Niewidoczni / Dirty Pretty Things (2002)

Film

Czas trwania: 1 godz. 37 min.

Opis

Okwe pracuje w renomowanym hotelu, gdzie prostytucja i handel narkotykami są na porządku dziennym. Wkrótce odkrywa, że mrocznych sekretów jest więcej.

Oglądaj online za darmo

Wersja językowa: Lektor PL   Jakość: 720p

reżyseria Stephen Frears
scenariusz Steven Knight
gatunek Dramat
produkcja Wielka Brytania
premiera 5 września 2002 (świat)
boxoffice $13 904 766 na świecie$8 112 414 w USA$5 792 352 poza USA
budżet $10 000 000
dystrybucja SPInka
studio BBC Films (przedstawia) / Celador Films / Jonescompany Productions (współudział)
data produkcji 2002
tytuł oryg. Dirty Pretty Things
inne tytuły Niewidoczni Polska
Okwe (Chiwetel Ejiofor) jest nielegalnym emigrantem z Nigerii i pracuje w jednym z luksusowych londyńskich hoteli jako nocny portier. Hotel jest własnością Sneaky'ego (Sergi López) i jest miejscem brudnych interesów - handlu narkotykami i prostytucji. Pracownicy wiedzą o tym, jednak z obawy o utratę pracy, wolą tego nie zauważać. Kiedy Okwe znajduje w toalecie ludzkie serce, postanawia przeprowadzić własne śledztwo w tej sprawie. Pomaga mu w tym turecka pokojówka Senay (Audrey Tautou) oraz prostytutka (Sophie Okonedo). Wkrótce cała trójka przekona się, że jest to coś więcej niż tylko zwykła zbrodnia.
Filmowy portret Londynu, jakiego nie chcą widzieć jego "zwykli" mieszkańcy. Londynu, na ulicach którego mieszkają "niewidoczni" - nielegalni emigranci. Wykonują najcięższe, brudne prace, które zapewniają miastu trwanie. W tym świecie kupić i sprzedać można wszystko. Wolność leży na wyciągnięcie ręki. Jednak cena, którą trzeba za nią zapłacić, okaże się zbyt wysoka...
Tłem opowieści jest współczesny Londyn. W trakcie filmu poznajemy imigranta, młodego, czarnego mężczyznę Okwe (Chiwetel Ejiofor) z Afryki, pracującego w ciągu dnia jako taksówkarz, a w nocy jako recepcjonista w ekskluzywnym hotelu. Pewnego dnia Okwe odkrywa w jednej z pokojowych łazienek ludzkie serce. Mimo wyraźnej obojętności swojego szefa i niemożliwości wezwania policji z powodu braku paszportu zaczyna dochodzić prawdy. Rozwiązanie jest blisko, lecz sytuacja się znacznie komplikuje, gdy ta dziwna i tajemnicza sprawa zaczyna dotyczyć jego sympatii, również nielegalnej przybyszki z Turcji - Senay (Audrey Tautou), której na domiar złego po piętach zaczyna deptać Urząd Imigracyjny.
Londyn, miasto społecznych kontrastów i brudnych interesów. Akcja rozgrywa się w środowisku nielegalnych imigrantów. Nigeryjczyk Okwe (Chiwetel Ejiofor), z wykształcenia lekarz, pracuje jako portier w eleganckim hotelu Baltic. Pewnego razu w toalecie jednego z pokoi znajduje ludzkie serce. Gdy zawiadamia o tym właściciela hotelu, Sneaky'ego (Sergi López), ten każe mu milczeć. Sumienie jednak nie daje Okwe spokoju i mężczyzna wszczyna własne śledztwo. Wkrótce okazuje się, że hotel stanowi przykrywkę dla rzeczywistego zajęcia Sneaky'ego - handlu ludzkimi organami. W dotarciu do prawdy pomagają Okwe turecka pokojówka Senay (Audrey Tautou) oraz dwoje Chińczyków - prostytutka Juliette (Sophie Okonedo) i pracownik szpitalnego krematorium, Guo Yi (Benedict Wong).
Aktor Postać
Sergi López Sneaky
Sophie Okonedo Juliette
Benedict Wong Guo Yi
Chiwetel Ejiofor Okwe
Audrey Tautou Senay
Zlatko Buric Ivan
Abi Gouhad Syn Shinti
Norma Dumezweni Celia
Paul Bhattacharjee Mohammed
Sotigui Kouyaté Shinti
Deobia Oparei Taksówkarz
Jeffery Kissoon Kontroler
Nizwar Karanj Taksówkarz
Kriss Dosanjh Azjatycki businessman
Kenan Hudaverdi Właściciel restauracji
Darrell D'Silva Oficer Urzędu Imigracyjnego
Jeillo Edwards Salowa
Ron Stenner Aptekarz
Jean-Philippe Écoffey Jean Luc
Adrian Scarborough Doktor
Michael Mellinger Niemiec
Sabina Michael Niemka
Fisun Burgess Pracownik fabryki
Barber Ali Kierownik fabryki
Israel Oyelumade Taksówkarz
Yemi Goodman Ajibade Taksówkarz
Noma Dumezweni Celia
Josef Altin Ciężko pracujący chłopiec
Naomi Simpson Wnuczka Shinti
Jemanesh Solomon Synowa Shinti
Rita Hamill Pielęgniarka w aptece
Damon Younger Gracz na wyścigach konnych
Ray Donn Pracownik fabryki
Mike Savva Dojeżdżający do pracy na lotnisku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *