Mandarynki / Mandariinid (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Opis

Mandarynki to gruzińsko-estoński dramat wojenny z 2013 roku w reżyserii Zazy Uruszadze. Film opowiada o dwóch estońskich plantatorze mandarynek, którzy w obliczu wojny w Abchazji muszą podjąć trudną decyzję o tym, czy udzielić pomocy rannym żołnierzom walczącym po przeciwnych stronach konfliktu.

Akcja filmu rozgrywa się w 1992 roku, w czasie wojny w Abchazji. Abchazja, położona na wybrzeżu Morza Czarnego, dążyła do odłączenia się od Gruzji. Konflikt zbrojny pochłonął tysiące ofiar.

Dwaj estońscy plantatorzy mandarynek, Markus i Ivo, zostają sami w swojej wiosce. Ich sąsiedzi i przyjaciele uciekli przed wojną. Markus nie chce opuszczać swojego sadu, Ivo natomiast nie chce brać udziału w wojnie.

Pewnego dnia, po jednej z bitew, Ivo znajduje rannego Czeczena, Ahmeda. Pomimo niebezpieczeństwa zabiera go do domu i opatruje. Tymczasem Markus znajduje rannego Gruzina, Niko.

Obaj plantatorzy muszą teraz podjąć trudną decyzję o tym, co zrobić z rannymi żołnierzami. Ahmed jest wrogo nastawiony do Gruzinów, Niko natomiast nienawidzi Czeczenów.

Mężczyźni postanawiają ukrywać żołnierzy przed wojskami obu stron konfliktu. Wspólnie opiekują się nimi i pomagają im w powrocie do zdrowia.

W miarę upływu czasu mężczyźni zaczynają rozumieć się coraz lepiej. Ahmed i Niko pokonują swoje uprzedzenia i zaczynają traktować się jak bracia.

Jednak wojna nie ustaje. Konflikt zbrojny wkrótce dociera do wioski.

Mężczyźni muszą podjąć ostateczną decyzję o tym, po której stronie konfliktu staną.

**Film Mandarynki to poruszająca opowieść o ludzkiej solidarności i odwadze w obliczu wojny. Obraz został nagrodzony licznymi nagrodami, w tym Nagrodą Satelita dla najlepszego filmu zagranicznego oraz Nagrodą Publiczności na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Oto kilka szczegółów dotyczących filmu, które warto uwzględnić w opisie:

  • Fabuła filmu opiera się na prawdziwych wydarzeniach. W 1992 roku w Abchazji rzeczywiście doszło do wojny, w której zginęły tysiące osób.
  • Film jest utrzymany w konwencji realistycznego dramatu wojennego. Obraz nie epatuje brutalnością, ale skupia się na ludzkich emocjach i relacjach.
  • Film został zrealizowany z dużym kunsztem artystycznym. Obraz charakteryzuje się pięknymi zdjęciami i oszczędnym, ale wymownym montażem.

Oto kilka przykładowych zdań, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • „Jesień w Abchazji jest piękna, ale jesień 1992 roku jest inna. Trwa wojna, a ludzie uciekają. W jednej z wiosek zostają tylko dwaj mieszkańcy, bezstronni Estończycy.”
  • „Markus nie uciekł, bo chce zebrać mandarynki z sadu, chociaż Ivo, jego sąsiad, jest przeciwny zbiorom w czasie wojny.”
  • „Kiedy cichną strzały Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Ahmeda. Pomimo niebezpieczeństwa, zabiera go do domu i opatruje.”
  • „Kiedy Markus grzebie zabitych Gruzinów, również znajduje wśród nich jednego żywego. Teraz każdy z plantatorów mandarynek ma pod swoim dachem rannego żołnierza – zagorzałych wrogów.”

Oczywiście, ostateczny opis filmu zależy od Twojego stylu i preferencji. Możesz dodać do niego własne spostrzeżenia i refleksje, aby wzbogacić tekst.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Zaza Urushadze
scenariusz Zaza Urushadze
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Estonia, Gruzja
premiera 16 października 2013 (Światowa) 6 czerwca 2014 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $1 024 132 na świecie$144 501 w USA$879 631 poza USA
dystrybucja Art House
studio Allfilm / Georgian Film
tytuł oryg. Mandariinid
inne tytuły Tangerines Miedzynarodowe

Mandarynki

Abchazja, rok 1992. Wojna domowa pomiędzy Gruzją a Abchazją trwa już od kilku miesięcy. Kraj jest zrujnowany, ludzie uciekają, a ci, którzy pozostali, żyją w strachu.

W jednej z wiosek mieszkają dwaj bezstronni Estończycy: Markus i Ivo. Markus jest plantatorem mandarynek, Ivo zaś wyplata kosze. Obaj mężczyźni są już w podeszłym wieku i nie mają siły uciekać przed wojną.

Pewnego dnia w pobliżu wioski dochodzi do bitwy. Ivo znajduje rannego żołnierza, Ahmeda, który walczy po stronie Abchazów. Mimo zagrożenia zabiera go do domu i opatruje rany.

Markus tymczasem znajduje rannego Gruzina, Niko, który walczy po stronie Gruzji. Również zabiera go do domu i udziela mu pomocy.

Dwaj mężczyźni, którzy nigdy wcześniej się nie spotkali, muszą teraz znaleźć sposób, by porozumieć się i zaopiekować się rannymi żołnierzami. W ich domu zaczyna się koegzystencja dwóch wrogich armii.

Ahmed i Niko są w ciężkim stanie. Ahmed ma postrzał w brzuch, Niko zaś ma ranę głowy. Obaj mężczyźni są wyczerpani i przerażeni.

Markus i Ivo muszą zapomnieć o swoich różnicach i wspólnie zadbać o rannych. Muszą też znaleźć sposób, by ukryć ich przed żołnierzami obu stron konfliktu.

Mężczyźni są początkowo ostrożni wobec siebie. Ahmed nie ufa Markusowi, ponieważ jest Gruzinem. Niko zaś jest przekonany, że Ivo jest Abchazem.

Z czasem jednak zaczynają się do siebie przyzwyczajać. Ahmed docenia opiekę, jaką otrzymuje od Markusa, a Niko jest wdzięczny Ivowi za pomoc.

Mężczyźni zaczynają rozmawiać ze sobą. Dowiadują się o sobie nawzajem, o swoich rodzinach i o tym, dlaczego walczą w tej wojnie.

Im więcej czasu spędzają razem, tym bardziej zaczynają rozumieć siebie. Zdają sobie sprawę, że są tylko ludźmi, którzy zostali uwikłani w wojnę, której nie chcą.

W miarę upływu czasu Markus i Ivo zaczynają rozumieć, że wojna jest okrutną i bezsensowną rzeczą. Chcą, żeby wojna się skończyła i żeby mogli żyć w pokoju.

Mężczyźni postanawiają pomóc rannym żołnierzom odzyskać zdrowie i wrócić do swoich domów. Wiedzą, że to będzie trudne, ale są zdeterminowani, żeby to zrobić.

Moralność

Film "Mandarynki" to poruszająca opowieść o wojnie i jej ludzkich kosztach. Film pokazuje, że wojna to nie tylko walki i śmierć, ale także cierpienie i zniszczenie.

Film ukazuje, że nawet w najtrudniejszych okolicznościach ludzie mogą znaleźć sposób, by porozumieć się i współpracować. Markus i Ivo, którzy początkowo byli wrogami, z czasem stali się przyjaciółmi.

Film jest również apelem o pokój. Twórcy filmu chcą, żeby ludzie zrozumieli, że wojna to nie rozwiązanie problemów, a tylko ich eskalacja.

Podsumowanie

"Mandarynki" to film, który warto obejrzeć. Jest to film poruszający, pouczający i na pewno zapadnie w pamięć.

Mandarynki to gruzińsko-estoński dramat filmowy z 2013 roku w reżyserii Zazy Uruszadze. Film opowiada o wojnie w Abchazji, kiedy jesienią 1992 dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach.

Akcja filmu rozgrywa się w Abchazji, regionie położonym na wybrzeżu Morza Czarnego, który od 1992 roku jest przedmiotem konfliktu zbrojnego między Gruzją a samozwańczą Republiką Abchazji. W czasie wojny Abchazja została opanowana przez wojska rosyjskie i gruzińskie osady zaczęły się wyludniać. W jednej z takich wsi, zamieszkałej przez dwóch estońskich plantatorów mandarynek, Markusa i Iva, zostają tylko oni sami.

Jesień w Abchazji to czas dojrzewania mandarynek. Markus i Ivo, mimo wojny, nie chcą opuścić swoich domów i sadów. Markus pielęgnuje drzewa mandarynkowe, Ivo wyplata kosze, w których sprzedają owoce okolicznym żołnierzom.

Pewnego dnia, po jednej z bitew, Ivo znajduje w lesie rannego Czeczena Ahmeda. Ahmed jest żołnierzem abchaskiej armii, która walczy z Gruzinami. Ivo, pomimo niebezpieczeństwa, zabiera Ahmeda do swojego domu i opatruje jego rany.

Tymczasem Markus, grzebiący zabitych Gruzinów, znajduje wśród nich rannego Gruzina o imieniu Niko. Niko jest młodym żołnierzem, który zginął w walce z Abchazami. Markus, podobnie jak Ivo, nie chce dopuścić do śmierci Niko i zabiera go do swojego domu.

Teraz dwaj plantatorzy mandarynek mają pod swoim dachem rannych żołnierzy wrogich armii. Markus i Ivo są bezstronni, ale muszą walczyć o przetrwanie i o życie swoich podopiecznych.

W filmie Mandarynki konflikt zbrojny jest ukazany z perspektywy ludzi, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani w walki. Markus i Ivo to mężczyźni, którzy pragną żyć w pokoju i przyjaźni. Wojna zmusza ich do podejmowania trudnych decyzji i stawia przed nimi wyzwania, które przekraczają ich możliwości.

Film Mandarynki to poruszająca opowieść o ludzkiej solidarności i odwadze w obliczu wojny. To film, który zmusza do refleksji nad tym, jak wojna wpływa na życie ludzi.

Oto kilka dodatkowych informacji na temat filmu:

  • Film został nakręcony w Gruzji, w regionie Guria.
  • Film był nominowany do Złotych Globów w kategorii Najlepszy film zagraniczny oraz do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
  • Film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. Nagrodę Satelita za najlepszy film zagraniczny, Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Locarno oraz Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.

Zapraszam do obejrzenia filmu Mandarynki. To film, który na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Aktor Postać
Ivo
Ahmed
Margus
Nika
Juhan
Aslan
Ibragim
Oficer
Towarzysz Aslana
Towarzysz Aslana
Towarzysz Aslana
Towarzysz Aslana
Towarzysz Aslana
Towarzysz Aslana
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Mari

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *