Pulp Fiction (1994)

Film

Czas trwania: 2 godz. 34 min.

Opis

Pulp Fiction to jeden z najsłynniejszych filmów Quentina Tarantino, który zachwycił widzów na całym świecie swoim oryginalnym stylem, przemocą i humorem. Film opowiada kilka gangsterskich historii, które przeplatają się ze sobą w nieoczekiwany sposób.

Pierwsza historia to opowieść o dwóch płatnych mordercach, Julesie Winnfieldzie i Vincentie Vegi. Jules jest religijnym fanatykiem, który przed każdą misją cytuje fragmenty Biblii. Vincent jest bardziej pragmatyczny i nie interesuje się religią. Pewnego dnia Jules i Vincent otrzymują od swojego szefa, Marsellusa Wallace’a, zlecenie odzyskania tajemniczej walizki, która została skradziona. W tym samym czasie Marsellus zleca Vincentowi, aby ten zaopiekował się jego żoną Mią, podczas gdy on będzie w podróży służbowej.

Druga historia to opowieść o bokserze Butch Coolidge’u. Butch jest obiecującym pięściarzem, który został namówiony przez Marsellusa do przegrania swojej walki. Butch zgadza się na warunki, ale w ostatniej chwili zmienia zdanie i zabija swojego przeciwnika. Butch musi teraz uciekać przed Marsellusem i jego ludźmi.

Trzecia historia to opowieść o parze rabusiów, Honey Bunny i Pumpkinie. Honey Bunny i Pumpkin to dwoje drobnych złodziei, którzy postanawiają obrabować restaurację. Ich plan idzie na opak, gdy w restauracji pojawia się Jules i Vincent.

Wszystkie trzy historie splatają się ze sobą w zaskakujący sposób. Jules i Vincent muszą zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów, Butch musi uciekać przed śmiercią, a Honey Bunny i Pumpkin muszą zmierzyć się z konsekwencjami swoich działań.

Pulp Fiction to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To film pełen przemocy, humoru i czarnego humoru. To film, który zachwyca swoim oryginalnym stylem i niezapomnianymi postaciami.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu:

  • W pierwszym zdaniu zamiast „Przemoc i odkupienie” można użyć „Przemoc, która prowadzi do odkupienia”.
  • W drugim zdaniu zamiast „Płatni mordercy” można użyć „Zawodowi zabójcy”.
  • W trzecim zdaniu zamiast „Niespodziewanie wpadają po uszy” można użyć „Wpadają po uszy, niespodziewanie”.
  • W czwartym zdaniu zamiast „Kłopoty ma też podupadły bokser” można użyć „Podupadły bokser ma też kłopoty”.
  • W piątym zdaniu zamiast „Specjaliści od mokrej roboty będą mieli co robić” można użyć „Mokra robota czeka specjalistów”.

Oto kilka innych propozycji zmian, które można wprowadzić do opisu filmu:

  • W pierwszym zdaniu można dodać informację o tym, że film został wyreżyserowany przez Quentina Tarantino.
  • W drugim zdaniu można wymienić imiona aktorów, którzy zagrali główne role.
  • W trzecim zdaniu można dodać informację o tym, że Vincent i Jules przypadkowo zabili zakładnika, ponieważ ten próbował się bronić.
  • W czwartym zdaniu można dodać informację o tym, że Butch zabija swojego przeciwnika, ponieważ ten uderza go w nieuczciwy sposób.
  • W piątym zdaniu można dodać informację o tym, że Honey Bunny i Pumpkin są parą kochanków.

Oczywiście, to tylko propozycje. Ostateczny kształt opisu zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Quentin Tarantino
scenariusz Quentin Tarantino
gatunek Gangsterski
produkcja USA
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 21 maja 1994 (Światowa) 19 maja 1995 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $213 928 762 na świecie$107 928 762 w USA$106 000 000 poza USA
budżet $8 000 000
na podstawie Roger Avary (materiały do scenariusza, historia) / Quentin Tarantino (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja Imperial
studio Miramax Films (przedstawia) / A Band Apart / Jersey Films
tytuł oryg. Pulp Fiction
inne tytuły Black Mask (tytuł roboczy) USA

Pulp Fiction to amerykański film kryminalny z 1994 roku w reżyserii Quentina Tarantino. Film opowiada cztery historie z pogranicza przestępczości i świata undergroundu, które rozgrywają się w Los Angeles.

Pierwsza historia przedstawia losy dwóch płatnych zabójców, Vincenta Vegi (John Travolta) i Julesa Winnfielda (Samuel L. Jackson). Obaj mężczyźni pracują dla gangstera Marsellusa Wallace'a (Ving Rhames). Pewnego dnia Jules i Vincent zostają wysłani do odzyskania tajemniczej walizki, która została skradziona Wallace'owi. W trakcie wykonywania zadania przypadkowo zabijają zakładnika. Aby ukryć zbrodnię, muszą pozbyć się ciała.

Druga historia opowiada o bokserze Butch Coolidge'u (Bruce Willis). Butch jest w układzie z Marsellusem Wallace'em. Wallace płaci mu za to, aby przegrał swoją nadchodzącą walkę. Jednak Butch nie dotrzymuje umowy i wygrywa walkę. W wyniku tego musi uciekać przed Wallace'em.

Trzecia historia przedstawia losy pary rabusiów, Pumpkina (Tim Roth) i Honey Bunny (Amanda Plummer). Pewnej nocy Pumpkin i Honey Bunny napadają na restaurację. W trakcie napadu wymuszają na gościach i personelu restauracji, aby oddawali im wszystkie pieniądze i biżuterię.

Czwarta historia to kontynuacja historii Vincenta Vegi. Vincent ma za zadanie zaopiekować się żoną Marsellusa Wallace'a, Mią (Uma Thurman). Oboje spędzają razem wieczór w restauracji. Mia jest zaborcza i niebezpieczna. Podczas wieczoru próbuje podać Vincentowi heroinę.

Film Pulp Fiction to dzieło pełne przemocy, humoru i czarnego humoru. Tarantino w swoim filmie łączy elementy kina gangsterskiego, neo-noir i kina czarnego. Film został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, w tym Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes.

Oto kilka charakterystycznych elementów filmu Pulp Fiction:

  • Przemoc: Film jest pełen brutalnych scen przemocy. Morderstwa, strzelaniny i bijatyki są ukazane w realistyczny i wstrząsający sposób.
  • Humor: Tarantino nie stroni od humoru, nawet w najbardziej brutalnych scenach. W filmie pojawiają się liczne żarty, gagi i absurdalne sytuacje.
  • Czarny humor: Tarantino często wykorzystuje czarny humor, aby przełamać napięcie i wywołać u widza uśmiech.
  • Nielinearna narracja: Film opowiada cztery historie, które rozgrywają się w różnych czasach. Narracja jest nielinearna, co sprawia, że widz musi sam odtworzyć chronologię wydarzeń.
  • Dialogi: Dialogi w filmie Pulp Fiction są pełne charyzmy i humoru. Tarantino często wykorzystuje slang i neologizmy, aby nadać swoim filmom niepowtarzalny styl.

Pulp Fiction to jeden z najwybitniejszych filmów Quentina Tarantino. Film jest dziełem pełnym przemocy, humoru i czarnego humoru. Tarantino w swoim filmie łączy elementy kina gangsterskiego, neo-noir i kina czarnego. Film został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, w tym Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes.

Aktor Postać
Vincent Vega
Jules Winnfield
Mia Wallace
Butch Coolidge
Winston Wolf
Marsellus Wallace
Ringo
Yolanda
Jimmie Dimmick
Lance
Jody
Kapitan Koons
Kelnerka
Marvin
Brett
Roger
Trudi
Paul / Anglik Bob
Piesza / Bonnie Dimmick
Gapiąca się
Buddy Holly
Pokraka
Fabienne
Maynard
Ed Sullivan
Zmarły Floyd Wilson
Trener Wilsona
Mamie van Doren
Raquel
Phillip Morris Page
Zed
Esmarelda Villalobos
Młody Butch
Marilyn Monroe
James Dean
Jerry Lewis
Dean Martin
Klondike
Ricky Nelson
Prezenter wiadomości sportowych
Prezenter wiadomości sportowych
Świadek wypadku
Postrzelona kobieta
Czwarty mężczyzna
Pani Coolidge, matka Butcha
Długowłosy yuppie
Osoba krzycząca "Trzymaj się za ręce, kochasz ptaki”
Kobieta w łazience
Diler narkotyków
Potwór Joe
Barman
Hopalong Cassidy
Dziewczyna Winstona Wolfe'a na przyjęciu
Szczęśliwa kobieta
Klient w restauracji
Młody chłopiec
Tańczący mężczyzna
Klient w restauracji
Pieszy
Wdowa w barze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *