Funny Games (1997)

Film

Czas trwania: 1 godz. 48 min.

Opis

Funny Games (1997) to austriacki thriller psychologiczny w reżyserii Michaela Hanekego. Film opowiada o rodzinie, która zostaje wzięta w niewolę przez dwóch sadystycznych psychopatów.

Akcja filmu rozpoczyna się w spokojnej, malowniczej scenerii nad jeziorem. Georg (Ulrich Mühe), Anna (Susanne Lothar) i ich syn Georgie (Stefan Clapczynski) przyjeżdżają do swojego domku letniskowego, aby odpocząć od codziennego zgiełku.

Pewnego dnia, gdy Georg i Georgie wodują żaglówkę, do domu przychodzi Peter (Frank Giering), młody mężczyzna, który prosi o pożyczenie kilku jajek. Anna chętnie wywiązuje się z prośby, a Peter zostaje zaproszony do środka.

Chwilę później pojawia się również Paul (Arno Frisch), przyjaciel Petera. Obaj mężczyźni zachowują się nienaturalnie i prowokacyjnie.

Gdy Georg próbuje wyrzucić ich z domu, Paul wyciąga pistolet i grozi rodzinie. Wkrótce cała czwórka zostaje wzięta w niewolę.

Psychopaci zmuszają swoich zakładników do wzięcia udziału w serii brutalnych gier. Muszą wykonywać absurdalne polecenia, a za najmniejsze nieposłuszeństwo są karani.

Anna i Georg są przerażeni i bezradni. Próbują znaleźć sposób, aby przechytrzyć oprawców, ale bezskutecznie.

Film kończy się tragicznie. Jeden z zakładników ginie, a reszta zostaje uwolniona przez policję.



W filmie Funny Games Michael Haneke ukazuje przemoc w sposób brutalny i bezkompromisowy. Nie ma tu miejsca na sentymenty czy emocje.

Reżyser chce pokazać, że przemoc jest złem, które może dotknąć każdego, niezależnie od okoliczności.

Film jest również refleksją nad kondycją współczesnego społeczeństwa. Haneke sugeruje, że przemoc jest wynikiem dehumanizacji, która wynika z konsumpcyjnego stylu życia.



Film Funny Games został przyjęty z mieszanymi reakcjami. Niektórzy krytycy docenili jego brutalny realizm, inni natomiast uznali go za niepotrzebnie okrutny i odpychający.

Niezależnie od opinii, Funny Games to film, który na długo zapada w pamięć. Jest to dzieło, które porusza ważne tematy i nie pozostawia widza obojętnym.



Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w realistycznym stylu, bez użycia efektów specjalnych.
  • Większość scen została nakręcona w rzeczywistym domku letniskowym, w którym mieszkała rodzina Georga i Anny.
  • Film został podzielony na trzy części, które odpowiadają trzem grom, w które muszą grać zakładnicy.
  • Funny Games to remake japońskiego filmu Oire no Gaki z 1995 roku, w reżyserii Takashiego Miike.


Film Funny Games to dzieło, które warto zobaczyć, choćby po to, aby przekonać się, jak przemoc może wpływać na ludzką psychikę.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Michael Haneke
scenariusz Michael Haneke
gatunek Dramat
produkcja Austria
premiera 14 maja 1997 (Światowa) 20 marca 1998 (Polska premiera kinowa)
studio Filmfonds Wien (wsparcie) / Österreichischer Rundfunk (ORF) (wsparcie) / Österreichisches Filminstitut (wsparcie) /

Funny Games (1997) to austriacki thriller psychologiczny w reżyserii Michaela Hanekego, którego fabuła opowiada o rodzinie, która zostaje uwikłana w serię sadystycznych gier, rozgrywanych przez dwóch młodych mężczyzn.

Film rozpoczyna się sceną, w której Anna (Susanne Lothar), Georg (Ulrich Mühe) i ich syn Georgie (Stefan Clapczynski) przybywają do swojego domku letniskowego nad jeziorem. Rodzina planuje spędzić w tym miejscu spokojny i relaksujący weekend. Jednak ich spokój zostaje zakłócony przez pojawienie się dwóch młodych mężczyzn: Petera (Frank Giering) i Paula (Arno Frisch).

Peter i Paul przedstawiają się jako znajomi sąsiadów, którzy przybyli, aby zwrócić im kilka jajek. Jednak ich zachowanie szybko staje się podejrzane. Mężczyźni zachowują się natarczywie i prowokacyjnie, a ich słowa i gesty przepełnione są nienawiścią i okrucieństwem.

Gdy Anna prosi mężczyzn, aby opuścili dom, ci odmawiają. Wkrótce wybucha przemoc, a cała rodzina zostaje wzięta w niewolę. Peter i Paul zmuszają swoich zakładników do wzięcia udziału w serii brutalnych gier, które mają na celu poniżyć i zniszczyć ich psychicznie.

Mężczyźni są bezwzględni i sadystyczni. Nie mają żadnych oporów przed zadawaniem bólu i cierpienia. Wykorzystują przemoc fizyczną i psychiczną, aby złamać wolę swoich ofiar.

Anna i Georg walczą o życie swoich bliskich, ale są bezsilni wobec bezwzględności oprawców. Georgie jest świadkiem okrucieństw, których dopuszczają się mężczyźni, co sprawia, że przeżywa traumę.

Film kończy się sceną, w której Anna i Georg zmuszeni są do udziału w ostatecznej grze. Peter i Paul każą im wybrać, który z nich zostanie zabity. Anna i Georg wybierają Georga, aby uratować życie syna.

Funny Games to film, który porusza trudne i kontrowersyjne tematy. Film porusza kwestię przemocy, okrucieństwa i bezwzględności ludzkiej natury. Haneke ukazuje, jak łatwo można stać się ofiarą przemocy, nawet w zwykłym, codziennym życiu.

Film jest utrzymany w realistycznej konwencji. Haneke świadomie odrzuca wszelkie elementy nadnaturalne czy fantastyczne. Dzięki temu widz może poczuć się jakby sam był świadkiem rozgrywających się wydarzeń.

Film jest również bardzo dopracowany pod względem technicznym. Haneke wykorzystuje m.in. charakterystyczne ujęcia statyczne, które potęgują wrażenie realizmu.

Funny Games to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To mocne i wstrząsające dzieło, które porusza ważne i aktualne tematy.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film jest remakiem japońskiego filmu o tym samym tytule, który został wyreżyserowany przez Takashiego Miike w 1995 roku.
  • Haneke postanowił nakręcić swój własny remaik, ponieważ nie był zadowolony z japońskiej wersji.
  • Film był kręcony w austriackim miasteczku Attersee.
  • Haneke wykorzystał w filmie prawdziwy dom letniskowy, który należał do jego rodziny.
  • Film wywołał wiele kontrowersji, głównie ze względu na swoją brutalność.

**Podsumowując, Funny Games to film, który warto obejrzeć, choć nie jest to łatwe doświadczenie. Film jest mocny i wstrząsający, ale również poruszający i pouczający.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *