Danton (1982)

Film

Czas trwania: 2 godz. 16 min.

Opis

Danton (1982) to film Andrzeja Wajdy, który przedstawia ostatnie tygodnie życia Georges’a Dantona, jednego z przywódców Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Film jest adaptacją dramatu Stanisławy Przybyszewskiej pt. Sprawa Dantona.

Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1794 roku, w czasie tzw. Wielkiego Terroru. Danton, który doprowadził do obalenia monarchii i ustanowienia Republiki Francuskiej, jest coraz bardziej niepopularny wśród radykalnych rewolucjonistów, którzy oskarżają go o zdradę i spisk przeciwko rewolucji.

W filmie Wajdy Danton jest przedstawiony jako charyzmatyczny przywódca, który jest jednocześnie człowiekiem słabości. Jest uwielbiany przez lud, ale jest też skorumpowany i lubi życie w luksusie. Robespierre, który jest przeciwnikiem Dantona, jest ukazany jako człowiek ambitny i bezwzględny, który jest gotów poświęcić wszystko dla rewolucji.

Film Wajdy to nie tylko opowieść o dwóch przywódcach rewolucji, ale także o tragicznych skutkach terroru. Danton i jego współpracownicy zostają aresztowani i skazani na śmierć na gilotynie. Ich proces jest pokazem bezprawia i sprawiedliwości.

Oto kilka charakterystycznych scen z filmu:

  • Scena spotkania Dantona z Robespierre’em: Danton próbuje przekonać Robespierre’a do zmiany polityki terroru. Robespierre jednak jest nieugięty i ostrzega Dantona, że jego dni są policzone.

  • Scena aresztowania Dantona: Danton zostaje aresztowany w swojej sypialni przez grupę żołnierzy. Jest zdumiony i nie może uwierzyć, że to się dzieje.

  • Scena procesu Dantona: Proces Dantona i jego współpracowników jest pokazem bezprawia. Danton jest oskarżony o zdradę i spisk przeciwko rewolucji. Jego obrona jest słaba i nieskuteczna.

Film Wajdy został wysoko oceniony przez krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Jean-Claude Carrière
gatunek Biograficzny, Dramat historyczny
produkcja Francja, Polska
premiera 12 stycznia 1983 (Światowa) 31 stycznia 1983 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Stanisława Przybyszewska (sztuka) / Andrzej Wajda (współpraca scenariuszowa) ...więcej
studio Film Polski (udział) / Gaumont (koprodukcja) / Les Films du Losange /

Danton (1982) to polski film historyczny w reżyserii Andrzeja Wajdy, oparty na sztuce Stanisławy Przybyszewskiej pod tym samym tytułem. Film opowiada o ostatnich tygodniach życia Georges'a Dantona, jednego z przywódców Wielkiej Rewolucji Francuskiej.


Wiosna 1794 roku. Francja pogrążona jest w chaosie i terrorze. Władzę sprawuje Komitet Ocalenia Publicznego, kierowany przez Maximiliena Robespierre'a. Danton, jeden z pierwszych przywódców rewolucji, jest coraz bardziej krytykowany przez Komitet. Oskarża się go o działalność kontrrewolucyjną i spisek przeciwko rządowi. [Image of Danton (Gérard Depardieu)]

Danton wraca do Paryża z żoną Éléonore. Spotyka się z Robespierre'em, który próbuje go przekonać do poparcia polityki terroru. Danton jednak jest przeciwny, uważając, że terror prowadzi do upadku rewolucji.

W Komitecie Ocalenia Publicznego Billaud Varenne oskarża Dantona i jego współpracowników o działalność kontrrewolucyjną. Robespierre początkowo nie zgadza się na aresztowanie Dantona, ale pod presją innych członków Komitetu ustępuje.

Danton dowiaduje się o planach aresztowania. Próbuje przekonać Robespierre'a do zmiany zdania, ale ten jest nieugięty. Danton i jego współpracownicy zostają aresztowani.

Proces Dantona i jego współpracowników jest pokazowy. Oskarżeni są o zdradę stanu i spisek przeciwko rządowi. Zostają skazani na śmierć i zginą na gilotynie.


Film Wajdy to znakomita adaptacja sztuki Przybyszewskiej. Reżyser wiernie oddaje atmosferę chaosu i terroru panujących we Francji w 1794 roku. W rolach głównych znakomicie wypadają Gérard Depardieu jako Danton i Wojciech Pszoniak jako Robespierre.

Film został doceniony przez krytyków i widzów na całym świecie. Zdobył m.in. nagrodę za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1983 roku.


W filmie Wajdy Danton i Robespierre są ukazani jako dwie przeciwstawne postacie. Danton to człowiek o charyzmie i silnej osobowości. Jest populistą, który cieszy się ogromną popularnością wśród ludu. Robespierre to natomiast idealistyczny polityk, który wierzy w słuszność rewolucji. Jest jednak przekonany, że rewolucja musi być chroniona przed wrogami, nawet jeśli oznacza to stosowanie terroru.

Konflikt między Dantonem a Robespierre'em to konflikt dwóch wizji rewolucji. Danton wierzy w rewolucję jako w proces demokratyczny, który ma przynieść wolność i równość wszystkim obywatelom. Robespierre natomiast wierzy w rewolucję jako w proces rewolucyjny, który ma doprowadzić do ustanowienia społeczeństwa idealnego.

Ostatecznie Danton i jego współpracownicy zostają pokonani przez Robespierre'a i jego zwolenników. Ich śmierć oznacza koniec pewnej epoki w historii Francji.


Film Wajdy to nie tylko poruszająca historia, ale także ważna refleksja nad naturą rewolucji. Film pokazuje, że rewolucja może być zarówno siłą niszczącą, jak i twórczą. Może przynieść wolność i równość, ale może też doprowadzić do chaosu i terroru.

Aktor Postać
Georges Danton
Maximilien de Robespierre
Éléonore Duplay
Jean-François Delacroix
Camille Desmoulins
Louison Danton
Amar
Herman
Jean Lambert Tallien
Georges Couthon
Jacques Nicolas Billaud-Varenne
Héron
Legendre
Philippe Fabre D'Eglantine
Louis Antoine Saint-Just
Lindet
Lucille Desmoulins
Nicolas Carnot Lazare
Jaques Louis David
Bertrand Barère de Vieuzac
François Louis Bourdon
Vadier
François Joseph Westermann
Étienne-Jean Panis
Pierre Philippeaux
Antoine Quentin Fouquier-Tinville
Jean-Marie Collot d’Herbois
Brat Éléonore Duplay
Lebas
Herault de Seychelles
Służąca Éléonore Duplay
Dowódca straży
Zwolennik Robespierre'a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *