Miasto 44 (2014)

Film

Czas trwania: 2 godz. 10 min.

Opis

Film „Miasto 44,” wyreżyserowany przez Jana Komasę, przenosi nas w wir dramatycznych wydarzeń, rozgrywających się w sercu Warszawy podczas Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku. To nie tylko opowieść o bohaterskich czynach młodych Polaków, ale także przemyślany obraz miłości, której siła zostaje wystawiona na próbę w obliczu grozy i okrucieństwa wojny.

W samym sercu narracji znajduje się Stefan Zawadzki, odważny młodzieniec, który przejął na swoje barki obowiązki głowy rodziny po tragicznej śmierci ojca w kampanii wrześniowej. Pracując w fabryce Wedla, Stefan codziennie doznaje upokorzeń ze strony niemieckiego okupanta. Mimo tego, jego serce płonie z pasji do Ojczyzny, a marzenie o odwecie i spełnieniu obowiązku wobec matki sprawia, że wstępuje do Armii Krajowej, choć wcześniej obiecał jej, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu.

W życiu Stefana pojawiają się dwie kobiety, Kama i Biedronka, których losy splatają się w wirze wydarzeń. Kama, sąsiadka z warszawskiej Woli, skrycie kocha Stefana i wbrew niełatwym warunkom życia pod okupacją, pragnie z nim spędzić przyszłość po wojnie. Z drugiej strony, Biedronka, dziewczyna o subtelnym uroku i wrażliwym sercu, zdobywa miejsce w sercu Stefana, zaznaczając smak pierwszej młodzieńczej miłości.

Akcja filmu rozpoczyna się tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 1944 roku. Wraz z przyjaciółmi, Stefan, Kama, i Biedronka trafiają pod komendę charyzmatycznego Kobry, który staje się ich przywódcą w trudnych czasach powstańczego boju. Przemierzając ulice stolicy, od Woli przez Stare Miasto, aż po Czerniaków, młodzi bohaterowie przeżywają krwawy szlak bojowy, poddając swoje uczucia najcięższym próbom.

Film nie tylko ukazuje dramatyczne wydarzenia Powstania Warszawskiego, ale także rysuje portrety bohaterów, którym przyszło dojrzeć w brutalnych warunkach okupacji. W sercu tej opowieści tkwi trójkąt miłosny, gdzie uczucia Stefana, Kamy i Biedronki zostają wystawione na próbę przez bezlitosną rzeczywistość wojennego chaosu. Przez misternie splecione wątki losów bohaterów, film „Miasto 44” przenosi widza w czas i przestrzeń tragicznych wydarzeń, odkrywając zarówno bohaterstwo, jak i kruchą naturę ludzkich uczuć w obliczu zagłady.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jan Komasa
scenariusz Jan Komasa
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Polska
premiera 30 lipca 2014 (Światowa) 19 września 2014 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Akson Studio / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wsparcie) / Narodowe Centrum Kultury (koprodukcja) /
tytuł oryg. Miasto 44
inne tytuły City 44 Miedzynarodowe Warsaw 44 Miedzynarodowe Warsaw '44 USA

Miasto 44 - opowieść o miłości, wojnie i dorastaniu

Scenariusz: Jan Komasa, Anna Kazejak Reżyseria: Jan Komasa Obsada: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Tomasz Schuchardt Data premiery: 12 września 2014

Miasto 44 to film opowiadający o losach młodych Polaków, którzy przeżyli powstanie warszawskie. Głównym bohaterem jest Stefan (Józef Pawłowski), młody mężczyzna, który opiekuje się matką i młodszym bratem. Po śmierci ojca, który zginął w kampanii wrześniowej, Stefan stara się wypełnić jego rolę, pracując w fabryce Wedla i znosząc upokorzenia ze strony Niemców.

Pewnego dnia Stefan poznaje Kamę (Anna Próchniak), swoją sąsiadkę z kamienicy na warszawskiej Woli. Dziewczyna jest w nim zakochana, ale Stefan nie odwzajemnia jej uczuć. Jego serce należy do Biedronki (Zofia Wichłacz), subtelnej i wrażliwej dziewczyny, którą poznaje w konspiracji.

1 sierpnia 1944 roku wybucha powstanie warszawskie. Stefan, Kama i Biedronka wstępują do Armii Krajowej i razem z innymi powstańcami walczą o wolną Polskę. Ich uczucie zostaje wystawione na najcięższą próbę w obliczu grozy i okrucieństwa wojny.

Film Miasto 44 to poruszająca opowieść o miłości, wojnie i dorastaniu. To obraz, który nie pozostawia widza obojętnym.

Motywy przewodnie

  • Miłość: Film opowiada o miłości dwojga młodych ludzi, którzy poznają się w konspiracji i zakochują się od pierwszego wejrzenia. Ich uczucie zostaje wystawione na najcięższą próbę w obliczu wojny.
  • Wojna: Film przedstawia dramatyczne wydarzenia powstania warszawskiego. Widzowie mogą zobaczyć, jak wojna niszczy życie i doprowadza do ludzkich tragedii.
  • Dorastanie: Film opowiada o dorastaniu młodych ludzi w trudnych czasach wojny. Bohaterowie muszą szybko dorosnąć i nauczyć się radzić sobie z trudnościami.

Ocena

Miasto 44 to film, który warto obejrzeć. To poruszająca i realistyczna opowieść o miłości, wojnie i dorastaniu. Film został zrealizowany z dużym rozmachem i świetnie oddaje atmosferę powstania warszawskiego.

Ocena krytyków

Film Miasto 44 spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków. Recenzenci docenili realizm filmu, poruszającą historię i świetne aktorstwo.

Przykłady recenzji

  • "Miasto 44" to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To poruszająca i realistyczna opowieść o miłości, wojnie i dorastaniu. Film został zrealizowany z dużym rozmachem i świetnie oddaje atmosferę powstania warszawskiego." - Filmweb
  • "Miasto 44 to film, który powinien zobaczyć każdy Polak. To ważna i poruszająca historia, która przypomina o tragicznych wydarzeniach powstania warszawskiego." - Gazeta Wyborcza
  • "Miasto 44" to film, który warto obejrzeć nie tylko ze względu na jego walory historyczne, ale także ze względu na świetne aktorstwo i poruszającą historię miłosną." - Rzeczpospolita

Podsumowanie

Miasto 44 to film, który warto obejrzeć. To poruszająca i realistyczna opowieść o miłości, wojnie i dorastaniu. Film został zrealizowany z dużym rozmachem i świetnie oddaje atmosferę powstania warszawskiego.**

Aktor Postać
Stefan Zawadzki
Alicja "Biedronka"
Kama
Władek "Beksa"
"Góral"
"Rogal"
Beata
Porucznik Franciszek "Kobra"
"Czarny"
"Pająk"
"Miki"
Adam
Jaś
Oficer w Wedlu
Dirlewangerowiec w szpitalu
Narzeczona oficera niemieckiego
Dozorca
Ojciec niemowlaka
Ksiądz
Lekarz
Siostra Ania
Dirlewangerowiec
Babcia na Czerniakowie
Łączniczka w banku
Szef Wedla
Podporucznik AK
Mężczyzna w klasztorze
Kapitan AK
Michaś
Operator kroniki
Ranny berlingowiec
"Sagan"
Starsza kobieta
Kobieta w kanałach
Zawiszak
Pielęgniarka Lusia
Matka "Biedronki"
Powstaniec w Śródmieściu
Sanitariuszka Klara
Dziewczyna na ulicy
Karol z grupy "Barrego"
Chłopak w Śródmieściu
Kumpel
Podoficer AK
Wiktor
Matka niemowlaka
Karciarz
Powstaniec na Czerniakowie
Schronowa
Dowódca berlingowców
Dziewczynka przy bogwardzie
Lektor komunikatów powstańczych
Lektor komunikatów niemieckich
Major Kamiński
Dirlewangerowiec na Czerniakowie
Tańcząca dziewczyna
Jeniec niemiecki
Dziewczyna w banku
Schronowy
Kobieta na Placu Krasińskich
"Kędzior"
Niemiec samobójca
Cywil na Czerniakowie
Pułkownik AK
Mężczyzna w klasztorze
Pracownik Wedla
Zgwałcona dziewczyna
Pielęgniarka
Mężczyzna w szpitalu
Cywil w piwnicy
Ojciec dziewczynki
Ojciec "Biedronki"
Chłopak z eskorty
Mężczyzna w banku
Żona szefa Wedla
Kobieta ze służb cywilnych
Powstaniec w klasztorze
Zygmunt
Zamordowany jeniec
Kanalarz
Muzyk
Tajniak
Chłopak z wiadrem
Powstaniec przy barykadzie
Berlingowiec
Tajniak
Wściekły cywil
Córka szefa
Sikor, tragarz w Wedlu
Żydówka
Żyd
Żyd
Aleksander, brat "Biedronki"
Ewa
"Joe"
Hanna Zawadzka, matka Stefana i Jasia
Johann Krauss

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *