Masz na imię Justine (2005)

Film

Czas trwania: 1 godz. 37 min.

Opis

Masz na imię Justine to polski dreszczowiec dramatyczny z 2005 roku w reżyserii Franco de Peña. Film opowiada historię Marioli Szymańskiej, młodej kobiety z małego miasteczka, która marzy o lepszym życiu. Kiedy jej chłopak, Niko, proponuje jej wspólne wakacyjne wyjazd do Niemiec, nie podejrzewa, że jego planem jest sprzedanie jej do domu publicznego.

Film rozpoczyna się od sceny, w której Mariola pracuje w masarni. Jest to niewdzięczna praca, która nie daje jej żadnych perspektyw na przyszłość. Mariola marzy o tym, aby wyjechać z rodzinnego miasta i rozpocząć nowe życie.

Pewnego dnia Mariola poznaje Niko, przystojnego mężczyznę z Niemiec. Niko jest czarujący i uwodzicielski, szybko zdobywa serce Marioli. Para zakochuje się w sobie i planuje wspólny wyjazd do Berlina.

W Berlinie Niko prowadzi Mariolę do domu publicznego. Mariola jest zszokowana i przerażona. Nie rozumie, dlaczego Niko ją tu przyprowadził. Niko wyjaśnia, że jest zmuszony sprzedać ją, aby spłacić swoje długi.

Mariola zostaje uwięziona w domu publicznym. Jest zmuszana do prostytucji. Przeżywa traumatyczne doświadczenia, które zmieniają ją na zawsze.

W domu publicznym Mariola poznaje inne kobiety, które zostały sprzedane przez swoich partnerów. Kobiety wspierają się nawzajem i pomagają sobie przetrwać w tym trudnym miejscu.

Mariola nie traci nadziei na ucieczkę. Pewnego dnia udaje jej się wymknąć z domu publicznego. Zaczyna nowe życie, ale nigdy nie zapomina o tym, co ją spotkało.

Film Masz na imię Justine jest poruszającą i wstrząsającą historią o kobiecej traumie. Film pokazuje, jak łatwo można wykorzystać i zranić młodą kobietę, która szuka lepszego życia.

Film został doceniony przez krytyków za mocną grę aktorską, wiarygodny scenariusz i mroczną atmosferę. Film zdobył nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2005 roku.

Analiza filmu

Film Masz na imię Justine można analizować na kilku poziomach. Na poziomie fabularnym film opowiada historię kobiety, która została wykorzystana i skrzywdzona. Mariola jest ofiarą przemocy i prostytucji. Jej historia jest smutna i tragiczna, ale jednocześnie jest to historia o sile i determinacji.

Na poziomie społecznym film porusza temat handlu ludźmi. Film pokazuje, jak łatwo można wykorzystać i sprzedać młodą kobietę, która szuka lepszego życia. Film jest ostrzeżeniem przed zagrożeniami, jakie czyhają na młodych ludzi, którzy wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy.

Na poziomie psychologicznym film pokazuje, jak traumatyczne doświadczenia mogą wpłynąć na życie człowieka. Mariola jest osobą, która została głęboko zraniona. Jej trauma zmienia ją na zawsze. Film pokazuje, jak trudny i długi jest proces wychodzenia z traumy.

Podsumowanie

Film Masz na imię Justine to poruszający i wstrząsający film, który warto zobaczyć. Film jest mocną opowieścią o kobiecej traumie, handlu ludźmi i sile człowieka.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Franco de Pena
scenariusz Franco de Pena, Chris Burdza
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Polska, Luksemburg
premiera 30 sierpnia 2005 (Światowa) 12 maja 2006 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Gremi Film Production
studio Agencja Filmowa Telewizji Polskiej (koprodukcja) / Agencja Produkcji Filmowej (współfinansowanie) / Canal+ Polska (koprodukcja) /
tytuł oryg. Masz na imię Justine
inne tytuły Your Name Is Justine Miedzynarodowe

Masz na imię Justine (2005) to polski film dramatyczny w reżyserii Franco de Pena. Scenariusz napisała Anna Markiewicz, na podstawie powieści Mam na imię Justine Katarzyny Bondy. Film opowiada historię młodej kobiety, Marioli Szymańskiej, która zostaje sprzedana do domu publicznego w Berlinie.

Akcja filmu rozpoczyna się w niewielkiej miejscowości w Polsce. Mariola Szymańska jest młodą kobietą, która marzy o lepszym życiu. Jej ojciec jest alkoholikiem, a matka pracuje w fabryce. Mariola pracuje w miejscowej masarni, ale jej zarobki są niewystarczające, aby wyrwać się z ubóstwa.

Pewnego dnia Mariola poznaje Niko, młodego mężczyznę z Niemiec. Niko jest czarujący i opiekuńczy. Szybko zakochuje się w Marioli i proponuje jej wyjazd do Berlina. Mariola, ufając Niko, zgadza się.

Kiedy Mariola i Niko przyjeżdżają do Berlina, szybko okazuje się, że Niko nie jest tym, za kogo się podawał. Jest członkiem gangu, który handluje ludźmi. Niko sprzedaje Mariolę do domu publicznego, gdzie zostaje zmuszona do prostytucji.

W domu publicznym Mariola poznaje inne kobiety, które również zostały sprzedane. Kobiety są z różnych krajów i mają różne historie. Mimo trudnych warunków, które je otaczają, znajdują w sobie siłę, aby przetrwać.

Mariola również zaczyna walczyć o siebie. Nie chce być ofiarą. Chce odzyskać wolność. Z pomocą innych kobiet, Marioli udaje się uciec z domu publicznego.

Mariola wraca do Polski, ale jej życie już nigdy nie będzie takie samo. Musi zmierzyć się z traumą, której doświadczyła. Musi odbudować swoje życie i znaleźć nowy cel.

Film "Masz na imię Justine" jest mocnym i poruszającym dramatem. Opowiada o tym, jak łatwo można zostać ofiarą handlu ludźmi. Film pokazuje, jak ważna jest walka o wolność i godność.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków. Został nagrodzony m.in. na festiwalach filmowych w Gdyni i Warszawie.

W filmie wystąpili:

  • Anna Cieślak jako Mariola Szymańska

  • Arno Frisch jako Niko

  • Rafał Maćkowiak jako Artur Bald

  • Mathieu Carrière jako Gunther

  • Dominique Pinon jako "Wujek Goran"

  • Barbara Wałkówna jako Barbara Szymańska

  • Małgorzata Buczkowska jako Hania

  • Katarzyna Cygler jako Ola

Film "Masz na imię Justine" jest ważną produkcją, która porusza istotny problem społeczny. Film jest wart obejrzenia, ponieważ skłania do refleksji i uwrażliwia na problem handlu ludźmi.

Aktor Postać
Mariola Szymańska
Niko
Artur Bald
Gunther
"Wujek Goran"
Barbara Szymańska
Hania
Ola
Jurij
Nadenka
Egzaminator w masarni
Oman
Helena
Pijaczek na rynku
Ksiądz
Bramkarz
Klient
Kulturysta
Strażniczka więzienna
Niko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *