Wielkie piękno / La grande bellezza (2013)

Film

Czas trwania: 2 godz. 22 min.

Opis

Wielkie piękno (ang. The Great Beauty) to włosko-francuski film fabularny z 2013 roku w reżyserii Paola Sorrentino. Film opowiada o Jepie Gambardelli, 65-letnim dziennikarzu, który od 40 lat mieszka w Rzymie i prowadzi beztroskie życie towarzyskie. Film został nagrodzony Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny, a także wieloma innymi nagrodami, w tym Złotym Globem, Europejską Nagrodą Filmową i Nagrodą Davida di Donatello.

Film rozpoczyna się od przyjęcia urodzinowego, które Gambardella daje sobie na 65. urodziny. Przyjęcie jest pełne bogatych i wpływowych ludzi, ale Gambardella czuje się coraz bardziej nieswojo w tym towarzystwie. Zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem i tym, czy coś z nim jest nie tak.

W kolejnych scenach Gambardella spotyka różne postacie, które reprezentują różne aspekty życia Rzymu. Spotyka się z piękną, młodą dziewczyną, która ucieka przed swoim życiem. Spotyka również starego reżysera, który jest zgorzkniały i rozczarowany życiem.

Gambardella stopniowo zaczyna rozumieć, że Rzym to miasto piękna, ale także miasto, które jest pełne zła i zepsucia. Zaczyna również rozumieć, że jego własne życie nie jest takie idealne, jak mogłoby się wydawać.

Film kończy się sceną, w której Gambardella wraca do swojego mieszkania i patrzy na Rzym z balkonu. W tej scenie Gambardella wydaje się być wreszcie w pokoju z samym sobą. Rozumie, że piękno może być znalezione nawet w najmroczniejszych miejscach.

Analiza filmu

Wielkie piękno to film o wielu interpretacjach. Można go interpretować jako film o poszukiwaniu sensu życia, jako film o Rzymie lub jako film o ludzkiej kondycji.

Z jednej strony film można interpretować jako film o poszukiwaniu sensu życia. Gambardella jest człowiekiem, który jest znudzony swoim życiem i szuka czegoś więcej. Spotyka różne postacie, które reprezentują różne drogi życia, ale żadna z nich nie wydaje się być dla niego właściwa. Ostatecznie Gambardella musi znaleźć własną drogę.

Z drugiej strony film można interpretować jako film o Rzymie. Rzym jest miastem pełnym piękna, ale także zła i zepsucia. Gambardella jest synem Rzymu i jego życie jest odbiciem miasta.

Z trzeciej strony film można interpretować jako film o ludzkiej kondycji. Gambardella jest człowiekiem, który jest jednocześnie piękny i zepsuty. Jest człowiekiem, który jest jednocześnie święty i grzeszny. Film pokazuje, że ludzka natura jest złożona i niejednoznaczna.

Ocena filmu

Wielkie piękno to film, który jest zarówno piękny, jak i poruszający. Jest to film, który skłania do refleksji i sprawia, że widzowie zastanawiają się nad swoim własnym życiem. Film jest również bardzo dobrze zrobiony. Obrazy są piękne, muzyka jest wspaniała, a aktorstwo jest doskonałe.

Toni Servillo w roli Jepa Gambardelli jest absolutnie znakomity. Servillo doskonale oddaje złożoność i wewnętrzne rozterki swojej postaci. Oprócz Servillo, w filmie występują również inne wybitni aktorzy, tacy jak Carlo Verdone, Sabrina Ferilli i Carlo Buccirosso.

**Podsumowując, Wielkie piękno to film, który jest prawdziwym arcydziełem. Jest to film, który trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Paolo Sorrentino
scenariusz Umberto Contarello, Paolo Sorrentino
gatunek Dramat, Komedia
produkcja Włochy, Francja
premiera 21 maja 2013 (Światowa) 7 lutego 2014 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $24 930 592 na świecie$2 852 400 w USA$22 078 192 poza USA
na podstawie Paolo Sorrentino (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja Film Point Group
studio Indigo Film (produkcja) / Babe Film (koprodukcja) / Banca Popolare di Vicenza (wsparcie) /
tytuł oryg. La grande bellezza
inne tytuły The Great Beauty Miedzynarodowe

Wielkie piękno / La grande bellezza (2013) to włosko-francuski dramat komediowy w reżyserii Paola Sorrentino. Film opowiada historię Jepa Gambardelli, 65-letniego pisarza i dziennikarza, który prowadzi beztroskie życie w Rzymie. Jep jest znanym i cenionym członkiem rzymskiego towarzystwa artystycznego i literackiego. Uczęszcza na wystawy sztuki, przyjęcia i imprezy, gdzie spotyka się z wybitnymi osobistościami ze świata kultury. Mimo pozornie udanego życia, Jep czuje się pusty i niespełniony. Nie potrafi znaleźć sensu w swoim życiu i nie wie, co chce w nim robić.

Akcja filmu rozpoczyna się w dniu urodzin Jepa. Mężczyzna kończy 65 lat i jest z tego powodu wyraźnie niezadowolony. Wspomina swoje młode lata, kiedy był obiecującym pisarzem. Napisał wówczas tylko jedną powieść, która przyniosła mu sławę i uznanie. Jednak od tego czasu jego twórczość zamarła. Jep pracuje teraz jako dziennikarz dla ekskluzywnego magazynu literackiego. Pisze głównie o kulturze i polityce, ale jego artykuły są coraz bardziej bezduszne i pozbawione emocji.

W ciągu kolejnych miesięcy Jep prowadzi życie pełne rozrywek. Uczęszcza na przyjęcia, imprezy i wydarzenia kulturalne. Spotyka się z pięknymi kobietami i prowadzi wyrafinowane rozmowy o sztuce, literaturze i filozofii. Jednak mimo wszystkiego, Jep czuje się coraz bardziej samotny i nieszczęśliwy.

Pewnego dnia Jep poznaje młodą dziewczynę o imieniu Ramona. Ramona jest tancerka burleski i pracuje w klubie nocnym. Jep jest od razu zauroczony jej pięknem i tajemniczością. Ramona staje się dla Jepa symbolem młodości i nadziei. Jednak ich związek nie jest łatwy. Ramona jest niezależną i wolną kobietą, a Jep jest przyzwyczajony do kontroli i dominacji.

W międzyczasie Jep dowiaduje się o śmierci swojej byłej dziewczyny, Seleny. Selena była jego wielką miłością i Jep nadal ją kocha. Jej śmierć sprawia, że Jep zaczyna się zastanawiać nad swoim życiem. Czy postępuje właściwie? Czy powinien coś zmienić w swoim życiu?

W finale filmu Jep dokonuje pewnej zmiany. Postanawia rzucić pracę w magazynie i poświęcić się pisaniu. Chce stworzyć nową powieść, która będzie wyrazem jego prawdziwych uczuć i emocji.

Wielkie piękno to film pełen piękna i melancholii. Sorrentino maluje w nim barwny i sugestywny obraz Rzymu. Miasto jest przedstawione jako miejsce pełne życia, ale też pustki i upadku. Film jest również refleksją nad kondycją człowieka w dzisiejszym świecie. Sorrentino pokazuje, że nawet wśród luksusu i bogactwa można czuć się samotnym i niespełnionym.

Film został nagrodzony Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny, a także wieloma innymi nagrodami, w tym Złotą Palmą na festiwalu w Cannes.

Oto niektóre z kluczowych wątków i symboli filmu:

  • Rzym: Miasto jest przedstawione jako miejsce pełne piękna i historii, ale też pustki i upadku. Rzym symbolizuje zarówno wspaniałość ludzkiej kultury, jak i jej kruchość.
  • Jep Gambardella: Postać Jepa jest symbolem człowieka, który stracił cel w życiu. Jep jest inteligentny i wykształcony, ale jest też znudzony i niezadowolony.
  • Ramona: Postać Ramony jest symbolem młodości i nadziei. Ramona jest piękna i wolna, a jej obecność w życiu Jepa sprawia, że ten zaczyna się zastanawiać nad swoim życiem.
  • Śmierć Seleny: Śmierć Seleny jest punktem zwrotnym w życiu Jepa. Selena była jego wielką miłością i jej śmierć sprawia, że Jep zaczyna się zastanawiać nad swoim życiem.

**Film Wielkie piękno to dzieło o bogatej warstwie znaczeniowej. Jest to film, który można oglądać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać w nim coś nowego.

Aktor Postać
Jep Gambardella
Romano
Ramona
Lello Cava
Trumeau
Viola
Stefania
Orietta
Kardynał Bellucci
Egidio
Hrabia Colonna
Stefano
Alfio Bracco
Hrabina Colonna
Blada dziewczyna
Andrea
Lorena
Ron Sweet
Arturo
Asystent Świętej
Lillo De Gregorio
Alfredo Marti
Kardynał
Święta
Dadina
Talia Concept
Ojciec w Basilicata
Matka w Basilicata
Zakonnica po botoksie
Ahè
Pielęgniarka
Ekshibicjonistka
Wielbicielka Jepa
Sebastiano Paf
Elisa De Santis
Członek grupy Mariachi na uczcie
Starsza pani z botoksem
Carmelina
Kobieta z botoksem
Dziewczyna z botoksem
Wielbicielka Jepa
Zamężna pani
Członek grupy Mariachi na uczcie
Przewodnik turystyczny
Pani "Uwielbiam"
Balerina w burlesce
Kubistka na uczcie Jepa
Biegający mężczyzna
Ekshibicjonista
Członkini grupy Mariachi na uczcie
Hrabina na uczcie
Transseksualista
Polina
Wielbicielka Jepa
Fikcyjny aktor
Pomocnik Jepa
Syn Lilla
Ksiądz na pogrzebie
Zakonnica
Przygłupka w barze
Członek grupy Mariachi na uczcie
Wielbicielka Jepa
Kierowca autokaru
Drugi syn Lilla
Balerina przy wentylatorze
Japońska wokalistka
Konwojentka
Agent DIA
Chłopak
Gas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *