Sztuka spadania (2004)

Film

Czas trwania: 6 min.

Opis

Sztuka spadania to krótkometrażowy film animowany z 2004 roku w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Opowiada on historię zapomnianej bazy wojskowej na Pacyfiku, do której wysyłani są zasłużeni oficerowie, którzy po latach służby stracili zmysły i kontakt z rzeczywistością.

Atol

Film rozpoczyna się ujęciem na odległą wyspę na Pacyfiku. Jest to atol, na którym znajduje się zapomnianej baza wojskowa. Bazę otaczają rafy koralowe, a w jej centrum wznosi się wysoki, opuszczony budynek.

Żołnierze

Do bazy przybywa nowy transport żołnierzy. Są to oficerowie, którzy w wyniku wypełnionych misji stracili rozum i kontakt z rzeczywistością. Są to ludzie zranieni fizycznie i psychicznie.

Sierżant Al

Wśród nowych przybyszów jest Sierżant Al. Jest to stary, doświadczony żołnierz, który stracił wzrok w walce. Al jest nadal oddany służbie i marzy o tym, aby ponownie dołączyć do wojska.

Doktor Friedrich

Do bazy przybywa również Doktor Friedrich. Jest to młody lekarz, który stracił wiarę w sens życia. Friedrich jest uzależniony od alkoholu i narkotyków.

Generał

Do bazy trafia również Generał. Jest to stary, szalony generał, który w czasie wojny dopuścił się zbrodni. Generał jest obsesyjnie zakochany w śmierci.

Życie na atolu

Życie na atolu jest pełne absurdu i dziwactw. Żołnierze oddają się swoim pasjom i dziwactwom. Al opiekuje się młodymi żołnierzami, Friedrich robi zdjęcia, a Generał tworzy sztukę.

Sztuka Generała

Sztuka Generała jest osobliwa i niepokojąca. Generał tworzy ją z ludzkich kości i zwłok. Jego sztuka jest wyrazem jego szalonej obsesji na punkcie śmierci.

Koniec

Film kończy się sceną, w której Sierżant Al przygotowuje się do opuszczenia bazy. Al ma nadzieję, że uda mu się odnaleźć sens życia i ponownie dołączyć do wojska.

Opis filmu

Sztuka spadania to film o szaleństwie i obłąkaniu. Film opowiada o ludziach, którzy stracili zmysły i kontakt z rzeczywistością. Film jest jednak również o nadziei i o poszukiwaniu sensu życia.

Film jest zrealizowany w technice animacji komputerowej. Animacja jest bardzo dopracowana i szczegółowa. Film zachwyca również pięknymi ujęciami na atol i rafy koralowe.

Film zdobył wiele nagród, w tym nagrodę BAFTA za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Interpretacja

Film „Sztuka spadania” można interpretować na wiele sposobów. Można go interpretować jako metaforę wojny i jej wpływu na ludzką psychikę. Można go również interpretować jako metaforę szaleństwa i obłąkania, które może dotknąć każdego człowieka.

Film można również interpretować jako opowieść o poszukiwaniu sensu życia. Żołnierze, którzy trafiają na atol, są ludźmi, którzy stracili sens życia. Są to ludzie, którzy w wyniku wojny zostali zranieni fizycznie i psychicznie. W bazie wojskowej znajdują oni jednak nowe życie i nowe pasje.

Film „Sztuka spadania” to dzieło pełne symboliki i metafor. Jest to film, który porusza i skłania do refleksji.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Tomasz Bagiński
scenariusz Tomasz Bagiński
gatunek Animacja, Fantasy, Krótkometrażowy, Groteska filmowa
produkcja Polska
premiera 26 listopada 2004 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Platige Image
tytuł oryg. Sztuka spadania
inne tytuły Fallen Art Miedzynarodowe Fallen Art USA

Sztuka spadania to krótkometrażowy film animowany z 2004 roku w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Opowiada on historię trzech oficerów wojskowych, którzy zostali wysłani na zapomnianą bazę na Pacyfiku, gdzie pielęgnują swoje dziwactwa.

Atol

Film rozpoczyna się na pustej plaży atolu. W oddali widać łódź, która przywozi kolejnych mieszkańców. Są to zasłużeni oficerowie wojskowi, którzy w wyniku wypełnionych misji stracili rozum i kontakt z rzeczywistością.

Sierżant Al

Jednym z nich jest Sierżant Al. Jest on byłym dowódcą oddziału piechoty. Jest przywiązany do młodych i dzielnych żołnierzy. W wolnych chwilach bawi się z dziećmi, które żyją na atolu.

Doktor Friedrich

Innym mieszkańcem jest Doktor Friedrich. Jest on byłym lekarzem wojskowym. Jest utalentowanym fotografem. W swojej pracowni przechowuje setki zdjęć, które zrobił podczas wojny.

Generał

Najstarszym mieszkańcem jest Generał. Jest on byłym dowódcą armii. Jest psychicznie zagubiony. W swojej pracowni tworzy sztukę. Nie na papierze i nie na płótnie, ale w powietrzu.

Sztuka spadania

Generał tworzy swoje dzieła, rzucając w powietrze piasek, kamienie i inne przedmioty. W ten sposób tworzy abstrakcyjne formy, które płyną i zmieniają się w rytmie jego oddechu.

Życie na atolu

Mieszkańcy atolu żyją w odosobnieniu od cywilizacji. Nie ma tam praw i kodeksów. Każdy może robić, co chce.

Sierżant Al

Sierżant Al jest opiekunem dzieci. Organizuje dla nich zabawy i pomaga im w nauce. Jest dla nich jak ojciec.

Doktor Friedrich

Doktor Friedrich jest samotny. Często wspomina czasy wojny. W swoich zdjęciach szuka śladów przeszłości.

Generał

Generał jest zamknięty w sobie. Nie chce rozmawiać z innymi. Jego jedyną ucieczką jest sztuka.

Koniec

Film kończy się sceną, w której Generał tworzy swoje ostatnie dzieło. W rytmie jego oddechu piasek unosi się w powietrzu, tworząc piękny kształt.

Analiza

Sztuka spadania to film o traumie wojennej. Opowiada o żołnierzach, którzy stracili rozum i kontakt z rzeczywistością. Film jest jednak również o poszukiwaniu sensu życia.

Postacie

Postacie w filmie są symboliczne. Sierżant Al reprezentuje miłość do życia. Doktor Friedrich reprezentuje pamięć o przeszłości. Generał reprezentuje sztukę i szaleństwo.

Animacja

Animacja w filmie jest wykonana techniką komputerową. Jest ona bardzo realistyczna i szczegółowa.

Muzyka

Muzyka w filmie jest bardzo ważna. Jest ona pełna emocji i buduje nastrój.

Podsumowanie

Sztuka spadania to film poruszający i refleksyjny. Jest to dzieło, które zapada w pamięć.

Sztuka spadania to krótkometrażowy film animowany z 2004 roku w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Opowiada on historię zapomnianej bazy wojskowej na Pacyfiku, do której wysyłani są zasłużeni oficerowie, którzy w wyniku wypełnionych misji stracili rozum i kontakt z rzeczywistością.

Atol

Akcja filmu rozgrywa się na bezludnej wyspie na Pacyfiku. Wyspa ta jest położona w odległym miejscu, z dala od cywilizacji i ludzkiej zabudowy. Jest to miejsce zapomniane i opuszczone, skąd nie ma powrotu.

Oficerowie

Do bazy na atole wysyłani są zasłużeni oficerowie, którzy w wyniku służby wojskowej stracili zmysły. Są to ludzie, którzy przeżyli wojnę, widzieli śmierć i cierpienie. Są to ludzie, którzy zostali straumatyzowani i nie mogą odnaleźć się w normalnym świecie.

Ich dziwactwa

W odosobnieniu na atole oficerowie mogą swobodnie wyrażać swoje dziwactwa. Nie muszą się martwić o to, co pomyślą o nich inni. Mogą być sobą, bez żadnych ograniczeń.

Sierżant Al

Sierżant Al jest byłym dowódcą oddziału piechoty. Jest to człowiek silny i odważny, ale jednocześnie jest również bardzo wrażliwy. W wyniku wojny stracił wielu swoich żołnierzy i to wydarzenie odcisnęło na nim piętno.

Al na atole poświęca się szkoleniu młodych żołnierzy. Uczy ich, jak walczyć i jak przeżyć na wojnie. Jest dla nich mentorem i przyjacielem.

Doktor Friedrich

Doktor Friedrich jest byłym lekarzem wojskowym. Jest to człowiek inteligentny i wykształcony, ale jednocześnie jest również bardzo nieśmiały i wycofany. W wyniku wojny stracił swoją żonę i dziecko.

Friedrich na atole zajmuje się fotografią. Uwiecznia na zdjęciach piękno wyspy i jej mieszkańców. Jego zdjęcia są pełne emocji i uczuć.

Generał

Generał to były dowódca wojskowy. Jest to człowiek ambitny i autorytarny, ale jednocześnie jest również bardzo samotny. W wyniku wojny stracił zaufanie do ludzi i do samego siebie.

Generał na atole tworzy sztukę. Jego sztuka jest nietypowa i niepokojąca. Jest to sztuka, która wyraża jego wewnętrzny ból i cierpienie.

Koniec

W finale filmu oficerowie zostają uratowani przez grupę młodych żołnierzy. Młodzi ludzie przybywają na atol, aby uczyć się od swoich starszych kolegów.

Uratowanie oficerów symbolizuje nadzieję na odrodzenie. Jest to nadzieja na to, że nawet ludzie, którzy stracili wszystko, mogą odnaleźć sens życia.

Ocena

Sztuka spadania to film poruszający i refleksyjny. Jest to film o wojnie, o jej skutkach i o tym, jak trudno jest odnaleźć się w normalnym życiu po przeżyciu traumatycznych wydarzeń.

Film jest zrealizowany w bardzo estetyczny sposób. Animacja jest wykonana z dbałością o szczegóły i jest pełna wyrazistych barw.

Nagrody

Sztuka spadania zdobyła wiele nagród, w tym:

  • Nagrodę Akademii Brytyjskiej Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) za najlepszy krótkometrażowy film animowany
  • Nagrodę Śląkfę za twórcę roku
  • Nominację do Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany

Film jest dostępny do obejrzenia na platformie YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *