Baczyński (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 10 min.

Opis

„Baczyński” (2013) to filmowa podróż przez życie i twórczość legendarnego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przedstawiająca zarówno jego osobistą drogę, jak i bezsens wojny, z którą się zetknął. Reżyser Kordian Piwowarski nie tylko rysuje portret artysty, lecz również ukazuje uniwersalność sztuki, która przekracza granice czasu i staje się nieśmiertelną opowieścią.

Opowieść o Baczyńskim jest wielowarstwowa. Z jednej strony ukazuje życie poety, jego percepcję świata i nieuniknioną potrzebę wystawiania się na próbę życia, by odnaleźć spełnienie w tworzeniu. Z drugiej strony film dotyka tematu bezsensu wojny, ukazując go jako zjawisko ponadczasowe, które wpływa na losy jednostek, takich jak Baczyński, jak i całych społeczności. Twórczość artystyczna, zgodnie z przekazem filmu, pozostaje nieśmiertelną, pomimo upływu czasu.

Podróż przez życie Baczyńskiego jest zamknięta współczesnym wydarzeniem – slamem poetyckim zorganizowanym w 2011 roku z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin poety. To wydarzenie stanowi swoistą klamrę, łączącą przeszłość z teraźniejszością i pokazującą, jak twórczość Baczyńskiego nadal inspiruje i dotyka kolejne pokolenia.

Narrację filmu kształtują nie tylko sceny z życia poety, ale również jego wiersze, wypowiedzi świadków wydarzeń sprzed lat i opinie młodych ludzi, fascynujących się jego twórczością. Film nieustannie balansuje między gatunkami, wprowadzając widza w świat poetycko-biograficznego doświadczenia, które nie poddaje się łatwym klasyfikacjom.

Jednym z głównych pytań, jakie stawia „Baczyński”, dotyczy samej istoty poety. Jakim był człowiekiem Baczyński? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało i jakie wydarzenia wpłynęły na kształtowanie się jego twórczości? Reżyser Kordian Piwowarski podejmuje wyzwanie, szukając odpowiedzi na te pytania, a efektem jest film, który nieuchronnie pozostawia widza z refleksjami na temat życia, miłości, sztuki i kondycji ludzkiej.

Mateusz Kościukiewicz w roli Baczyńskiego oraz Katarzyna Zawadzka ukazują subtelnie i głęboko emocjonalnie postaci, przynosząc widzom zbliżenie do skomplikowanego życia i myśli poety. Przy tym film nie ogranicza się jedynie do biograficznej dokładności, ale stara się uchwycić ducha poezji, który napotyka nieśmiertelność w sztuce.

„Baczyński” staje się więc nie tylko opowieścią o życiu wielkiego poety, ale również refleksją nad kondycją ludzką, sztuką i historią, które razem tworzą niepowtarzalny obraz tego, co oznacza być artystą i człowiekiem w świecie naznaczonym wojną i nieuchronnym przemijaniem. Film, podobnie jak poezja Baczyńskiego, jest wieloznaczny, zagadkowy i pozostawiający pole do indywidualnych interpretacji, wplatając się w ponadczasowy kanon dzieł sztuki.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Kordian Piwowarski
scenariusz Kordian Piwowarski
gatunek Biograficzny, Poetycki, Fabularyzowany dok.
produkcja Polska
premiera 15 marca 2013 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Interfilm
studio Artrama / Polski Instytut Sztuki Filmowej
tytuł oryg. Baczyński

Baczyński (2013) to film dokumentalno-fabularyzowany, który opowiada o życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, legendarnego poety pokolenia Kolumbów. Reżyserem filmu jest Kordian Piwowarski, który w swoim obrazie stara się odpowiedzieć na pytanie, kim był Baczyński i jaką rolę odegrał w polskiej kulturze.

Film rozpoczyna się od współczesnej sceny, w której grupa młodych ludzi bierze udział w slamie poetyckim. Tematem konkursu jest twórczość Baczyńskiego. Wśród uczestników jest także młoda kobieta, która recytuje wiersz "Kamień". Jej interpretacja wiersza jest tak poruszająca, że publiczność zostaje poruszona do głębi.

Następnie film przenosi się do Warszawy lat 30. XX wieku. Poznajemy młodego Baczyńskiego, który jest utalentowanym poetą i studentem polonistyki. Baczyński jest zafascynowany pięknem świata i ludzką duszą. Jego wiersze przepełnione są miłością, tęsknotą i wiarą w dobro.

Wkrótce wybucha II wojna światowa. Baczyński zostaje żołnierzem Armii Krajowej i bierze udział w walkach z okupantem. Jego twórczość staje się coraz bardziej refleksyjna i osadzona w realiach wojny. W wierszach Baczyńskiego odbija się ból i cierpienie, ale także nadzieja na lepsze jutro.

W 1944 roku Baczyński ginie w Powstaniu Warszawskim. Jego śmierć jest tragiczną stratą dla polskiej kultury.

Film "Baczyński" to dzieło niezwykle poruszające i pełne refleksji. Opowiada on o życiu i twórczości wybitnego poety, który oddał życie za ojczyznę. Film jest także poruszającym obrazem bezsensu wojny i roli sztuki w obliczu tragedii.

Film został zrealizowany w sposób oryginalny i nieszablonowy. Reżyser wykorzystuje w nim różnorodne środki wyrazu, m.in. wiersze Baczyńskiego, relacje świadków wydarzeń z jego życia oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością. Dzięki temu film zyskuje wielowarstwowość i uniwersalność.

Osobny akcent należy się grze aktorskiej. Mateusz Kościukiewicz znakomicie wciela się w rolę Baczyńskiego. Jego kreacja jest pełna emocji i autentyzmu. Katarzyna Zawadzka również daje przekonującą kreację Barbary Drapczyńskiej, żony Baczyńskiego.

"Baczyński" to film, który warto obejrzeć. Jest to dzieło, które zapada w pamięć i porusza do głębi.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Premiera filmu odbyła się w 2013 roku.
  • Film otrzymał kilka nagród, m.in. Nagrodę im. Andrzeja Munka na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmowym w Warszawie.
  • Film został pozytywnie przyjęty przez krytykę i publiczność.

Podsumowując, "Baczyński" to film, który warto obejrzeć. Jest to dzieło, które zapada w pamięć i porusza do głębi.

Aktor Postać
Krzysztof Kamil Baczyński
Barbara Drapczyńska
Stefania Baczyńska
Matka Barbary
Kazimierz Wyka
Aniela Kmita
Łączniczka
Gestapowiec
Lolek
Tadeusz Gajcy
"Długi"
Bogdan Deczkowski
Tytus
Tłumacz
Jarosław Iwaszkiewicz
Ojciec Basi
Chłopiec
Jerzy Andrzejewski
"Świst"
Dziewczyna powstaniec
Mały powstaniec
Kolega Krzysztofa
"Kołczan"
Profesor
Mały Krzyś
Poeta
Lesław Bartelski
Sanitariuszka
Porucznik Tomasz
Gestapowiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *