Mandarynki / Mandariinid (2013)
Film
Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Opis
Mandarynki to gruzińsko-estoński dramat wojenny z 2013 roku w reżyserii Zazy Uruszadze. Film opowiada o dwóch estońskich plantatorze mandarynek, którzy w obliczu wojny w Abchazji muszą podjąć trudną decyzję o tym, czy udzielić pomocy rannym żołnierzom walczącym po przeciwnych stronach konfliktu.
Akcja filmu rozgrywa się w 1992 roku, w czasie wojny w Abchazji. Abchazja, położona na wybrzeżu Morza Czarnego, dążyła do odłączenia się od Gruzji. Konflikt zbrojny pochłonął tysiące ofiar.
Dwaj estońscy plantatorzy mandarynek, Markus i Ivo, zostają sami w swojej wiosce. Ich sąsiedzi i przyjaciele uciekli przed wojną. Markus nie chce opuszczać swojego sadu, Ivo natomiast nie chce brać udziału w wojnie.
Pewnego dnia, po jednej z bitew, Ivo znajduje rannego Czeczena, Ahmeda. Pomimo niebezpieczeństwa zabiera go do domu i opatruje. Tymczasem Markus znajduje rannego Gruzina, Niko.
Obaj plantatorzy muszą teraz podjąć trudną decyzję o tym, co zrobić z rannymi żołnierzami. Ahmed jest wrogo nastawiony do Gruzinów, Niko natomiast nienawidzi Czeczenów.
Mężczyźni postanawiają ukrywać żołnierzy przed wojskami obu stron konfliktu. Wspólnie opiekują się nimi i pomagają im w powrocie do zdrowia.
W miarę upływu czasu mężczyźni zaczynają rozumieć się coraz lepiej. Ahmed i Niko pokonują swoje uprzedzenia i zaczynają traktować się jak bracia.
Jednak wojna nie ustaje. Konflikt zbrojny wkrótce dociera do wioski.
Mężczyźni muszą podjąć ostateczną decyzję o tym, po której stronie konfliktu staną.
**Film Mandarynki to poruszająca opowieść o ludzkiej solidarności i odwadze w obliczu wojny. Obraz został nagrodzony licznymi nagrodami, w tym Nagrodą Satelita dla najlepszego filmu zagranicznego oraz Nagrodą Publiczności na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.
Oto kilka szczegółów dotyczących filmu, które warto uwzględnić w opisie:
- Fabuła filmu opiera się na prawdziwych wydarzeniach. W 1992 roku w Abchazji rzeczywiście doszło do wojny, w której zginęły tysiące osób.
- Film jest utrzymany w konwencji realistycznego dramatu wojennego. Obraz nie epatuje brutalnością, ale skupia się na ludzkich emocjach i relacjach.
- Film został zrealizowany z dużym kunsztem artystycznym. Obraz charakteryzuje się pięknymi zdjęciami i oszczędnym, ale wymownym montażem.
Oto kilka przykładowych zdań, które można wykorzystać w opisie filmu:
- „Jesień w Abchazji jest piękna, ale jesień 1992 roku jest inna. Trwa wojna, a ludzie uciekają. W jednej z wiosek zostają tylko dwaj mieszkańcy, bezstronni Estończycy.”
- „Markus nie uciekł, bo chce zebrać mandarynki z sadu, chociaż Ivo, jego sąsiad, jest przeciwny zbiorom w czasie wojny.”
- „Kiedy cichną strzały Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Ahmeda. Pomimo niebezpieczeństwa, zabiera go do domu i opatruje.”
- „Kiedy Markus grzebie zabitych Gruzinów, również znajduje wśród nich jednego żywego. Teraz każdy z plantatorów mandarynek ma pod swoim dachem rannego żołnierza – zagorzałych wrogów.”
Oczywiście, ostateczny opis filmu zależy od Twojego stylu i preferencji. Możesz dodać do niego własne spostrzeżenia i refleksje, aby wzbogacić tekst.