Na rauszu / Druk (2020)

Film

Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis

„Na rauszu” – pochwała życia czy gorzki obraz uzależnienia?

Cztery historie o poszukiwaniu szczęścia

W 2020 roku na ekrany kin wszedł film „Na rauszu” (ang. „Drunk”) w reżyserii Thomasa Vinterberga. Produkcja ta zdobyła szereg nagród, w tym Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu, a także nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Film opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, którzy decydują się przetestować teorię, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Martin (Mads Mikkelsen), Tommy (Thomas Bo Larsen), Nikolaj (Magnus Millang) i Peter (Lars Ranthe) zaczynają więc każdego dnia przyjmować określoną ilość trunku, utrzymując poziom promili we krwi na poziomie 0,5.

Początkowo eksperyment przynosi oczekiwane rezultaty. Bohaterowie stają się bardziej wyluzowani, kreatywni i otwarci na innych. Martin odnajduje nową radość w pracy, Tommy zaczyna lepiej rozumieć swoją żonę, Nikolaj odkrywa w sobie talent do pisania, a Peter nawiązuje bliższą relację z synem.

Z czasem jednak sytuacja zaczyna się komplikować. Alkohol zaczyna coraz bardziej dominować w życiu bohaterów. Ich relacje z bliskimi zaczynają się psuć, a oni sami tracą kontrolę nad swoim życiem.

Film Vinterberga to nie tylko historia o uzależnieniu od alkoholu. To także opowieść o poszukiwaniu szczęścia. Bohaterowie filmu to mężczyźni w średnim wieku, którzy czują się zagubieni i niezadowoleni z życia. Alkohol daje im chwilowe ukojenie, ale nie rozwiązuje ich problemów.

Film jest pełen humoru, ale także nie brakuje w nim gorzkich refleksji. Vinterberg pokazuje, jak łatwo można wpaść w pułapkę uzależnienia, i jak trudne może być z niej wyjście.

„Na rauszu” to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To produkcja, która skłania do myślenia i refleksji.

Postacie

Martin jest głównym bohaterem filmu. Jest nauczycielem historii, żonatym i mającym dwoje dzieci. Martin czuje się wypalony zawodowo i nieszczęśliwy w związku. Alkohol daje mu chwilową ulgę, ale nie rozwiązuje jego problemów.

Tommy jest przyjacielem Martina. Jest nauczycielem wychowania fizycznego, żonatym i mającym dwójkę dzieci. Tommy jest typem macho, który lubi imprezować. Alkohol pozwala mu się rozluźnić i wyzwolić.

Nikolaj jest przyjacielem Martina. Jest nauczycielem matematyki, singlem. Nikolaj jest inteligentnym i kreatywnym człowiekiem, ale ma problemy z nawiązywaniem bliskich relacji. Alkohol pomaga mu przezwyciężyć nieśmiałość i otworzyć się na innych.

Peter jest przyjacielem Martina. Jest nauczycielem chemii, żonatym i mającym jedno dziecko. Peter jest skryty i wycofany. Alkohol pomaga mu się otworzyć i nawiązać kontakt z innymi.

Motywy

Uzależnienie jest głównym motywem filmu. Alkohol staje się dla bohaterów sposobem na uśmierzenie bólu i ucieknięcie od problemów. Z czasem uzależnienie zaczyna dominować w ich życiu, prowadząc do katastrofy.

Szczęście to drugi ważny motyw filmu. Bohaterowie szukają szczęścia w alkoholu, ale nie znajdują go. Alkohol daje im jedynie chwilową ulgę, nie rozwiązując ich problemów.

Męska przyjaźń to kolejny motyw filmu. Bohaterowie są przyjaciółmi od lat. Wspólnie przeżywają wzloty i upadki. Alkohol staje się dla nich symbolem ich przyjaźni.

Kryzys wieku średniego to motyw, który dotyczy przede wszystkim Martina. Martin czuje się wypalony zawodowo i nieszczęśliwy w związku. Alkohol pomaga mu zapomnieć o swoich problemach, ale nie rozwiązuje ich.

Recenzja

„Na rauszu” to film, który zachwyca i przeraża. Vinterberg opowiada w nim ważną historię o uzależnieniu i poszukiwaniu szczęścia.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Thomas Vinterberg
scenariusz Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
gatunek Dramat, Komedia
produkcja Dania, Szwecja, Holandia
premiera 12 września 2020 (Światowa) 11 czerwca 2021 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $12 467 792 na świecie$12 467 792 poza USA
budżet $5 700 000
dystrybucja Best Film
studio Det Danske Filminstitut (wsparcie) / Eurimages (wsparcie) / Film i Väst (koprodukcja) /
tytuł oryg. Druk
inne tytuły Another Round Miedzynarodowe

"Na rauszu" - film o alkoholu, który porusza

"Na rauszu" to film duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga, który opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, którzy zainspirowani teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować, postanawiają przez pewien czas utrzymywać stały poziom promili we krwi.

Film rozpoczyna się od spotkania czterech przyjaciół, którzy świętują urodziny jednego z nich. Po wypiciu paru kieliszków szampana wdają się w dyskusję na temat teorii szwedzkiego naukowca Finna Skårderasa, który twierdzi, że ludzie rodzą się z niedoborem alkoholu w organizmie. Według Skårderasa utrzymywanie stałego poziomu 0,5 promilu alkoholu we krwi skutkuje produkcją hormonów szczęścia, wzrostem wydajności i pobudzeniem kreatywności.

Bohaterowie filmu postanawiają sprawdzić tę teorię na własnej skórze. Zaczynają codziennie spożywać odpowiednią dawkę alkoholu, zaczynając od śniadania. Początkowo eksperyment wydaje się mieć pozytywne skutki. Bohaterowie stają się bardziej otwarci, towarzyscy i kreatywni. Lepiej radzą sobie w pracy i w życiu osobistym.

Jednak z czasem eksperyment wymyka się bohaterom spod kontroli. Zaczynają nadużywać alkoholu, co prowadzi do szeregu problemów. Ich związki zaczynają się rozpadać, tracą pracę, a ich zdrowie psychiczne i fizyczne ulega pogorszeniu.

Film "Na rauszu" to poruszająca opowieść o tym, jak alkohol może wpływać na nasze życie. Z jednej strony pokazuje, że alkohol może być środkiem ułatwiającym relacje międzyludzkie i pomagającym w radzeniu sobie ze stresem. Z drugiej strony pokazuje, że nadużywanie alkoholu może mieć katastrofalne skutki.

Film został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Złotym Globem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Analiza filmu

Film "Na rauszu" można interpretować na wiele różnych sposobów. Można go odczytywać jako metaforę współczesnego świata, w którym ludzie coraz częściej sięgają po alkohol, aby uciec od problemów i stresu. Można go też interpretować jako osobistą opowieść reżysera o jego własnych doświadczeniach z alkoholem.

Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • relacje międzyludzkie
  • kryzys wieku średniego
  • wypalenie zawodowe
  • uzależnienie od alkoholu

Film jest dobrze zrealizowany. Scenariusz jest inteligentny i wciągający, a aktorstwo jest na wysokim poziomie. Mads Mikkelsen w roli Martina stworzył kreację, która z pewnością zapadnie w pamięć widzów.

Podsumowanie

"Na rauszu" to film, który warto zobaczyć. To poruszająca i mądra opowieść o tym, jak alkohol może wpływać na nasze życie.

Aktor Postać
Martin
Tommy
Nikolaj
Peter
Anika
Amalie
Rektor
Jonas
Kasper
Sebastian
Woźny
Malthe
Jason
Josephine
Rasmus
Caro
Laura
Sander
Sigrid
Nicola
Fjonk
Partner Fjonka
Cenzor
Nauczycielka
Ojciec Malthe'a
Rodzic
Kelner w Lumskebugten
Kelner w Sankt Peder
Barmanka w Alléenberg
Konduktor pociągu
Pracownik Irmy
Dozorca
Okularnik
Hjalte
Syn Nikolaja
Syn Nikolaja
Syn Nikolaja
Dozorca
Nauczycielka
Mężczyzna na ulicy
Nauczyciel w liceum
Uczeń liceum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *