Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej / Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006)
Film
Czas trwania: 1 godz. 24 min.
Opis
Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej to amerykański satyryczny mockument z 2006 roku w reżyserii Larry’ego Charlesa. Film bazuje na postaci tytułowego Borata Sagdijewa, dziennikarza kazachskiej państwowej telewizji, który w celu poprawy losu swojego narodu chce w Ameryce zasięgnąć wiedzy o kulturze amerykańskiej.
Fabuła filmu rozpoczyna się w fikcyjnym mieście Kock-a-Bok w Kazachstanie. Borat Sagdiyev, dziennikarz kazachskiej państwowej telewizji, zostaje wysłany do Stanów Zjednoczonych, aby nakręcić film dokumentalny o kulturze amerykańskiej. Borat jest przekonany, że Ameryka to kraj bogactwa, wolności i seksu.
Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych Borat zostaje umieszczony w domu Azamata Bagatova, kazachskiego gangstera, który mieszka w Nowym Jorku. Azamat pomaga Boratowi w jego przedsięwzięciu, ale często staje się przeszkodą w realizacji jego planów.
W trakcie swojej podróży Borat odwiedza wiele miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym Nowy Jork, Los Angeles, Las Vegas i Waszyngton. W każdym miejscu spotyka się z różnymi ludźmi, którzy dają mu obraz amerykańskiej kultury.
Borat często zachowuje się w sposób nieprzyzwoity i obraźliwy. Wypowiada się o Żydach w sposób antysemicki, a o kobietach w sposób seksistowski. Jego zachowanie często wywołuje u ludzi zdziwienie, a nawet oburzenie.
Podczas swojej podróży Borat nakręca wiele filmów dokumentalnych. W jednym z nich przedstawia swoje wizyty w rabinacie i w klubie ze striptizem. W innym filmie opowiada o swoich doświadczeniach z seksem z kobietami.
W końcu Borat dociera do Waszyngtonu, gdzie ma przekazać film dokumentalny prezydentowi George’owi W. Bushowi. W trakcie spotkania z prezydentem Borat wypowiada się o nim w sposób obraźliwy, przez co zostaje wyrzucony z Białego Domu.
Film kończy się sceną, w której Borat wraca do Kazachstanu. Jest rozczarowany tym, co zobaczył w Ameryce. Uważa, że Ameryka to kraj zepsuty i demoralizujący.
Satyra na amerykańskie społeczeństwo
Borat to film satyryczny, który wyśmiewa amerykańskie społeczeństwo. Film ukazuje Amerykę jako kraj, w którym ludzie są materialistyczni, nietolerancyjni i seksualnie wyuzdani.
Borat jest postacią, która idealnie nadaje się do tego celu. Jest on osobą prymitywną i nieokrzesaną, która nie rozumie amerykańskiej kultury. Jego zachowanie często jest obraźliwe i szokujące, przez co wywołuje u ludzi uśmiech na twarzy.
Film wywołał wiele kontrowersji
Borat wywołał wiele kontrowersji. Niektórzy ludzie uważali, że film jest obraźliwy dla Kazachstanu i dla Amerykanów. Inni uważali, że film jest śmieszny i że ukazuje prawdziwe oblicze amerykańskiego społeczeństwa.
Ostatecznie film okazał się sukcesem komercyjnym i artystycznym. Zdobył wiele nagród, w tym nagrodę BAFTA za najlepszy film komediowy.
Wpływ na kulturę popularną
Borat wywarł duży wpływ na kulturę popularną. Postać Borata stała się ikoną popkultury. Wizerunek Borata został wykorzystany w wielu reklamach i programach telewizyjnych.
Film również przyczynił się do popularyzacji języka kazachskiego. Niektóre zwroty i wyrażenia używane przez Borata weszły do powszechnego użycia.
Podsumowując, Borat to film satyryczny, który wyśmiewa amerykańskie społeczeństwo. Film wywołał wiele kontrowersji, ale okazał się też sukcesem komercyjnym i artystycznym. Film wywarł duży wpływ na kulturę popularną.