Las Vegas Parano / Fear and Loathing in Las Vegas (1998)

Film

Czas trwania: 1 godz. 58 min.

Opis

Las Vegas Parano (1998) to film w reżyserii Terry’ego Gilliama, oparty na autobiograficznej powieści Huntera S. Thompsona pod tym samym tytułem. Film opowiada historię Raoula Duke’a (Johnny Depp), dziennikarza sportowego, który wraz ze swoim samoańskim prawnikiem Dr. Gonzo (Benicio del Toro) wyrusza w podróż do Las Vegas. Duke ma relacjonować stamtąd wyścigi motocyklowe Mint 400, ale kiedy ma się wygodny samochód wypełniony po brzegi narkotykami i alkoholem, niczego nie sposób przewidzieć.

Fabuła

Film rozpoczyna się w Los Angeles w 1971 roku. Duke i Gonzo siedzą w patio hotelu, popijając drinki i paląc marihuanę. Duke otrzymuje telefon od swojego redaktora, który zleca mu napisanie artykułu o wyścigach motocyklowych Mint 400, które odbywają się w Las Vegas. Duke i Gonzo postanawiają wyruszyć w drogę, zabierając ze sobą liczne narkotyki i alkohol.

W drodze do Las Vegas Duke i Gonzo zażywają coraz więcej narkotyków, co prowadzi do ich halucynacji i paranoi. Na przykład, Duke widzi, jak jego samochód płonie, a Gonzo widzi, jak jego głowa wybucha.

Gdy docierają do Las Vegas, Duke i Gonzo zameldowują się w luksusowym hotelu. Tam kontynuują zażywanie narkotyków i alkoholu, a także wpadają w szereg dziwnych sytuacji. Na przykład, Duke zostaje aresztowany za posiadanie narkotyków, a Gonzo zostaje zaatakowany przez hotelowego pracownika.

W końcu Duke i Gonzo udaje się napisać artykuł o wyścigach motocyklowych. Artykuł jest jednak tak absurdalny i niezrozumiały, że redaktor Duke’a odrzuca go.

Motywy

Narkotyki

Narkotyki są centralnym motywem filmu. Duke i Gonzo są uzależnieni od narkotyków, a ich zażywanie prowadzi do ich halucynacji, paranoi i destrukcyjnego zachowania. Narkotyki są dla nich ucieczką od rzeczywistości, ale jednocześnie prowadzą ich do coraz większego upadku.

Amerykański sen

Film można interpretować jako krytykę amerykańskiego snu. Duke i Gonzo są przedstawicielami amerykańskiej klasy średniej, którzy są znudzeni i rozczarowani swoim życiem. Wyruszają w podróż do Las Vegas w poszukiwaniu czegoś nowego i ekscytującego, ale w końcu zostają przygnębieni i rozczarowani.

Kontrkultura lat 70.

Film jest również świadectwem kontrkultury lat 70., która charakteryzowała się eksperymentowaniem z narkotykami i innymi formami sprzeciwu wobec establishmentu. Duke i Gonzo są przedstawicielami tej kontrkultury, a ich podróż do Las Vegas jest metaforą poszukiwania wolności i autentyczności.

Ocena

Las Vegas Parano to film niepokojący i dziwaczny, ale jednocześnie fascynujący i zabawny. Depp i del Toro stworzyli brawurowe kreacje, a Gilliam wyreżyserował film z niezwykłym rozmachem i wyobraźnią. Film jest niezapomnianym przeżyciem, które na długo pozostaje w pamięci.

Oto kilka dodatkowych uwag na temat filmu:

  • Film jest oparty na autobiograficznej powieści Huntera S. Thompsona, który był dziennikarzem, pisarzem i zwolennikiem kontrkultury lat 70.
  • Film został nakręcony w Las Vegas, Nevadzie.
  • Film otrzymał mieszane recenzje od krytyków, ale zdobył uznanie widzów.

**Podsumowując, Las Vegas Parano to film, który warto zobaczyć, choć nie dla wszystkich. Film jest niepokojący i dziwaczny, ale jednocześnie fascynujący i zabawny. Depp i del Toro stworzyli brawurowe kreacje, a Gilliam wyreżyserował film z niezwykłym rozmachem i wyobraźnią. Film jest niezapomnianym przeżyciem, które na długo pozostaje w pamięci.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Terry Gilliam
scenariusz Tony Grisoni, Alex Cox
gatunek Dramat, Surrealistyczny, Komedia
produkcja USA
premiera 15 maja 1998 (Światowa) 29 października 1999 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $10 680 275 w USA
budżet $18 500 000
na podstawie Hunter S. Thompson (książka)
dystrybucja ITI Home Video
studio Fear and Loathing LLC / Rhino Films / Shark Productions /
tytuł oryg. Fear and Loathing in Las Vegas

Las Vegas Parano (1998) to film Terry'ego Gilliama, oparty na powieści Huntera S. Thompsona o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w 1971 roku, w Stanach Zjednoczonych, które przeżywają jeden z najbardziej burzliwych okresów w swojej historii. W tym czasie trwa wojna w Wietnamie, a kraj jest podzielony przez konflikt polityczny.

Raoul Duke (Johnny Depp) jest dziennikarzem sportowym, który otrzymuje zlecenie relacjonowania wyścigów motocyklowych Mint 400 w Las Vegas. Towarzyszy mu jego samoański adwokat Dr Gonzo (Benicio del Toro). Obaj mężczyźni są zapalonymi użytkownikami narkotyków, a ich podróż do Las Vegas jest okazją do spróbowania nowych, szalonych doświadczeń.

Duke i Gonzo zabierają ze sobą do samochodu ogromny zapas narkotyków i alkoholu. Po drodze zaczynają brać je bez opamiętania, pogrążając się w narkotycznym transie. Ich percepcja rzeczywistości zostaje zaburzona, a świat wokół nich staje się dziwaczny i niebezpieczny.

W Las Vegas Duke i Gonzo wpadają w szalony wir wydarzeń. Spotykają się z różnymi ludźmi, od celebrytów po prostytutki. Zażywają jeszcze więcej narkotyków i alkoholu, popadając w coraz większą paranoję.

Podróż Duke'a i Gonzo jest metaforą upadku amerykańskiego snu. W latach 70. XX wieku Ameryka przeżywała kryzys gospodarczy, społeczny i moralny. Film przedstawia to wszystko w krzywym zwierciadle, wykorzystując groteskę i absurd.

Las Vegas Parano to film o narkotykach, szaleństwie i Ameryce. Jest to dzieło kontrowersyjne, ale jednocześnie fascynujące i niezapomniane.

Oto kilka kluczowych elementów filmu:

  • Narkotyki: Narkotyki są centralnym elementem filmu. Duke i Gonzo są uzależnieni od narkotyków i to one determinują ich zachowanie. Narkotyki powodują, że bohaterowie popadają w szaleństwo i paranoję.
  • Amerykański sen: Film jest metaforą upadku amerykańskiego snu. W latach 70. XX wieku Ameryka przeżywała kryzys gospodarczy, społeczny i moralny. Film przedstawia to wszystko w krzywym zwierciadle, wykorzystując groteskę i absurd.
  • Kontrowersje: Film był kontrowersyjny, gdy został wydany. Niektórzy krytycy uznali go za obraźliwy i szkodliwy. Inni natomiast doceniali jego oryginalność i odwagę.

Las Vegas Parano jest filmem, który nie pozostawia obojętnym. To dzieło, które zapada w pamięć na długo.

Aktor Postać
Raoul Duke
Dr Gonzo
Autostopowicz
Lucy
Jasnowłosa reporterka telewizyjna
Kelnerka w kawiarni "Północna Gwiazda"
Policjant patrolujący autostradę
L. Ron Bumquist
Sven, recepcjonista w hotelu Flamingo
Reporter
Muzyk
Sędzia
Lacerda
Recepcjonistka w hotelu Mint
Mężczyzna na drodze
Kryminalista
Karzeł w mundurze
Agent wypożyczalni samochodów w Los Angeles
Parkingowy
Reporter
Boy hotelowy
Kierowca samochodu terenowego
Pasażer samochodu terenowego
Pasażer samochodu terenowego
Klaun Barker
Mały kelner
Płatny bandyta
Alice, służąca
Narrator w filmie o narkotykach
Człowiek kula
Barwiący marynarkę winem
Odźwierny w zajeździe na pustyni
Odźwierny w zajeździe na pustyni
Kobieta o oczach żaby
Kelnerka w cyrku Bazooka
Dyrektor wykonawczy
Prezenter wiadomości
Prezenter wiadomości
Carnie Talker
Akrobatka występująca na trapezie
Komisarz policji
Recepcjonista w hotelu Mint
Makler giełdowy
Klientka w sklepie
Klientka w sklepie
Akrobata występujący na trapezie
Mężczyzna w samochodzie
Akrobatka występująca na trapezie
Akrobata występujący na trapezie
Klient w sklepie
Jaszczur
Akrobatka występująca na trapezie
Jaszczur
Jaszczur
Jaszczur
Jaszczur
Jaszczur
Jaszczur
Jaszczur
Żona komisarza policji
Gliniarz z tyłu
Jaszczur
Czarnoskóry mężczyzna
Agent wypożyczalni samochodów w Los Angeles
Mężczyzna z ekipy telewizyjnej
Jaszczur
Szef kopalni
Lokaj w hotelu
Inny Duke w retrospekcji Matrix
Mecenas zdrowia
Prostytutka
Mężczyzna z białym słoniem
Artysta na ulicy
Dziewczyna z flagą USA
Mark Allen, oficjel na wyścigach
Portier
Dystyngowany mężczyzna
Reporter z pustynnego wyścigu
Hazardzista
Recepcjonistka hotelowa
Klaun z dużym brzuchem
Mama w supermarkecie
Facet gotujący heroinę w scenie Matrix
Grace Slick
Tancerka
Dziecko z kwiatkiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *