Kołysanka (2010)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Kołysanka (2010) to czarna komedia Juliusza Machulskiego, która łączy w sobie humor z elementami grozy. Akcja filmu rozgrywa się w małej wsi na Mazurach, gdzie w tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć ludzie.

Wprowadzenie

Film rozpoczyna się sceną, w której do Odlotowa, małego miasteczka na Mazurach, przyjeżdża rodzina Makarewiczów. Składa się ona z ojca Michała (Robert Więckiewicz), matki Bożeny (Małgorzata Buczkowska), dziadka (Janusz Chabior) oraz dwóch małych dzieci. Makarewiczowie to dziwna rodzina, która zawsze ubiera się na czarno.

Zniknięcia

Niedługo po przybyciu Makarewiczów do wsi zaczynają się znikać ludzie. Najpierw tajemniczo znika Roman Łapszow, właściciel miejscowego gospodarstwa. Następnie ginie listonosz, ksiądz z ministrantem, kobieta z opieki społecznej.

Śledztwo

Miejscowa policja zostaje postawiona przed trudnym zadaniem. Tropy prowadzą donikąd, a niewinne ofiary nadal giną. Sprawą zajmują się policjanci: sierżant Czesława (Izabela Kuna) i młodszy aspirant Marek (Mariusz Bonaszewski).

Mroczna tajemnica

Z czasem coraz bardziej zaczyna się klarować mroczna tajemnica zniknięć. Okazuje się, że Makarewiczowie to wampiry, które potrzebują krwi, aby przeżyć.

Komedia

Chociaż film jest utrzymany w konwencji czarnej komedii, to nie brakuje w nim również elementów grozy. Machulski z mistrzowskim kunsztem łączy te dwa gatunki, tworząc film, który jest zarazem zabawny, jak i przerażający.

Humor

Humor w filmie jest przewrotny i ironiczny. Machulski bawi się konwencjami, tworząc postacie, które są jednocześnie zabawne i straszne. Ważną rolę w filmie odgrywają również dialogi, które są pełne inteligentnego humoru.

Groza

Elementy grozy w filmie są subtelne, ale skuteczne. Machulski buduje napięcie stopniowo, wprowadzając do filmu coraz bardziej niepokojące elementy. Ważną rolę w filmie odgrywa również muzyka, która potęguje atmosferę grozy.

Aktorstwo

Obsada filmu jest znakomita. Robert Więckiewicz w roli Michała Makarewicza jest wiarygodny i przekonujący. Małgorzata Buczkowska jako Bożena Makarewicz jest zabawna i jednocześnie straszna. Janusz Chabior w roli dziadka Makarewicza jest groteskowy i przerażający.

Podsumowanie

Kołysanka to oryginalny i zabawny film, który łączy w sobie humor z elementami grozy. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorska obsada jest znakomita.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Juliusz Machulski
scenariusz Adam Dobrzycki
gatunek Czarna komedia
produkcja Polska
premiera 12 lutego 2010 (Światowa i polska premiera kinowa)
boxoffice $1 240 743 na świecie$1 240 743 poza USA
dystrybucja Monolith Films
studio Monolith Films (koprodukcja) / Non Stop Film Service (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej /
tytuł oryg. Kołysanka
inne tytuły Lullaby USA

Kołysanka (2010) to czarna komedia Juliusza Machulskiego, która łączy w sobie elementy grozy i humoru. Akcja filmu rozgrywa się w małej wsi Odlotowo na Mazurach, gdzie w tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć ludzie.

Wszystko zaczyna się od zniknięcia Romana Łapszowa, miejscowego rzeźbiarza. Na jego miejsce wprowadza się rodzina Makarewiczów, która od razu budzi podejrzenia wśród mieszkańców. Makarewiczowie to dziwna para: Michał (Robert Więckiewicz) jest wysokim, bladym mężczyzną o niepokojącym spojrzeniu, a jego żona Bożena (Małgorzata Buczkowska) jest niską, grubą kobietą o krzykliwych ubraniach.

Wkrótce po przybyciu Makarewiczów do wsi zaczynają ginąć kolejne osoby. Najpierw znika listonosz, potem ksiądz z ministrantem, a następnie kobieta z opieki społecznej. Śledztwo w sprawie zniknięć prowadzi para policjantów: podkomisarz Janina (Agnieszka Grochowska) i młodszy aspirant Adam (Marcin Dorociński).

Im bliżej są policjanci rozwiązania zagadki, tym bardziej mroczne stają się tajemnice Makarewiczów. Okazuje się, że rodzina ta nie jest tym, czym się wydaje. Michał i Bożena to wampiry, które potrzebują krwi, aby przeżyć.

„Kołysanka” to film, który bawi i przeraża zarazem. Juliusz Machulski z mistrzowskim kunsztem łączy w nim dwa pozornie niepasujące do siebie gatunki. Film jest pełen humoru, ale też momentów grozy, które potrafią wzbudzić dreszcz emocji.

Oto kilka scen z filmu, które szczególnie zapadają w pamięć:

  • Scena, w której Michał Makarewicz wita się z listonoszem. Michał jest dziwnie miły i uprzejmy, co budzi podejrzenia listonosza.
  • Scena, w której ksiądz z ministrantem odwiedzają Makarewiczów. Ksiądz jest przekonany, że może nawrócić wampirów, ale jego wysiłki kończą się niepowodzeniem.
  • Scena, w której kobieta z opieki społecznej odwiedza Makarewiczów. Kobieta jest przekonana, że Makarewiczowie są patologiczną rodziną, ale nie zdaje sobie sprawy z prawdziwej ich natury.

„Kołysanka” to film, który warto obejrzeć. To świetna zabawa dla fanów czarnej komedii i kina grozy.

Oto kilka ciekawostek o filmie:

  • Film kręcono w miejscowościach Odlotowo i Olsztynek na Mazurach.
  • W filmie wykorzystano charakterystyczne dla regionu mazurskie plenery, takie jak lasy, jeziora i zabytkowe domy.
  • W filmie wystąpili znani polscy aktorzy, m.in. Robert Więckiewicz, Małgorzata Buczkowska, Janusz Chabior, Agnieszka Grochowska i Marcin Dorociński.

„Kołysanka” to film, który nie pozostawi obojętnym żadnego widza. To zabawna, ale też przerażająca historia o wampirach, która zapadnie w pamięć na długo.

Aktor Postać
Michał Makarewicz
Bożena Makarewicz, żona Michała
Dziadek Makarewicz, ojciec Michała
Wojtek Makarewicz, syn Bożeny i Michała
Marysia Makarewicz, córka Bożeny i Michała
Ola Makarewicz, córka Bożeny i Michała
Kuba Makarewicz, syn Bożeny i Michała
Kuba Makarewicz, syn Bożeny i Michała
Roman Łapszow
Listonosz Kamiński
Pani Katarzyna, pracowniczka opieki społecznej
Ksiądz Marek
Ministrant
Agata, tłumaczka Niemca
Niemiec
Komendant Krzysztof
Aspirant Waldemar Nowak
Policjantka Krystyna Lisowska
Elżbieta Borowicz, redaktorka z TVP
Operator Jurek
Kamińska, żona listonosza
Lekarz
Zleceniodawca
Turysta w samochodzie
Turystka w samochodzie
Szukająca męża
Głuchoniema
Dziewczynka na komisariacie
Wartownik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *