Frida (2002)

Film

Czas trwania: 2 godz. 3 min.

Opis

Frida (2002) to amerykański film biograficzny w reżyserii Julie Taymor, opowiadający o życiu i twórczości meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Film przedstawia burzliwy związek Fridy z jej mentorem i mężem Diego Riverą, a także jej walkę z fizycznym cierpieniem i poszukiwanie własnej tożsamości.

Frida Kahlo urodziła się w 1907 roku w Meksyku. Już od dzieciństwa borykała się z problemami zdrowotnymi. W wieku 6 lat zachorowała na polio, w wyniku czego jej prawa noga stała się krótsza od lewej. W wieku 18 lat doznała poważnego wypadku autobusowego, który na zawsze odmienił jej życie. Frida doznała złamania kręgosłupa, żeber, miednicy i obojczyka, a także zmiażdżonej prawej stopy. Metalowy pręt przebił jej brzuch, powodując uszkodzenie macicy i uniemożliwiając jej zajście w ciążę.

W czasie rekonwalescencji Frida odkryła w sobie talent malarski. Szkicowała wszystko, co znajdowało się w zasięgu jej wzroku. Jej obrazy były pełne ekspresji i emocji, a często odzwierciedlały jej własne doświadczenia i przeżycia.

Po wyzdrowieniu Frida zaczęła obracać się w kręgu cyganerii. Fascynowały ją sztuka, polityka i miłość. W 1929 roku poślubiła Diego Riverę, jednego z najsłynniejszych meksykańskich malarzy. Ich związek był burzliwy i pełny wzlotów i upadków. Frida była zazdrosna o liczne romanse męża, a Rivera nie potrafił oprzeć się jej ekscentrycznej osobowości.

Frida Kahlo była nie tylko utalentowaną artystką, ale także aktywną działaczką komunistyczną. W 1937 roku przyjęła pod swój dach wygnanego z Rosji Lwa Trockiego. Malarka nawiązała z nim romans, który jednak szybko się zakończył.

W 1939 roku Frida wyjechała do Europy. Odwiedziła Paryż, gdzie jej prace zostały wystawione na Salonie Jesiennym. Po powrocie do Meksyku Frida kontynuowała malowanie i działalność artystyczną. Jej obrazy zyskały międzynarodowe uznanie.

Frida Kahlo zmarła w 1954 roku w wieku 47 lat. Pozostawiła po sobie bogaty dorobek artystyczny, który do dziś inspiruje i fascynuje ludzi na całym świecie.

Film „Frida” jest wierną adaptacją życia i twórczości Fridy Kahlo. Salma Hayek stworzyła wspaniały portret tej niezwykłej kobiety. Jej kreacja została doceniona przez krytyków i widzów, a aktorka otrzymała za nią nominację do Oscara.

Film przedstawia Frida Kahlo jako silną i niezależną kobietę, która pomimo wielu przeciwności losu walczyła o swoje marzenia i realizowała się jako artystka. Jej historia jest inspiracją dla wszystkich, którzy nie poddają się i dążą do swoich celów.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu:

  • Salma Hayek spędziła wiele miesięcy na przygotowaniu się do roli Fridy Kahlo. Nauczyła się mówić po hiszpańsku z meksykańskim akcentem, a także ćwiczyła malowanie.
  • Film został nakręcony w Meksyku. Zdjęcia kręcono w oryginalnych miejscach, w których mieszkała i tworzyła Frida Kahlo.
  • W filmie wystąpili także inni znani aktorzy, m.in. Alfred Molina, Geoffrey Rush i Valeria Golino.

Podsumowując, „Frida” to film biograficzny, który warto obejrzeć. To nie tylko historia życia i twórczości Fridy Kahlo, ale także inspirująca opowieść o kobiecie, która nie poddaje się i walczy o swoje marzenia.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Julie Taymor
scenariusz Clancy Sigal, Anna Thomas
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja USA, Kanada, Meksyk
premiera 29 sierpnia 2002 (Światowa) 21 lutego 2003 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $56 298 474 na świecie$25 885 000 w USA$30 413 474 poza USA
budżet $12 000 000
na podstawie Hayden Herrera (powieść)
dystrybucja SPInka
studio Handprint Entertainment / Lions Gate Films Home Entertainment / Miramax Films /
tytuł oryg. Frida
inne tytuły Frida Kahlo (tytuł roboczy) USA

Frida (2002) to film biograficzny o życiu i twórczości meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Film opowiada o burzliwym romansie artystki z jej mentorem i mężem, Diego Riverą.

Film rozpoczyna się w 1922 roku, kiedy 18-letnia Frida Kahlo ulega wypadkowi autobusowemu. Obrażenia, których doznaje, są poważne: ma złamany kręgosłup, żebra, miednicę i obojczyk oraz zmiażdżoną prawą stopę. Metalowy pręt, przebijając brzuch, na zawsze pozbawia ją szansy na posiadanie dzieci.

Frida spędza wiele miesięcy w gipsowym pancerzu, przykuta do łóżka. W tym czasie odkrywa w sobie talent malarski. Szkicuje wszystko, co znajduje się w zasięgu jej wzroku: swoje ciało, przedmioty znajdujące się w jej otoczeniu, a także swoje emocje i uczucia.

Po długiej rekonwalescencji Frida wraca do zdrowia. Zanosi swoje obrazy do oceny sławnemu malarzowi fresków, Diego Riverze. Artysta dostrzega jej talent i zachęca do dalszego rozwoju. [Image of Frida Kahlo i Diego Rivera]

Frida i Diego szybko się zakochują. W 1929 roku biorą ślub. Ich związek jest burzliwy i pełen wzlotów i upadków. Rivera jest temperamentnym i niewiernym mężem. Frida z kolei jest niezależną i ekscentryczną kobietą, która nie zawsze potrafi pogodzić się z osobowością męża.

W 1937 roku Frida i Diego przyjmują pod swój dach wygnanego z Rosji Lwa Trockiego. Malarka nawiązuje z nim romans, który jednak szybko się kończy.

Frida jest utalentowaną malarką. Jej obrazy są pełne autobiograficznych wątków i symboliki. Artystka maluje swoje autoportrety, a także sceny z życia codziennego, religijne i polityczne.

Frida Kahlo jest postacią niezwykłą. Jej życie było pełne cierpienia, ale również pasji i miłości. Jej twórczość jest wyrazem jej siły i determinacji.

Fascynacja Fridą Kahlo

Frida Kahlo jest jedną z najbardziej znanych i ukochanych artystek na świecie. Jej twórczość i osobowość inspirują ludzi na całym świecie.

Frida Kahlo jest symbolem feminizmu, walki o równouprawnienie i niezależności kobiet. Jej obrazy są pełne kobiecego piękna i siły.

Frida Kahlo jest również symbolem Meksyku. Jej sztuka odzwierciedla kulturę i tradycje meksykańskie.

Legenda Fridy Kahlo

Frida Kahlo jest prawdziwą legendą. Jej życie i twórczość są pełne dramatyzmu, ale również piękna i magii.

Frida Kahlo jest inspiracją dla wielu ludzi. Jej historia jest dowodem na to, że nawet w obliczu cierpienia i przeciwności losu można osiągnąć sukces i spełnienie.

Frida (2002) to film biograficzny w reżyserii Julie Taymor, opowiadający o życiu i twórczości meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Film przedstawia burzliwy związek artystki z jej mentorem i mężem, Diego Riverą, a także jej walkę z fizycznym cierpieniem i chorobą.

Frida urodziła się w 1907 roku w Meksyku. Już od najmłodszych lat była narażona na cierpienie. Jako dziecko zachorowała na polio, w wyniku czego jej prawa noga stała się krótsza od lewej. W wieku 18 lat doznała tragicznego wypadku autobusowego, który na zawsze odmienił jej życie. Obrażenia, których doznała w wypadku, były bardzo poważne. Miała złamany kręgosłup, żebra, miednicę i obojczyk, a metalowy pręt przebił jej brzuch. W wyniku wypadku Frida była przykuta do łóżka przez długie miesiące. [Image of Frida Kahlo, 1925]

Podczas rekonwalescencji Frida zaczęła malować. Malowanie stało się dla niej sposobem na wyrażanie siebie i swoich emocji. Jej obrazy były często autobiograficzne i odzwierciedlały jej doświadczenia z życia. Frida malowała swoje fizyczne bóle i cierpienia, a także swoje uczucia miłości, straty i tęsknoty.

Po wyleczeniu z wypadku Frida zaczęła obracać się w kręgu artystów i intelektualistów. W tym czasie poznała Diego Riverę, jednego z najwybitniejszych meksykańskich malarzy. Frida i Diego szybko się w sobie zakochali i w 1929 roku wzięli ślub.

Związek Fridy i Diego był burzliwy i pełny wzlotów i upadków. Frida była kobietą niezależną i ekscentryczną, natomiast Diego był artystą o silnej osobowości i skłonnościach do niewierności. Frida wielokrotnie zdradzała męża, a Diego również nie był jej wierny.

Mimo burzliwego związku Frida i Diego byli ze sobą silnie związani. Frida była dla Diego inspiracją artystyczną, a Diego wspierał ją w jej twórczości.

Frida Kahlo zmarła w 1954 roku w wieku 47 lat. Do dziś jest uważana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku. Jej obrazy są wystawiane w muzeach na całym świecie, a jej życie i twórczość fascynują ludzi z całego świata.

Ocena filmu

Frida to film dobrze zrealizowany i poruszający. Salma Hayek daje znakomite zwieńczenie swojej kariery w roli tytułowej. Jej kreacja jest pełna emocji i ekspresji. Alfred Molina również świetnie radzi sobie w roli Diego Rivery.

Film jest bogato sfilmowany i przedstawia Meksyk lat 20. i 30. XX wieku w bardzo realistyczny sposób. Muzyka w filmie jest również bardzo dobra i podkreśla jego dramatyczny charakter.

Podsumowanie

Frida to film, który warto obejrzeć. Jest to historia o miłości, stracie, cierpieniu i twórczości. Film jest inspirujący i poruszający, a kreacja Salmy Hayek jest jednym z jego największych atutów.

Aktor Postać
Frida Kahlo
Diego Rivera
Lupe Marín
Cristina Kahlo
Lew Trocki
Guillermo Kahlo
Alejandro Gonzalez Arias
Matilde Kahlo
Natalie Trocki
Tina Modotti
David Siqueiros
Nelson Rockefeller
Gracie
Josephine Baker
Uzbrojony ochroniarz Trockiego
Sprawozdawca kroniki filmowej
Uzbrojony ochroniarz Trockiego
La Pelona
Detektyw
Niańka
Profesor
Służąca
Doktor Farril
Śpiewak w barze
Kobieta na ślubie
Służąca Lupe
Modelka w audytorium
Malarz w autobusie
Śpiewaczka Tango
Kobieta na ślubie
Kelnerka
Nowojorski reporter
Nowojorski doktor
Ksiądz na pogrzebie
Izolda
Andre Breton
Pijany młody mężczyzna
Modelka z kaplicy w Chapingo
Jean van Heijenoort
Cachucha
Doktor w szpitalu Czerwonego Krzyża
Ramón Mercader, zabójca Trockiego
Pokojówka
Corona
Carlos
Klientka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *