Kamienie na szaniec (2014)

Film

Czas trwania: 1 godz. 47 min.

Opis

Kamienie na szaniec (2014)

Reżyseria: Robert Gliński

Scenariusz: Robert Gliński, Andrzej Mularczyk

Obsada:

  • Tomasz Ziętek jako Jan Bytnar „Rudy”
  • Marcel Sabat jako Tadeusz Zawadzki „Zośka”
  • Kamil Szeptycki jako Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”

Opis filmu:

Warszawa, rok 1939. Trzej przyjaciele: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” to świeżo upieczeni maturzyści. Przeżywają pierwsze miłości i snują plany na przyszłość. Ich beztroskie życie przerywa wybuch wojny.

Na początku września, wraz z rzeszami innych mieszkańców miasta, chłopcy opuszczają Warszawę. Wkrótce jednak wracają do stolicy i wstępują do Szarych Szeregów. Zośka uważa, że harcerze muszą się włączyć do walki zbrojnej. Z kolei Rudy sądzi, że powinni unikać konfrontacji z wrogiem i skoncentrować się na akcjach małego sabotażu.

Młodzi warszawiacy próbują mimo wojny zwyczajnie żyć. Zakochują się, odwzajemniają miłość, przeżywają radości i smutki. Ale wojna nie daje im spokoju. Chłopcy podejmują coraz bardziej niebezpieczne akcje sabotażowe.

W 1943 roku Alek zostaje aresztowany przez Gestapo. Zośka i Rudy organizują jego akcję odbicia, która kończy się tragicznie. Alek zostaje zastrzelony przez Niemców.

Rudy zostaje aresztowany w 1943 roku i poddany okrutnym torturom. Nie zdradza żadnych informacji. Zostawia po sobie testament, w którym pisze: „Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”.

Zośka zostaje zamordowany w 1943 roku przez Niemców. Jego śmierć jest wielkim ciosem dla przyjaciół.

Trzej przyjaciele – Alek, Zośka i Rudy – stali się legendą. Ich bohaterstwo i poświęcenie są przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków.

Film Kamienie na szaniec jest ekranizacją powieści Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule. Film wiernie oddaje atmosferę tamtych czasów i przedstawia tragiczne losy młodych Polaków, którzy walczyli o wolność swojej ojczyzny.

W filmie występują utalentowani młodzi aktorzy, którzy wspaniale odtwarzają postacie Aleka, Zośki i Rudego. Tomasz Ziętek jako Rudy jest zachwycający. Jego gra jest pełna emocji i autentyczności. Marcel Sabat jako Zośka jest charyzmatyczny i odważny. Kamil Szeptycki jako Alek jest wrażliwy i romantyczny.

Film Kamienie na szaniec to poruszająca i wzruszająca historia o przyjaźni, miłości i bohaterstwie. To film, który warto zobaczyć, aby pamiętać o tych, którzy poświęcili swoje życie za Polskę.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można dodać do opisu filmu:

  • Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w latach 1939-1943.
  • Trzej przyjaciele należą do Szarych Szeregów, organizacji harcerskiej, która prowadziła działalność konspiracyjną w czasie II wojny światowej.
  • Akcje sabotażowe, które przeprowadzają chłopcy, mają na celu osłabianie niemieckiego okupanta.
  • Alek, Zośka i Rudy są zatrzymywani i torturowani przez Gestapo.
  • Alek ginie z rąk Niemców w wyniku ucieczki z więzienia.
  • Rudy umiera w wyniku tortur.
  • Zośka jest zamordowany przez Niemców w czasie akcji „Wicher”.

Film Kamienie na szaniec jest ważną lekcją historii. Przypomina o tym, że nawet w najtrudniejszych czasach warto walczyć o wolność i niepodległość swojej ojczyzny.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Robert Gliński
scenariusz Dominik W. Rettinger, Wojciech Pałys
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Polska
premiera 3 marca 2014 (Światowa) 7 marca 2014 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Aleksander Kamiński (powieść)
dystrybucja Monolith Films
studio Monolith Films / Polski Instytut Sztuki Filmowej
tytuł oryg. Kamienie na szaniec
inne tytuły Stones For the Rampart Miedzynarodowe The Battle for Warsaw: Stones for the Rampart Wielka Brytania

Kamienie na szaniec (2014) to film reżysera Roberta Glińskiego, który jest ekranizacją powieści Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule. Opowiada o trzech młodych warszawskich harcerzach, którzy w obliczu II wojny światowej stają przed trudnym wyborem: czy walczyć o wolną ojczyznę, ryzykując życie, czy też starać się przetrwać w okupowanym kraju.

Trzech przyjaciół

Tadeusz Zawadzki "Zośka", Jan Bytnar "Rudy" i Maciej Aleksy Dawidowski "Alek" to młodzi ludzie, którzy zbliżają się do dorosłości. Są przyjaciółmi od dzieciństwa, łączą ich wspólne pasje i ideały. "Zośka" jest przywódcą grupy, "Rudy" jest inteligentnym i sprytnym chłopcem, a "Alek" jest romantykiem i marzycielem.

Wybuch wojny

Wybuch II wojny światowej zmienia ich życie diametralnie. Wraz z najazdem niemieckim na Polskę, zostają zmuszeni do opuszczenia Warszawy. Po kilku tygodniach wracają do stolicy i przystępują do Szarych Szeregów, organizacji harcerskiej, która prowadzi działalność konspiracyjną.

Wybór

Chłopcy muszą podjąć decyzję, jak walczyć z okupantem. "Zośka" uważa, że należy włączyć się do walki zbrojnej, natomiast "Rudy" opowiada się za akcjami małego sabotażu. Ostatecznie, postanawiają działać w obu tych obszarach.

Akcje sabotażowe

Harcerze biorą udział w wielu akcjach sabotażowych, takich jak niszczenie niemieckich szyn kolejowych, podkładanie bomb czy kolportowanie ulotek. Ich działania są niebezpieczne, ale chłopcy nie boją się ryzykować.

Miłość i przyjaźń

Mimo wojny, młodzi ludzie starają się żyć normalnie. Zakochują się, przeżywają radości i smutki. Ich przyjaźń jest dla nich największą wartością.

Ofiara

Ich walka ma wysoką cenę. "Rudy" zostaje aresztowany i torturowany przez gestapo. "Zośka" ginie w akcji bojowej, a "Alek" w katastrofie lotniczej.

Kamienie na szaniec to film o bohaterstwie, przyjaźni i miłości. Opowiada o młodych ludziach, którzy w obliczu niebezpieczeństwa zachowali godność i wierność swoim ideałom. Ich historia jest wzruszająca i inspirująca.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film rozpoczyna się sceną z 1939 roku, w której Zośka, Alek i Rudy świętują maturę.
  • Chłopcy są członkami 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Władysława IV.
  • W filmie pojawiają się takie postacie historyczne jak: Jan Bytnar "Rudy", Tadeusz Zawadzki "Zośka", Maciej Aleksy Dawidowski "Alek", Marian Węgierski "Mały Węgier", Jan Bytnar "Biały".
  • Film kończy się sceną z 1943 roku, w której Zośka, Alek i Rudy są symbolami bohaterstwa i walki o wolność.

Można również wspomnieć o następujących aspektach filmu:

  • Film jest wierną ekranizacją powieści Aleksandra Kamińskiego.
  • Film został zrealizowany z dużym rozmachem i zaangażowaniem.
  • Film spotkał się z pozytywnym odbiorem publiczności i krytyków.

Kamienie na szaniec to film fabularny w reżyserii Roberta Glińskiego, oparty na powieści Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule. Opowiada historię trzech przyjaciół: Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", Jana Bytnara "Rudego" i Macieja Dawidowskiego "Alka", którzy w obliczu II wojny światowej decydują się walczyć o wolność Polski.

Film rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy trzech przyjaciół zdaje maturę w warszawskim liceum. Rudy i Alek to przystojni chłopcy, którzy cieszą się powodzeniem u dziewcząt. Zośka jest natomiast przywódcą grupy, który zawsze kieruje się rozsądkiem.

Młodzi ludzie mają przed sobą plany na przyszłość. Rudy chce studiować chemię, Alek pragnie zostać lekarzem, a Zośka planuje poświęcić się pracy społecznej. Jednak ich beztroskie życie przerywa wybuch wojny.

Najpierw chłopcy uciekają z Warszawy przed Armią niemiecką. Jednak już wkrótce wracają do miasta i wstępują do Szarych Szeregów, organizacji konspiracyjnej zrzeszającej młodzież szkolną.

Zośka uważa, że harcerze muszą walczyć zbrojnie z okupantem. Rudy natomiast uważa, że powinni unikać konfrontacji i skupić się na akcjach małego sabotażu.

Chłopcy biorą udział w wielu niebezpiecznych akcjach. Rudy, dzięki swojej wiedzy chemicznej, przeprowadza akcje dywersyjne, podkładając bomby w niemieckich obiektach. Alek natomiast prowadzi akcje propagandowe, rozwieszając plakaty i kolportując ulotki.

Chłopcy są gotowi poświęcić dla ojczyzny wszystko, nawet swoje życie. Rudy zostaje aresztowany przez Niemców i torturowany. Alek ginie w walce w czasie akcji "Wielkiego Sabotażu". Zośka również zostaje aresztowany i rozstrzelany.

Kamienie na szaniec to film o bohaterstwie, przyjaźni i miłości. To opowieść o młodych ludziach, którzy stanęli w obliczu trudnych wyborów i odważyli się walczyć o to, co dla nich ważne.

Oto bardziej szczegółowy opis filmu:

Tytułowe "kamienie" to trzech przyjaciół: Zośka, Rudy i Alek. Są oni uosobieniem takich wartości jak odwaga, honor i patriotyzm.

Zośka to przywódca grupy, który zawsze kieruje się rozsądkiem. Jest odpowiedzialny i troszczy się o swoich przyjaciół. W walce jest odważny i nieustraszony.

Rudy to utalentowany chemik, który wykorzystuje swoje umiejętności w walce z okupantem. Jest inteligentny i sprytny, a także bardzo wrażliwy.

Alek to przystojny i charyzmatyczny chłopak, który cieszy się powodzeniem u dziewcząt. Jest odważny i bezkompromisowy, a także bardzo kochający.

Film przedstawia historię trzech przyjaciół w czasie II wojny światowej. Chłopcy zmuszeni są do dokonania trudnych wyborów. Mogą albo biernie przyglądać się okupacji, albo walczyć o wolność Polski.

Zośka, Rudy i Alek wybierają walkę. Wstępują do Szarych Szeregów i biorą udział w wielu niebezpiecznych akcjach.

Chłopcy są bohaterami. Gotowi są poświęcić dla ojczyzny wszystko, nawet swoje życie.

Film Kamienie na szaniec to poruszająca i inspirująca historia o miłości, przyjaźni i bohaterstwie. To film, który warto zobaczyć, aby poznać historię trzech młodych ludzi, którzy poświęcili swoje życie za wolność Polski.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został zrealizowany w 2014 roku.
  • Reżyserem filmu jest Robert Gliński.
  • W rolach głównych wystąpili: Tomasz Ziętek (Rudy), Marcel Sabat (Zośka) i Kamil Szeptycki (Alek).
  • Film został nagrodzony m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Aktor Postać
Jan Bytnar "Rudy"
Tadeusz Zawadzki "Zośka"
Maciej Aleksy Dawidowski "Alek"
Chłopiec o semickich rysach twarzy
Gołębiarz
Pakauer
Sekretarka Hilde
Oficer Wehrmachtu
Lekarz na Pawiaku
Policjant
Oficer Wehrmachtu
Kobieta oficera u jubilera
Sąsiadka "Rudego"
Matka Janka Błońskiego
Ojciec Janka Błońskiego
Ojciec
Sąsiadka Błońskich
Sąsiad Błońskich
Żydówka ukrywana przez Błońskich
Chłopiec na podwórku Błońskich
Sprzedawczyni w sklepie z zabawkami
Niemiec
Taper
Kobieta w aptece
Monia, dziewczyna "Rudego"
Hala, dziewczyna "Zośki"
Stanisław Broniewski "Orsza"
Major Jan Kiwerski
Józef Zawadzki, ojciec "Zośki"
Zdzisława Bytnarowa, matka "Rudego"
Stanisław Bytnar, ojciec "Rudego"
Dr Trojanowski
Rottenführer Ewald Lange
Oberscharführer Herbert Schulz
Ślązak
Śpiewaczka
Kobieta podoficera SS
Policjant pod Arsenałem
Chorąży
Więzień na Pawiaku
Ksiądz
Henryk Kupis "Heniek"
Paweł
Jan Rodowicz "Anoda"
Józef Saski "Katoda"
Hubert Lenk "Hubert"
Janek Błoński
Tadeusz Chojko "Bolec"
Jerzy Gawin "Słoń"
Władysław Cieplak "Giewont"
Konrad Okolski "Kuba"
Sławomir Bittner "Maciek"
Jerzy Zborowski "Jeremi"
Witold Bartnicki "Kadłubek"
Wiesław Krajewski "Sem"
Jerzy Trzciński "Tytus"
Tadeusz Krzyżewicz "Buzdygan"
Wesoły
Hania
Danuta Bytnar "Duśka"
Baśka
Oficer w parku
Kobieta oficera
Akordeonista
Awanturujący się chłopiec
Dziewczyna z balonikiem
Wartownik
Niemiecka sekretarka
Kelnerka w kawiarni Wedla
Dziewczyna w kawiarni Wedla
Chłopiec o semickich rysach twarzy
Dziewczyna żandarma
Żandarm zabijający "Zośkę"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *