmu

Eksperyment to film, który porusza ważne kwestie społeczne. Film pokazuje, jak łatwo ludzie mogą zostać poddani wpływom grupy i zacząć postępować w sposób, który jest sprzeczny z ich naturą.

Film jest dobrze zrealizowany. Scenariusz jest dobrze napisany i trzyma w napięciu do samego końca. Aktorzy grają przekonująco i oddają złożoność psychologiczną bohaterów.

Ocena filmu

Eksperyment to film, który warto obejrzeć. To film, który skłania do refleksji i zadaje ważne pytania.

Eksperyment (2001) to niemiecki thriller psychologiczny w reżyserii Olivera Hirschbiegla, oparty na prawdziwych wydarzeniach i relacjach Philipa Zimbardo, opisanych w jego książce pt.: „Efekt Lucyfera”. Film opowiada o dwudziestu mężczyznach, którzy dobrowolnie zgłaszają się do udziału w eksperymencie psychologicznym, polegającym na symulacji więzienia. Uczestnicy są podzieleni na dwie grupy: więźniów i strażników. Eksperyment ma trwać tylko dwa tygodnie, ale szybko wymyka się spod kontroli.

Fabuła filmu rozpoczyna się w Hamburgu, gdzie grupa mężczyzn, zróżnicowanych pod względem wieku, wykształcenia i statusu społecznego, zgłasza się do udziału w eksperymencie psychologicznym. Eksperyment ma być symulacją więzienia, a jego celem jest zbadanie wpływu roli społecznej na zachowanie człowieka. Uczestnicy są podzieleni na dwie grupy: więźniów i strażników. Więźniowie otrzymują identyfikatory z numerami, są pozbawieni ubrań i poddawani poniżającym procedurom. Strażnicy otrzymują mundury i pałki, a ich zadaniem jest kontrolowanie więźniów.

Eksperyment początkowo przebiega zgodnie z planem. Więźniowie są nieco sfrustrowani i zdezorientowani, ale strażnicy zachowują się profesjonalnie. Jednak z czasem sytuacja zaczyna się zmieniać. Strażnicy zaczynają traktować więźniów z coraz większą brutalnością. Więźniowie, z kolei, zaczynają się buntować.

Sytuacja w więzieniu wymyka się spod kontroli. Strażnicy coraz bardziej nadużywają swojej władzy, a więźniowie są coraz bardziej zdesperowani. Eksperyment jest wstrzymywany przed planowanym terminem.

Eksperyment to film, który porusza ważne kwestie społeczne. Film pokazuje, jak łatwo można manipulować ludźmi i jak łatwo można doprowadzić do sytuacji, w której ludzie zachowują się w sposób, który jest sprzeczny z ich własnymi przekonaniami. Film jest również ostrzeżeniem przed nadużyciami władzy.

Krytyka

Eksperyment został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Film został doceniony za wiarygodne przedstawienie eksperymentu Stanfordzkiego, a także za poruszającą tematykę. Film zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę Niemieckiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu, najlepszego aktora i najlepszej scenografii.

Obsada

W filmie Eksperyment występują:

  • Moritz Bleibtreu jako Tarek Fahd, więzień nr 77

  • Christian Berkel jako Robert Steinhoff, więzień nr 38

  • Justus von Dohnányi jako Strażnik Berus

  • Oliver Stokowski jako Günther Schütte, więzień nr 82

  • Timo Dierkes jako Strażnik Eckert

  • Nicki von Tempelhoff jako Strażnik Kamps

  • Antoine Monot Jr. jako Strażnik Bosch

Podsumowanie

Eksperyment to film, który warto obejrzeć. Jest to film poruszający i przerażający, który daje do myślenia. Film pokazuje, jak łatwo można manipulować ludźmi i jak łatwo można doprowadzić do sytuacji, w której ludzie zachowują się w sposób, który jest sprzeczny z ich własnymi przekonaniami.

Aktor Postać
Tarek Fahd, więzień nr 77
Dora
Robert Steinhoff, więzień nr 38
Strażnik Berus
Günther Schütte, więzień nr 82
Strażnik Eckert
Strażnik Kamps
Strażnik Bosch
Joe Maier, więzień nr 69
Dr Jutta Grimm
Profesor dr Klaus Thon
Więzień nr 53
Więzień nr 40
Więzień nr 21
Więzień nr 15
Więzień nr 74
Więzień nr 11
Więzień nr 86
Więzień nr 94
Strażnik Renzel
Strażnik Gläser
Strażnik Stock
Strażnik Amandy
Lars
Asystent
Asystent
Ziegler
Hans
Dennis
Taksówkarz
Prezenterka wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *