Wróg numer jeden / Zero Dark Thirty (2012)
Film
Czas trwania: 2 godz. 37 min.
Opis
Wróg numer jeden, reż. Kathryn Bigelow, 2012
Fabuła
Dwa lata po zamachach z 11 września 2001 roku młoda agentka CIA, Maya (Jessica Chastain), trafia do swojej pierwszej zagranicznej placówki na Bliskim Wschodzie. Już na samym początku obserwuje jak jej kolega Dan (Jason Clarke) torturuje podejrzanego terrorystę, próbując wydobyć z niego ważne informacje na temat Osamy bin Ladena. Wbrew oczekiwaniom otoczenia, Maya szybko przystosowuje się do realiów swojej pracy. Z czasem sama zaczyna stosować metody niezbędne do osiągnięcia celu.
Wraz z upływem lat i kolejnymi zamachami, polowanie na najsłynniejszego terrorystę świata przestaje być priorytetem agencji. Maya jednak nie poddaje się i wytrwale kontynuuje swoją misję, która powoli zaczyna doprowadzać ją do obsesji.
W końcu, dzięki determinacji i determinacji Mai, CIA otrzymuje ważny trop. Agentka odkrywa, że bin Laden może ukrywać się w Abbottabad w Pakistanie. Wkrótce po tym prezydent Barack Obama podejmuje decyzję o przeprowadzeniu operacji specjalnej.
2 maja 2011 roku grupa komandosów z Navy SEALs wkracza do kryjówki bin Ladena. W wyniku akcji terrorysta zostaje zabity.
Główne wątki
Film Wróg numer jeden opowiada o polowaniu na Osamę bin Ladena, przywódcę Al-Kaidy i głównego podejrzanego o zamach z 11 września 2001 roku. Akcja filmu toczy się przez ponad dekadę, od momentu zamachów aż do śmierci bin Ladena w 2011 roku.
Głównym bohaterem filmu jest Maya, młoda agentka CIA, która poświęca swoje życie polowaniu na bin Ladena. Maya jest osobą niezwykle inteligentną i zdeterminowaną. Nie boi się stosować kontrowersyjnych metod, takich jak tortury, aby osiągnąć swój cel.
Drugim ważnym wątkiem filmu jest rola polityki w walce z terroryzmem. Film pokazuje, jak trudne jest podejmowanie decyzji o stosowaniu siły w obliczu terroru.
Analiza
Wróg numer jeden to film zrealizowany z dużym rozmachem i dbałością o szczegóły. Film jest dobrze zagrany i świetnie wyreżyserowany. Jessica Chastain w roli Mai stworzyła wybitną kreację, za którą otrzymała nominację do Oscara.**
Film jest jednak również kontrowersyjny. Niektórzy krytycy zarzucają filmowi, że gloryfikuje tortury, które zostały użyte przez CIA w polowaniu na bin Ladena. Inni z kolei uważają, że film zbytnio upraszcza złożoność wojny z terroryzmem.
Ostatecznie, Wróg numer jeden to film, który wzbudza emocje i skłania do refleksji. To film, który warto zobaczyć, aby wyrobić sobie własną opinię na temat polowania na Osamę bin Ladena.
Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:
- Film oparty jest na faktach, ale niektóre wątki zostały zmyślone lub wyolbrzymione.
- Film był kręcony w kilku krajach, w tym w USA, Pakistanie i Niemczech.
- Film otrzymał sześć nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film i najlepszą aktorkę pierwszoplanową.
Oto kilka synonimów i zwrotów, które można wykorzystać w opisie filmu:
- **”polowanie na najsłynniejszego terrorystę w historii” – „pościg za najgroźniejszym terrorystą na świecie”, „podążanie śladami najniebezpieczniejszego człowieka na Ziemi”
- **”agentka CIA” – „tajna agentka”, „pracownica służb specjalnych”, „agentka wywiadu”
- **”tortury” – „przesłuchania przy użyciu tortur”, „przesłuchania z użyciem siły”, „przesłuchania z użyciem bólu”
- **”obsesja” – „zafiksowanie”, „uzależnienie”, „oszaleństwo”
- **”zabity” – „wykonany”, „uśmiercony”, „zlikwidowany”