Siedmiu samurajów / Shichinin no samurai (1954)

Film

Czas trwania: 3 godz. 23 min.

Opis

Siedmiu samurajów Akiry Kurosawy to jeden z najważniejszych filmów w historii kina. Ta epicka opowieść o walce dobra ze złem, o honorze i poświęceniu, o sile ludzkiego ducha, od ponad 70 lat zachwyca widzów na całym świecie.

Akcja filmu rozgrywa się w Japonii w okresie Sengoku, w czasie, gdy kraj pogrążony jest w wojnie domowej. W jednej z małych wiosek, położonej w pobliżu granicy z terytorium wroga, żyje grupa rolników. Co roku ich wioskę najeżdżają bandyci, rabując plony i zmuszając mieszkańców do płacenia okupu. Zdesperowani chłopi postanawiają wynająć siedmiu roninów, czyli samurajów bez pana, którzy za obiad i schronienie będą bronić wioski przed bandytami.

Do wioski przybywają kolejni samurajowie. Każdy z nich jest inny, ma własną osobowość i motywacje. Są wśród nich doświadczeni wojownicy, którzy szukają okazji do odkupienia win, a także młodzieńcy, którzy pragną wykazać się odwagą i męstwem.

Samurajowie szybko przekonują się, że obrona wioski będzie trudnym zadaniem. Bandyci są liczni i dobrze uzbrojeni. Ponadto, ich przywódca, znany jako Tesshu, jest przebiegłym i bezwzględnym człowiekiem.

Samurajowie zaczynają trenować mieszkańców wioski, aby ci mogli bronić się przed bandytami. Jednocześnie starają się pokonać wewnętrzne konflikty, które dzielą ich.

Wreszcie, nadchodzi dzień ostatecznej bitwy. Bandyci przybywają do wioski i zaczynają ją plądrować. Samurajowie i mieszkańcy wioski stawiają im zaciekły opór.

Walka jest krwawa i długa. Ostatecznie, samurajom udaje się pokonać bandytów. Wioska jest uratowana, ale wielu samurajów ginie.

Siedmiu samurajów to film pełen emocji i zwrotów akcji. Jest to również film, który porusza ważne tematy, takie jak honor, poświęcenie i walka dobra ze złem.

Film Kurosawy to dzieło, które wywarło ogromny wpływ na kino. Został on wielokrotnie naśladowany i adaptowany, w tym w 1960 roku do westernu Siedmiu wspaniałych.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu:

  • Film był kręcony w Japonii, w prefekturze Shizuoka.
  • W rolach samurajów wystąpili m.in. Toshirō Mifune, Takashi Shimura i Seiji Miyaguchi.
  • Film został nominowany do trzech Oscarów, w tym za najlepszy film zagraniczny.
  • Film został wpisany do National Film Registry Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych jako „dzieło o znaczeniu kulturowym, historycznym lub estetycznym”.

Siedmiu samurajów to film, który warto obejrzeć. To wspaniała opowieść o walce dobra ze złem, która porusza i inspiruje.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Akira Kurosawa
scenariusz Hideo Oguni, Akira Kurosawa
gatunek Dramat
produkcja Japonia
premiera 26 kwietnia 1954 (Światowa)
budżet $500 000
studio Toho Company (przedstawia)
tytuł oryg. Shichinin no samurai
inne tytuły Seven Samurai Miedzynarodowe Seven Samurai USA Seven Samurai Wielka Brytania The Magnificent Seven USA Seven Samurai Kanada

Siedmiu samurajów to jeden z najważniejszych filmów w historii kina, a zarazem jeden z najbardziej wpływowych. Obraz Akiry Kurosawy, zrealizowany w 1954 roku, przedstawia historię japońskiej wioski nękanej przez bandę bandytów. Zdesperowani mieszkańcy decydują się wynająć siedmiu roninów, aby ci pomogli im w obronie przed najeźdźcami.

Akcja filmu rozgrywa się w okresie Sengoku, czyli w XVI wieku, w czasie gdy Japonia była podzielona na wiele skłóconych ze sobą zwaśnionych państewek. W jednej z takich wiosek, położonej w pobliżu gór, żyje spokojna społeczność rolników. Co roku jednak na wioskę najeżdżają bandyci, którzy grabią i mordują mieszkańców, zabierając im cały plon.

Mieszkańcy wioski są zmęczeni i przerażeni ciągłymi napadami. Postanawiają więc wynająć samurajów, którzy pomogą im w obronie. Wyruszają do stolicy, gdzie spotykają siedmiu roninów:

  • Kambei Shimada (Toshirō Mifune) - doświadczony samuraj, który szuka spokoju i odosobnienia.
  • Kikuchiyo (Toshiro Mifune) - charyzmatyczny i nieprzewidywalny samuraj, który pragnie udowodnić swoją wartość.
  • Katsushiro Okamoto (Toshiro Mifune) - młody samuraj, który dopiero rozpoczyna swoją karierę.
  • Gorobei Katagiri (Yoshio Inaba) - mądry i rozważny samuraj.
  • Heihachi Hayakawa (Takashi Shimura) - silny i odważny samuraj.
  • Kyuzo (Seiji Miyaguchi) - mistrz szermierki, który walczy honorowo i z godnością.
  • Sango (Yoshio Tsuchiya) - samuraj, który jest również kowalem.

Samurajom nie jest łatwo przekonać się do przyjęcia zadania. Wiedzą, że walka z bandytami będzie trudna i niebezpieczna. Ostatecznie jednak postanawiają pomóc mieszkańcom wioski.

Przybycie samurajów do wioski powoduje duże zmiany. Mieszkańcy zaczynają się uczyć walki i obrony. Samuraje uczą ich również, jak pracować razem i jak wspólnie przezwyciężać trudności.

Wkrótce bandyci ponownie atakują wioskę. Samuraje i mieszkańcy wioski staczają z nimi zaciętą bitwę. Po długiej i krwawej walce samurajom udaje się pokonać bandytów.

Siedmiu samurajów to film, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to opowieść o walce dobra ze złem, o odwadze i poświęceniu, o sile ludzkiego ducha. Film jest również refleksją nad upadkiem feudalnego systemu Japonii.

Obraz Kurosawy został uznany za arcydzieło kina i został wielokrotnie nagradzany. Został również nakręcony w wielu wersjach, w tym w amerykańskim westernie Siedmiu wspaniałych (1960).

Analiza filmowa

Kadr i montaż

Kadr w Siedmiu samurajach jest charakterystyczny dla stylu Akiry Kurosawy. Obrazy są często długie i statyczne, co pozwala na stworzenie atmosfery napięcia i dramatyzmu. Montaż jest również bardzo precyzyjny i służy budowaniu napięcia.

Akcja

Akcja filmu jest dynamiczna i pełna zwrotów akcji. Walki są realistyczne i brutalne, a widz może poczuć emocje towarzyszące bohaterom.

Postacie

Postacie w Siedmiu samurajach są złożone i interesujące. Każda z nich ma swoją własną osobowość i motywacje.

Muzyka

Muzyka w Siedmiu samurajach jest bardzo ważna. Skomponowana przez Fumio Hayasaka, podkreśla dramatyzm i nastrój filmu.

Koniec

Koniec filmu jest otwarty. Nie wiadomo, co stanie się z samurajami i mieszkańcami wioski. To pozostawia widzowi przestrzeń do własnych interpretacji.

Wpływ

**Sied

Aktor Postać
Kambei Shimada
Kikuchiyo
Gorobei Katayama
Kyuzo
Heihachi Hayashida
Shichiroji
Katsushiro Okamoto
Shino
Żona Rikichiego
Chłop Manzo
Chłop Mosuke
Chłop Yohei
Chłop Rikichi
Starzec Gisaku
Zwiadowca bandytów
Kulis
Zastępca dowódcy bandytów
Kulis
Bandyta
Bandyta
Kulis
Chłop naprzeciwko Gono
Synowa Gisaku
Złodziej
Syn Gisaku
Właściciel herbaciarni
Samuraj z pistoletem
Żona z rodziny Gono
Mnich buddyjski
Bandyta
Samuraj wyglądający na silnego
Bandyta
Samuraj
Samuraj
Chłopka
Bandyta
Zbiegły bandyta
Zbiegły bandyta
Samuraj
Mąż Gono
Dziadek porwanej dziewczyny
Bun sprzedawca
Szef bandy
Gosaku
Samuraj kopiący chłopa
Ślepy gracz
Samuraj
Bandyta
Bandyta
Chłop
Żona chłopa
Chłopka
Chłop
Samuraj
Chłop
Chłop
Chłop
Chłop
Chłop
Żona chłopa
Chłop
Chłop
Chłop
Żona chłopa
Bandyta
Samuraj
Bandyta
Chłop
Żona chłopa
Bandyta
Chłop
Żona chłopa
Chłop
Chłop
Chłop
Chłopka
Chłopka
Chłop
Chłopka
Samuraj
Samuraj
Kulis
Chłop
Chłopka
Chłop
Chłop
Chłopka
Żona chłopa
Bandyta
Chłopka naprzeciwko Gono
Żona chłopa
Chłop
Bandyta
Bandyta
Słaby ronin
Bandyta
Bandyta
Bandyta
Chłop
Żona chłopa
Żona chłopa
Chłop naprzeciwko Gono
Yae
Mąż Gono
Samuraj wędrujący po mieście
Syn Ginsaku
Samuraj wędrujący przez miasto
Samuraj wędrujący przez miasto
Chlop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *