Żurek (2003)

Film

Czas trwania: 1 godz. 11 min.

Opis

„Wędrowne Dusze”

Reżyser Ryszard Brylski w swoim filmie „Żurek” z 2003 roku przenosi widzów na zimowe obrzeża małego przygranicznego miasteczka, gdzie w gąszczu zamkniętych torowisk i opustoszałych krajobrazów rozgrywa się wzruszająca historia matczynej determinacji i poszukiwania tożsamości. Główną bohaterką jest Halina, wnikliwie odgrywana przez Katarzynę Figurę, która staje przed nietypowym zadaniem – odnalezienia ojca nieślubnego dziecka swojej córki Iwonki, w wykonaniu Natalii Rybickiej.

Akcja filmu toczy się współcześnie w niewielkim miasteczku przy granicy, gdzie niedawno zamknięto jedyną lokalną linię kolejową, symbolizującą zmiany i upadek pewnych tradycji. Ostatni honorowy dróżnik stacyjki, jako akt protestu, odebrał sobie życie, zostawiając po sobie smutek i pustkę. W tym kontekście Halina, wdowa po samobójcy, staje przed kolejnym wyzwaniem. Jej córka Iwonka, zdająca się nie znać ojca swego dziecka, staje w obliczu wymogu ochrzczenia malucha przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem.

Halina, postać zmagająca się z bólem po stracie męża i trudnościami życiowymi, podejmuje święte zobowiązanie przed grobem zmarłego – odnaleźć ojca wnuczka i ochrzcić go przed świętami. Film ukazuje intensywność tej misji, przedstawiając wędrówkę Haliny i Iwonki w poszukiwaniu mężczyzny, który jest jednocześnie ojcem i obiektem tajemnicy.

Zima, której surowość oddaje zewnętrzny krajobraz, jest metaforą dla zimnych relacji społecznych w małym miasteczku. Halina, mierząca się z opinią społeczności i własnym bólem, stara się spełnić obietnicę złożoną mężowi. Jej postać, zagrana przez Katarzynę Figurę, emanuje siłą i determinacją, podkreślając jednocześnie kruchość życia i ludzkich związków.

Natalia Rybicka, w roli Iwonki, dodaje filmowi delikatności i dramatyzmu. Postać nastoletniej dziewczyny, cierpiącej na padaczkę, staje się centralnym punktem narracji, będąc zarówno źródłem niepokoju, jak i inspiracji do działania. Przeplatające się sceny między matką a córką ukazują skomplikowane relacje rodzinne, jednocześnie odsłaniając historię tajemniczego poczęcia.

W filmie „Żurek” Ryszarda Brylskiego, świat bohaterów rozwija się na tle opustoszałego krajobrazu, gdzie torowiska kolejowe symbolizują utracone połączenia i zanik tradycji. Wędrówka Haliny i Iwonki staje się symbolicznym podróżowaniem przez własną przeszłość, rodzinne sekrety i nieujarzmione lęki. Bohaterki napotykają na ludzi o różnych charakterach i losach, co dodaje filmowi bogactwa i wielowymiarowości.

Katarzyna Figura wciela się w rolę Haliny z niezwykłym zaangażowaniem, ukazując jej wewnętrzne rozterki i siłę charakteru. Postać Haliny to mieszanka determinacji, tęsknoty i matczynej miłości, która sprawia, że widzowie utożsamiają się z jej walką o rodzinne szczęście.

Wędrując przez surowe zimowe pejzaże, matka i córka stają przed trudnymi wyborami, momentami drastycznymi, innymi pełnymi ciepła i nadziei. Film „Żurek” nie unika trudnych tematów, ale jednocześnie przypomina o ludzkiej solidarności i gotowości do niesienia pomocy nawet w najmroczniejszych chwilach.

Podczas tej niezwykłej podróży przez zimowy krajobraz, reżyser Ryszard Brylski zdaje się ukazywać widzom, że prawda i pojednanie mogą być trudne do osiągnięcia, ale są niezbędne dla uzdrowienia i zrozumienia. „Żurek” to film o poszukiwaniu tożsamości, miłości, przebaczeniu i sile rodziny, który pozostawia widza z refleksją nad skomplikowaną naturą ludzkich relacji.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ryszard Brylski
scenariusz Ryszard Brylski
gatunek Dramat, Świąteczny
produkcja Polska
premiera 26 września 2003 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Olga Tokarczuk (opowiadanie)
dystrybucja Best Film
studio Pro Arte (produkcja wykonawcza) / Agencja Filmowa Telewizji Polskiej
tytuł oryg. Żurek
inne tytuły Zhoorek Miedzynarodowe The White Soup USA The White Soup Kanada
Miasteczko przy granicy. Niedawno zamknięto jedyną lokalną linię kolejową. Ostatni honorowy dróżnik miejscowej stacyjki na znak protestu popełnił samobójstwo. Halina, wdowa przyrzekła zmarłemu mężowi ochrzcić nieślubnego synka ich kilkunastoletniej córki. Iwonka zdaje się nie wiedzieć, kto jest ojcem jej dziecka - tajemnicze poczęcie tłumaczy stanem nieświadomości podczas ataku padaczki. Matka zmusza ją jednak do wskazania sprawcy. Mają niewiele czasu, by go znaleźć. Za kilka dni jest Boże Narodzenie, a właśnie na Święta chłopiec powinien być ochrzczony. Cały film to wędrówka obu kobiet w poszukiwaniu ojca dziecka. Iwonka co i rusz wskazuje kogoś innego...
Zima. Obrzeża dwupasmówki, po której pędzą tiry, zakamarki małego przygranicznego miasteczka, wymarłe torowiska po zamkniętej trakcji kolejowej - to trasa odbywanych dzień po dniu wędrówek matki (Katarzyna Figura) i córki (Natalia Rybicka). Mieszkają w małym kolejarskim domku przy torach i doglądają dziecka, które córka - piętnastoletnia dziewczyna - urodziła przed kilkoma miesiącami. Matka próbując ją zmusić do wyznania uparcie strzeżonej tajemnicy - kto jest ojcem - złożyła przy niej uroczystą przysięgę na grobie męża: ochrzci dziecko w święta, ale przedtem odnajdą ojca, aby nadać małemu jego imię. Zdeterminowana i "nierozgarnięta" córka kluczy naiwnie, wciągając matkę w coraz to nowe i coraz bardziej niebezpieczne poszukiwania, aż po zaskakujący finał. Wędrówka obu kobiet w poszukiwaniu ojca dziecka, obfituje w zdarzenia drastyczne i gorzkie, ale też ciepłe, niosące otuchę. Przypominają one matce jej własne mroczne sekrety i skrywane lęki, córce zaś dają nadzieję i oczyszczenie.
Akcja filmu rozgrywa się w czasach współczesnych. Główną bohaterką jest Halina (Katarzyna Figura) - matka Iwonki (Natalia Rybicka). Jej mąż popełnił samobójstwo rzucając się pod pociąg. Halina musi ciężko pracować w miejscowym sklepiku, aby utrzymać swoją córkę. Iwona rodzi dziecko. Zdesperowana matka wyrusza wraz z córką na poszukiwania ojca. Złożyła przysięgę na grobie męża, że ochrzci dziecko do świąt Bożego Narodzenia. Musi się śpieszyć, bo święta za kilka dni.
Mąż Haliny kilka miesięcy wcześniej popełnił samobójstwo. Kiedy jej córka, 15-letnia Iwonka, dziewczyna nieco opóźniona w rozwoju, cierpiąca na padaczkę, rodzi synka. Halina obiecuje Wojtusiowi na grobie, że do Bożego Narodzenia odnajdzie ojca dziecka. Nie jest to jednak proste, gdyż Iwonka uparcie odmawia wskazania, kto jej "to zrobił".
Katarzyna Figura wciela się tu w rolę Haliny, kobiety pod presją. Nie dość, że jej mąż popełnił samobójstwo, to jeszcze nastoletnia, opóźniona umysłowo córka zaszła w ciążę. Poturbowana przez życie, ale niezmiennie zdeterminowana Halina obiera sobie cel: znajdzie ojca dziecka i urządzi chrzest jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Bierze na ręce szczelnie zawinięte niemowlę i w towarzystwie córki rusza przez śnieg na poszukiwania. Matka Polka i Babcia Polka. Opuszczona przez wszystkich lwica. Kobieta-czołg. Zadanie okazuje się jednak niewiarygodnie trudne. Dziewczyna raz po raz wskazuje innego mężczyznę, milczy lub podaje różne wersje wydarzeń, chyba sama do końca nie wie, skąd wzięło się to dziecko. W tle rozciąga się Polska B, a może nawet Z: odcięta od świata miejscowość, gdzie żyją rogacze, alkoholicy, frustraci, gwałciciele, a także ludzie o dobrym sercu, niepozbawieni wad, ale gotowi do pomocy.
Aktor Postać
Halina Iwanek
Iwonka
Matuszek
Władek
Bożena Matuszkowa
Żołnierz
Pracownik smażalni Władka
Ksiądz
Nauczyciel Wlaszka "Pędzelek"
Narciarz
Kapitan
Sierżant
Sklepowa
Żołnierz
Kapelan
Kolega Matuszka
Synek Iwonki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *