Dwunastu gniewnych ludzi / 12 Angry Men (1957)
Film
Czas trwania: 1 godz. 36 min.
Opis
Dwunastu gniewnych ludzi to amerykański dramat sądowy z 1957 roku, w reżyserii Sidneya Lumeta, zrealizowany w oparciu o powstałe dwa lata wcześniej teatralne przedstawienie telewizyjne Reginalda Rose’a. Film opowiada historię ławy przysięgłych obradującej po procesie młodego chłopaka oskarżonego o morderstwo.
Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku w 1957 roku. Młody chłopak, 18-letni Henry Fonda, zostaje oskarżony o morderstwo swojego ojca. Proces jest krótki i nie pozostawia wątpliwości co do winy oskarżonego. Dowody są jednoznaczne: chłopak został znaleziony z nożem w ręku, w pokoju, w którym doszło do zbrodni. Ojciec chłopaka został zadźgany 21 razy.
Po zakończeniu procesu przysięgli udają się na obrady, aby wydać wyrok. Wszyscy, oprócz jednego, są przekonani o winie oskarżonego. Jedyny wątpiący to mężczyzna w średnim wieku, Henry Fonda. Jest on z zawodu stolarzem i ma doświadczenie w pracy z drewnem. W czasie obrad Fonda zaczyna analizować dowody i dostrzega pewne nieścisłości.
[Image of Henry Fonda w filmie Dwunastu gniewnych ludzi]
Fonda przekonuje pozostałych przysięgłych, że dowody przeciwko oskarżonemu nie są tak jednoznaczne, jak się wydaje. Podważa zeznania świadków, kwestionuje opinie ekspertów i wskazuje na pewne nieścisłości w przebiegu śledztwa.
Obrady przysięgłych trwają przez cały dzień. Atmosfera jest napięta i pełna emocji. Przysięgli są coraz bardziej zmęczeni i zaczynają tracić cierpliwość. Jednak Fonda nie ustaje w swoich staraniach. Jest zdeterminowany, aby udowodnić niewinność oskarżonego.
Ostatecznie, po długiej i burzliwej dyskusji, przysięgli postanawiają uniewinnić oskarżonego. Wyrok jest jednogłośny.
[Image of Obrady przysięgłych w filmie Dwunastu gniewnych ludzi]
Dwunastu gniewnych ludzi to film o tym, jak ważne jest, aby nie ulegać stereotypom i nie wydawać pochopnych wyroków. To także film o sile przekonania i determinacji.
Film został doceniony przez krytyków i publiczność. Zdobył cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film. Jest uważany za jeden z najlepszych filmów wszech czasów.
Wybrane motywy filmu
- Niewinność oskarżonego – głównym motywem filmu jest dążenie do udowodnienia niewinności oskarżonego. Henry Fonda, jako jedyny przysięgły, nie jest przekonany o winie chłopaka. W toku obrad zaczyna analizować dowody i dostrzega pewne nieścisłości. Dzięki jego determinacji i sile przekonania przysięgli postanawiają uniewinnić oskarżonego.
- Ważność dyskusji i wymiany argumentów – obrady przysięgłych są okazją do dyskusji i wymiany argumentów. Dzięki temu przysięgli mogą lepiej zrozumieć dowody i dokonać sprawiedliwego wyroku.
- Siła przekonania – Henry Fonda jest przekonany o niewinności oskarżonego. Jego determinacja i siła przekonania pozwalają mu przekonać pozostałych przysięgłych.
Wpływ filmu
Dwunastu gniewnych ludzi to film, który wywarł duży wpływ na kulturę popularną. Został wielokrotnie nagradzany i nominowany do nagród. Jest uważany za jeden z najlepszych filmów wszech czasów.
Film porusza ważne tematy, takie jak niewinność oskarżonego, znaczenie dyskusji i wymiany argumentów oraz siła przekonania. Dzięki temu jest nadal aktualny i interesujący dla widzów.