Jańcio Wodnik (1993)

Film

Czas trwania: 1 godz. 40 min.

Opis

Jańcio Wodnik (1993) to polski film psychologiczny w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Film opowiada o losach tytułowego bohatera, wiejskiego filozofa, który zostaje obdarzony mocą czynienia cudów. Jańcio początkowo wykorzystuje swoją moc do czynienia dobra, jednak z czasem jego pycha i żądza sławy doprowadzają go do upadku.

Akcja filmu rozgrywa się w XIX-wiecznej Polsce. Wędrowny dziad znajduje na polnej drodze starą, schorowaną kobyłkę. Zwierzę zdycha. Dziad urządza kobyłce pogrzeb i rzuca klątwę na wieś, w której zamęczono zwierzę. W wiosce mieszka Jańcio, stary chłop ze swoją piękną, młodą żoną Weronką.

Pewnego dnia Jańcio odkrywa w sobie cudowną moc uzdrawiania ludzi za pomocą wody. Porzuca ciężarną żonę i wyrusza w świat, by nieść ludziom ulgę w cierpieniu. Obiecuje wrócić przed urodzeniem dziecka.

Wędruje po wsiach, lecząc wodą ludzi. Jego sława jako uzdrowiciela rośnie. Rośnie też jego pycha, kiedy uświadamia sobie, że wykonywane posługi mogą być intratnym zajęciem.

Gdy na swojej drodze spotyka Stygmę, wędrownego kuglarza udającego stygmatyka, Jańcio przemienia się w cynicznego, jarmarcznego uzdrowiciela, pracującego za pieniądze. Staje się sybarytą i hedonistą kochającym wygody i towarzystwo pięknych, frywolnych kobiet. Zapomina o żonie.

Wędrowny dziad odwiedza Weronkę zwiastując powrót męża. Jańcio przybywa na krótko i odchodzi wiedziony mirażami sławy i pieniędzy. Weronka rodzi chłopczyka z diabelskim ogonkiem, więc udaje się do męża, by uzdrowił własnego syna. Jańcio okazuje się bezradny, jego moc czynienia cudów została mu odebrana.

Wszyscy go opuścili, tylko wierna żona pozostaje przy nim. Lecz ich piękna miłość umiera. Jańcio podejmuje ostatnią próbę uczynienia cudu, pragnie cofnąć czas.

Film „Jańcio Wodnik” jest alegorią ludzkiej natury. Jańcio to postać złożona, która reprezentuje zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty ludzkiej duszy. Jest człowiekiem dobrym i szlachetnym, ale też podatnym na pychę i żądzę sławy.

Film jest również refleksją nad kwestią wolności i odpowiedzialności. Jańcio, otrzymując dar czynienia cudów, zyskuje ogromną władzę nad ludźmi. Jednak władza ta okazuje się dla niego zbyt wielka, i gubi się w niej.

Film Kolskiego jest dziełem poetyckim, pełnym symboliki i metafor. Obraz wsi w filmie jest malowany w ciepłych, pastelowych barwach, co nadaje mu liryczny charakter.

Film został pozytywnie przyjęty przez krytykę i widzów. Otrzymał liczne nagrody, m.in. Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Oto kilka ważniejszych wątków w filmie „Jańcio Wodnik”:

  • Konflikt między dobrem a złem. Jańcio to postać, która reprezentuje dobro. Jednak w wyniku swojej pychy i żądzy sławy popada w zło.
  • Wątek miłości. Miłość Weronki do Jańcia jest potężna i bezgraniczna. Jednak miłość ta nie jest w stanie powstrzymać Jańcia przed upadkiem.
  • Wątek czasu. Jańcio pragnie cofnąć czas, aby naprawić swoje błędy. Jednak jego pragnienie jest z góry skazane na niepowodzenie.

Film „Jańcio Wodnik” to poruszająca i refleksyjna opowieść o ludzkiej naturze. Jest to film, który warto zobaczyć, aby zastanowić się nad własnymi słabościami i pokusami, które mogą nas zgubić.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jan Jakub Kolski
scenariusz Jan Jakub Kolski
gatunek Dramat, Psychologiczny, Poetycki
produkcja Polska
premiera 17 lutego 1994 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Vacek Film
tytuł oryg. Jańcio Wodnik
inne tytuły Johnnie Waterman Miedzynarodowe

Jańcio Wodnik (1993) - film o pokusie, upadku i odkupieniu

Film "Jańcio Wodnik" to historia wiejskiego filozofa, który zostaje obdarzony mocą czynienia cudów. Jańcio, żyjący w zgodzie z Bogiem i kochający swoją żonę Weronkę, nie przypuszcza, że zostanie przez Boga wystawiony na próbę.

Próba ta rozpoczyna się, gdy Jańcio odkrywa w sobie zdolność uzdrawiania ludzi za pomocą wody. Porzuca ciężarną żonę i wyrusza w świat, by nieść ludziom ulgę w cierpieniu. Obiecuje wrócić przed urodzeniem dziecka.

Wędrując po wsiach, Jańcio uzdrawia coraz więcej ludzi. Jego sława rośnie, a wraz z nią rośnie jego pycha. Jańcio zaczyna uważać się za boskiego wysłannika i żąda coraz większych darów od wiernych.

Wędrówkę Jaśka przerywa spotkanie z wędrownym kuglarzem Stygmatem. Stygmat, udający stygmatyka, uczy Jaśka, jak wykorzystać jego moc do zysku. Jańcio, ulegając pokusie, staje się cynicznym i żądnym władzy uzdrowicielem.

W międzyczasie Weronika rodzi syna, który ma diabelski ogon. Weronika, wierząc, że Jańcio może uzdrowić dziecko, udaje się do niego. Jańcio jednak, utracił już swoją moc.

Jańcio jest opuszczony przez wszystkich. Tylko wierna Weronika pozostaje przy nim. Ich miłość jednak, zniszczona przez pychę i żądzę, umiera.

W finale filmu Jańcio podejmuje ostatnią próbę uczynienia cudu. Pragnie cofnąć czas i naprawić swoje błędy. Jednak jego modlitwa zostaje odrzucona.

Motywy i symbole

Film "Jańcio Wodnik" porusza wiele ważnych motywów, takich jak:

  • Pokusa i upadek - Jańcio, początkowo szlachetny i dobry człowiek, ulega pokusie władzy i zysku. Jego upadek jest symbolem tego, jak łatwo człowiek może stracić swój moralny kompas.
  • Odkupienie - Jańcio, mimo swojego upadku, ma szansę na odkupienie. Weronika, mimo że została skrzywdzona przez męża, nadal go kocha i wierzy w niego. Jej miłość daje Jaśkowi nadzieję na nowy początek.
  • Czas - Jańcio, pragnąc cofnąć czas, próbuje odwrócić bieg wydarzeń. Jednak jego próba zostaje odrzucona. Oznacza to, że każdy musi ponieść konsekwencje swoich czynów.

Filmowe środki wyrazu

Film "Jańcio Wodnik" to dzieło poetyckie, pełne symboliki i metafor. Reżyser Jan Jakub Kolski wykorzystuje w nim liczne środki wyrazu, takie jak:

  • Światło i cień - kontrast między światłem i cieniem podkreśla tragizm losu Jaśka.
  • Kolor - kolory w filmie są symboliczne. Biały kolor, symbolizujący niewinność, pojawia się w scenach z młodym Jaśkiem i Weroniką. Czarny kolor, symbolizujący ciemność i zło, pojawia się w scenach z Jaśkiem po jego upadku.
  • Muzyka - muzyka Zygmunta Koniecznego podkreśla nastrój filmu.

Podsumowanie

Film "Jańcio Wodnik" to poruszająca i pełna symboliki historia o pokusie, upadku i odkupieniu. To dzieło, które warto zobaczyć, aby zastanowić się nad własną moralnością i konsekwencjami swoich czynów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *