Popiół i diament (1958)

Film

Czas trwania: 1 godz. 50 min.

Opis

Popiół i diament to czarno-biały dramat filmowy z 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Głównym bohaterem filmu jest Maciek Chełmicki, młody żołnierz Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny, w której walczył o niepodległość Polski, otrzymuje rozkaz zabicia sekretarza KW PPR, Szczuki. Maciek, który jest zmęczony wojną i pragnie żyć w pokoju, nie chce wykonać rozkazu. Jednak poczucie obowiązku i lojalności wobec swoich towarzyszy broni zmuszają go do podjęcia próby.

W nocy z 8 na 9 maja 1945 roku Maciek wraz ze swoimi kolegami z AK, Andrzejem i Drewnowskim, oczekuje na Szczukę w zasadzce na moście. Gdy samochód z sekretarzem mija ich, Maciek oddaje strzał. Niestety, trafia w przypadkowego robotnika. Szczuka pozostaje niewzruszony.

Mimo niepowodzenia, Maciek nie rezygnuje z wykonania rozkazu. Wieczorem, w hotelu „Monopol”, gdzie odbywa się bal z okazji zakończenia wojny, ponownie próbuje zastrzelić Szczukę. Tym razem jednak, dzięki interwencji Krystyny, barmanki, z której Maciek się zakochuje, nie dochodzi do tragedii.

W ostatnich godzinach przed świtem Maciek ponownie spotyka się z Krystyną. Obiecuje jej, że zerwie z konspiracją i rozpocznie nowe życie. Jednak gdy dowiaduje się, że syn Szczuki został aresztowany przez AK, nie może dotrzymać słowa. Ostatecznie, wczesnym rankiem, Maciek zabija Szczukę.

Film „Popiół i diament” jest poruszającym obrazem moralnego rozdroża, na którym znaleźli się żołnierze Armii Krajowej po zakończeniu wojny. Maciek Chełmicki jest symbolem młodego pokolenia, które musiało się zmierzyć z wyborem między przeszłością a przyszłością, między obowiązkiem a miłością.

Film Wajdy jest uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej szkoły filmowej. Został nagrodzony m.in. Złotym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Oto kilka dodatkowych uwag, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Film jest utrzymany w stylistyce neorealizmu. Wajda wykorzystał naturalne plenery Wrocławia i Trzebnicy, a także nieprofesjonalnych aktorów, którzy wcielili się w role robotników i mieszkańców miasta.
  • Film porusza ważne tematy społeczne i polityczne. Porusza kwestię walki o niepodległość, powojennych rozliczeń i moralnych dylematów.
  • Film jest pełen symboliki. Na przykład, scena zabójstwa Szczuki może być interpretowana jako symboliczne zabójstwo przeszłości i narodziny nowego porządku.

Oto kilka przykładowych zdań, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • Młody Maciek Chełmicki, zmęczony wojną i pragnący żyć w pokoju, staje przed moralnym dylematem.
  • W nocy z 8 na 9 maja 1945 roku, w mieście, które dopiero co wyszło z ruin, rozgrywa się dramat człowieka, który musi wybrać między obowiązkiem a miłością.
  • Film „Popiół i diament” to poruszający obraz moralnego rozdroża, na którym znaleźli się żołnierze Armii Krajowej po zakończeniu wojny.

Oczywiście, ostateczny kształt opisu zależy od konkretnego autora. Można dodać lub usunąć pewne informacje, a także zmienić ich kolejność. Ważne jest, aby opis był spójny i zawierał wszystkie najważniejsze informacje o filmie.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Andrzej Wajda, Jerzy Andrzejewski
gatunek Dramat, Psychologiczny, Polityczny
produkcja Polska
premiera 3 października 1958 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Jerzy Andrzejewski (powieść)
studio Zespół Filmowy "Kadr"
tytuł oryg. Popiół i diament
inne tytuły Ashes and Diamonds Miedzynarodowe Ashes and Diamonds Wielka Brytania Ashes and Diamonds USA

Popiół i diament to czarno-biały film fabularny z 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Główny bohater, Maciek Chełmicki, jest młodym akowcem, który otrzymuje rozkaz zamordowania sekretarza KW PPR, Szczuki. Zbieg okoliczności sprawia, że zabija kogoś innego. Spotkanie z ofiarą doprowadza go do szoku i skłania do refleksji nad sensem dalszej walki zbrojnej.

W filmie Wajdy widać wyraźny rozdźwięk między dwoma światami: światem przeszłości, reprezentowanym przez podziemie AK, oraz światem przyszłości, którym jest nowa władza komunistyczna. Maciek Chełmicki jest postacią zawieszoną między tymi dwoma światami. Z jednej strony jest wierny złożonej przysiędze, z drugiej strony odczuwa coraz większy opór wobec zbrodniczej ideologii komunistycznej.

Film Popiół i diament jest dziełem wybitnym pod względem artystycznym. Wajda stworzył w nim sugestywną wizję powojennej Polski, pełnej napięć i rozterek. Film jest również poruszającym dramatem psychologicznym, ukazującym wewnętrzną walkę człowieka, który musi wybrać między swoimi przekonaniami a nakazami władzy.

Oto bardziej szczegółowy opis filmu:

Akcja filmu rozpoczyna się w maju 1945 roku, w pierwszym dniu po zwycięstwie nad Niemcami. Maciek Chełmicki, młody akowczyk, otrzymuje rozkaz zabicia Szczuki, sekretarza KW PPR. Zadanie to jest dla niego bardzo ważne, ponieważ jest to jego ostatni rozkaz przed zakończeniem służby w AK.

Maćkowi i jego towarzyszom broni udaje się zastawić zasadzkę na Szczukę. Jednak zbieg okoliczności sprawia, że Maciek zabija przypadkową osobę. Dochodzi do tragedii, która wstrząsa młodzieńcem.

Tego samego dnia Maciek poznaje Krystynę, barmankę w restauracji hotelu "Monopol". Dziewczyna jest dla niego ucieleśnieniem piękna i normalności, której tak bardzo pragnie. Maciek zaczyna się w niej zakochiwać.

Uczucie do Krystyny jeszcze bardziej wzmacnia w Maćku wątpliwości co do sensu dalszej walki zbrojnej. Maciek zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie chce zabijać ludzi, nawet jeśli są oni wrogami jego ojczyzny.

W pewnym momencie Maciek otrzymuje ponowny rozkaz zabicia Szczuki. Tym razem ma to być jego ostateczny sprawdzian. Maciek wie, że jeśli zabije Szczukę, to straci Krystynę.

Ostatecznie Maciek podejmuje decyzję o zabiciu Szczuki. Jednak w chwili, gdy dochodzi do zamachu, Maciek zostaje postrzelony przez jednego z żołnierzy UB. Maciek ginie, pozostawiając po sobie Krystynę i pytania o sens jego śmierci.

Film Popiół i diament jest dziełem, które porusza wiele ważnych kwestii. Jest to film o wojnie, o miłości, o walce o wolność, a także o moralnych rozterkach człowieka. Film jest również poruszającym świadectwem tamtych czasów.

W filmie Wajdy można znaleźć wiele symboli. Jednym z najważniejszych symboli jest motyw popiołu i diamentu. Popiół symbolizuje przeszłość, która jest pełna cierpienia i śmierci. Diament symbolizuje przyszłość, która jest pełna nadziei i możliwości.

Innym symbolem jest motyw róży. Róża jest kwiatem miłości, ale także kwiatem śmierci. W filmie róża jest symbolem miłości Maćka do Krystyny, ale także symbolem jego śmierci.

Film Popiół i diament jest dziełem, które nie traci na aktualności. Film jest poruszającym dramatem psychologicznym, który porusza ważne kwestie moralne i polityczne.

Aktor Postać
Maciek Chełmicki
Krystyna, barmanka w restauracji w hotelu "Monopol"
Szczuka, sekretarz wojewódzki PPR
Andrzej
J. Drewnowski, sekretarz prezydenta miasta
Portier w hotelu "Monopol"
Redaktor Pieniążek
Konferansjer Kotowicz
Pułkownikowa Katarzyna Staniewiczowa, szwagierka Szczuki
Major "Florian", dowódca Andrzeja
Słomka, dyrektor hotelu "Monopol"
Podgórski
Puciatycka
Staszek Gawlik
Puciatycki
Wejchert
Franek Pawlicki, redaktor naczelny
Hanka Lewicka, piosenkarka w hotelu "Monopol"
Święcki, prezydent miasta
Stefka
Wrona, major UB
Robotnik w cementowni pytający Szczukę o Smolarskiego
Marek, syn Szczuki, członek oddziału kapitana "Wilka"
Barmanka Lili
Jurgieluszka, babcia klozetowa w hotelu "Monopol"
Smolarski z cementowni zabity przez Maćka pod kapliczką
Muzyk
Wrona, major UB
Mężczyzna siedzący obok Drewnowskiego na przyjęciu
Milicjant ścigający Chełmickiego
Milicjant ścigający Chełmickiego
Hanka Lewicka, piosenkarka w hotelu "Monopol"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *